Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ambalajele - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ambalajele

12 replies to this topic

#1 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 November 2008 - 08:56 AM

Buna ziua,

Eu am o intrebare. Care este diferenta dintre conturi 6023 si 608?

Multumesc anticipat



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 24 November 2008 - 09:06 AM

Contul 608 - cheltuieli privind ambalajele
Contul 623 - Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate.Restul il gasesti in OMF 2374/12.12.2007.




#3 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 November 2008 - 09:41 AM

Buna ziua,

Multumesc, dar eu am vorbit de diferenta dintre 6023 si 608, nu dintre 623 si 608.
6023 Cheltuieli privind materialele pentru ambalat
608 Cheltuieli privind ambalajele.

Multumesc



#4 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 24 November 2008 - 10:32 AM

Imi cer scuze, m-am grabit. Inteleg ca in analiticul lui 602, respectiv 6023 vrei sa inregistrezi tot cheltuieli legate de ambalaje, altele decat cele din ct.608.
Cred ca daca exista 608 poate fi folosit numai el pt.ambalaje, eu in 602, pe analitice distincte inregistrez cheltuieli cu diferite materiale consumabile, carburanti, piese de schimb,etc.Ce este inregistrat la tine in 6023 ?



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 November 2008 - 10:47 AM

Ambalajele ssunt de mai multe feluri:
- Ambalaje de natura mijloacelor fixe sau a obiectelor de inventar, functie de valoare,
(containere, cisterne, tuburi de oxigen, butoaie, etc), evidentiate prin conturile 212, 302.
- Ambalajele de circulație sau de transport (navete pentru lapte, băuturi răcoritoare și alcoolice, cutii, etc)
evidentiate prin conturile 381, 388, 608.
- Materialele de ambalat (hârtie, pungi de hârtie și polietilenă, carton, etc) evidentiate prin conturile 301, 601.



#6 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 November 2008 - 04:04 PM

Multumesc mult. Acuma cred ca am inteles bine.

Salutari,



#7 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2008 - 03:09 PM

eu nu prea sunt de acord cu inregistrarea materialelor de ambalat in contul 301 "Materii prime". din punctul meu de vedere nu se incadreaza in definitia materiilor prime.
poate primim mai multe detalii si o baza legala.
multumim.
Cu respect,
Alinutza



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 November 2008 - 03:46 PM

ambalajele care invelesc un produs(hartie, folie etc.), si fara de care produsul nu poate fi comercializat se contabilizeaza prin 3023- la consum 6023, si se cheama MATERIALE PENTRU AMBALAT. AMBALAJELE sunt cele cu care se transporta, se manipuleaza produsele si se contabilizeaza cu ajutorul conturilor 381-608 la consum.
Bea



#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2008 - 05:15 PM

Daca se desfasoara o activitatii de productie care presupune ambalarea acestora (produse preambalate), materialele de ambalat se pot cuprinde in reteta de fabricatie si in acest caz:
301=401 si 601=301

Este parerea mea!



#10 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2008 - 08:02 PM

cum sa incluzi in reteta de fabricatie amblajele? se regasesc in produsul finit? atunci nu se mai cheama ambalaj, se cheama materie prima.
eu zic sa nu mai inventati definitii ca-i incurcati pe incepatori. lucrurile sunt clare si demult stabilite.
Cu respect,
Alinutza



#11 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 27 November 2008 - 11:22 AM

eu spun ca este discutabil ambalaje vs materii prime. in cazul unor produse care au in reteta de fabricatie cuprinse si materiale pe care altii le folosesc ca ambalaje de ce nu pot sa le consider materii prime?
de ex. daca noi producem o pasta sub forma de ''salam'' (adica o portionam si o incartusam) de ce nu pot considera folia de incartusat (care are si un rol in eficienta produsul finit) materie prima mai ales ca eu vand ''salamuri'' nu pasta de salam? in cazul in care aceeasi folie o folosim la paletat, imbracat cutii etc. da atunci este ambalaj.
cu alte cuvinte eu cred ca tine de procesul de fabricatie al fiecarui produs cum incadram materialele(materie prima sau ambalaj) si de politica fiecarei societati mai ales ca diferenta este doar de 301 vs 3023 (conturi de stocuri). oricum exceptand ambalajele pentru transport (ex. navetele) nu cred ca e o fff mare problema daca evidentiezi doar pe 301 sau si pe 3023 sa fim seriosi este doar o problema de nuanta!



#12 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2008 - 07:58 PM

am o situatie: pe o fact am achizitionat bere;tot aici sunt facturate si ambalajele: naveta +sticle ;totodata se mentioneaza ca sunt returnabile.

am inreg ambalajele pe 381 dar intrebarea e ce voi face cu ele cum le returnez?care sunt notele contabile ?sau le pun pe cont de chelt.?Imagine postata

multumesc anticipat        



#13 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 December 2008 - 03:07 PM

Daca sunt returnabile, inseamna ca valoarea lor pe factura e fara TVA si trebuia sa le inregistrezi in cont 409.
Platesti furnizorului doar cv marfa+tva aferent marfa. Cand le restitui furnizorului faci 401=409.
Doar daca le retii, le inregistrezi in 381, caz in care furnizorul va aplica TVA prin facturare si respectiv va cere si plata lor.
%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL