Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare registru jurnal de incasari plati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Completare registru jurnal de incasari plati

33 replies to this topic

#21 rbogdan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 November 2008 - 11:17 AM

Adica asta nu mai e valabila?? :thumbup:

Citeaza

m) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente unui sediu aflat în locuința proprietate personală a unei persoane fizice, folosită și în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare suprafețelor puse la dispoziția societății în baza contractelor încheiate între părți, în acest scop;

Norme metodologice:
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuința proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafața pusă la dispoziție contribuabilului, menționată în contractul încheiat între părți, și suprafața totală a locuinței. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilități și alte documente.




#22 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 November 2008 - 11:27 AM

Citatul se refera la art. 21, adica la Titlul II -Impozit pe profit.
Inteleg ca aici ne referim la PFA, adica la Titlul III - Impozitul pe venit.
Dar si asa "Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcționare,
întreținere și reparații aferente sediului cu documente legale,
cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilități și alte documente"




#23 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2008 - 04:00 PM

Ba da,exista un text in norme, iar acela ar fi asta:


Evidența contabilă în partidă simplă a cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, în funcție de natura lor, astfel:


a) cheltuielile efectuate în interesul direct al activității, cum sunt:

- cheltuielile cu achiziționarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar și mărfuri;
- cheltuielile cu lucrări executate și servicii prestate de terți;
- cheltuielile efectuate de contribuabil pentru executarea de lucrări și prestarea de servicii pentru terți;
- chiria pentru spațiul în care se desfășoară activitatea, pentru utilaje și pentru alte instalații închiriate, utilizate în desfășurarea activității, în baza unui contract de închiriere;
- dobânzile aferente creditelor bancare;
- cheltuielile cu comisioanele și cu alte servicii bancare;
- cheltuielile cu primele de asigurare;
- cheltuielile cu reclama și publicitatea;
- cheltuielile poștale și taxele de telecomunicații;
- cheltuielile cu energia și apa;
- cheltuielile cu transportul de bunuri și de persoane;
- cheltuielile de delegare, detașare și deplasare;
- cheltuielile de personal;
- cheltuielile cu impozite și taxe, altele decât impozitul pe venit;
- cheltuielile reprezentând contribuțiile pentru asigurările sociale de stat, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de șomaj, pentru asigurările sociale de sănătate, precum și alte contribuții obligatorii;
- cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate asociațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii;
b) cheltuielile cu sponsorizarea și mecenatul;
c) cheltuielile de protocol;
d) cheltuielile cu amortizarea fiscală;
e) în cazul utilizării bunurilor cu folosință mixtă (pentru afacere și în scop personal), cheltuiala deductibilă se determină, după caz, proporțional cu:

- numărul de kilometri parcurși în interes de afacere;
- numărul de metri pătrați folosiți în interes de afacere;
- numărul de unități de măsură specifice în alte cazuri; și




Iata si procedura, tot citat din norme:


46. Pentru fiecare fel de cheltuieli se va întocmi Fișa pentru operațiuni diverse, iar totalul lunar al acestora se va înregistra în Jurnalul privind operațiuni diverse pentru cheltuieli.

Contribuabilii pot întocmi o singură fișă pentru operațiuni diverse care să cuprindă toate cheltuielile a căror deductibilitate nu este plafonată.
Contribuabilii care nu efectuează cheltuieli de natura celor care sunt deductibile plafonat pot să evidențieze aceste cheltuieli numai în Registrul-jurnal de încasări și plăți, nemaifiind obligatorie întocmirea Fișei pentru operațiuni diverse și, implicit, a Jurnalului privind operațiuni diverse. Pentru cheltuielile cu amortizarea se va întocmi Fișa pentru operațiuni diverse.

47. Pentru cheltuielile deductibile plafonat, înainte de înregistrarea totalului din Fișa pentru operațiuni diverse se va calcula cota care este deductibilă și numai aceasta se va înregistra în Jurnalul privind operațiuni diverse pentru cheltuieli.




#24 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 November 2008 - 04:53 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Nov 30 2008, 04:00 PM, a spus:

e) în cazul utilizării bunurilor cu folosință mixtă (pentru afacere și în scop personal),
cheltuiala deductibilă se determină, după caz, proporțional cu ...
[1] Textul se refera la bunurile din patrimoniul afacerii ce au folosinta mixta si
nu invers, bunuri din patrimoniul personal cu folosință mixtă.

[2] Citatul se refera la modul de evidenta a cheltuielilor, de separare a lor pe feluri de cheltuieli,
si nicidecum la faptul ca ele sunt deductibile sau nu. In privinta deductibilitatii Codul Fiscal este referinta.

[3] Intrebarea colegului era asta:

Citeaza

- se trece toata suma de pe chitanta sau se trece doar partea PFA-ului?
La un apartament cu 3 camere si contract de comodat pentru o camera, se imparte la 3 si se trece acea suma?
La fel si curentul electric.
- contractul de comodat semnat de parti este destul (pe langa chitante, facturi) pentru justificarea acestor cheltuieli?
Nu vad un raspuns in ce s-a citat din OMF.1040/2004

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 30 November 2008 - 05:01 PM




#25 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2008 - 05:15 PM

e) în cazul utilizării bunurilor cu folosință mixtă (pentru afacere și în scop personal), cheltuiala deductibilă se determină, după caz, proporțional cu:

- numărul de kilometri parcurși în interes de afacere;
- numărul de metri pătrați folosiți în interes de afacere;
- numărul de unități de măsură specifice în alte cazuri; și

Daca are contract de comodat pentru o masina sau pentru un apartament determina omul asa cum scrie mai sus; asta e parerea mea...fiecare face cum crede de cuviinta, nu?



#26 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 01 December 2008 - 03:35 PM

Vezi postarearbogdan, la Nov 30 2008, 03:37 AM, a spus:

Referitor la decontarea cheltuielilor de intretinere pentru sediu (
Mergi la asociatia de proprietari, inchei o conventie de plata pentru spatiul unde-ti desfasori activitatea (1camera sau 2 camere, 1 persoana sau 2 - in functie de locul in care iti desfasori efectiv activitatea) in baza acestei conventii, cand se va intocmi lista de plata iti va da un desfasurator ce va cuprinde modul de repartitie, o factura si cam atat. Iti atasez un model de conventie in cazul in care administratora de la bloc va spune ca nu stie.

Fisiere atasate





#27 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 01 December 2008 - 07:46 PM

Buna seara!

Puteti sa-mi aratati cum arata un registru de banca sau o fisa de oeratiuni pentru banca?
Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#28 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2008 - 09:54 PM

Luati un document cumulativ (document cumulativ) si faceti dvs. rubricile cum considerati de cuviinta sau si mai bine luati un program de conta in partida simpla-sa va fie mai usor.



#29 dianadey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 December 2008 - 02:12 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Dec 1 2008, 11:54 PM, a spus:

Luati un document cumulativ (document cumulativ) si faceti dvs. rubricile cum considerati de cuviinta sau si mai bine luati un program de conta in partida simpla-sa va fie mai usor.


va rog mult puteti sa-mi recomandati si mie un program de conta pentru PFA care intocmeste (NIR, bonuri de consum, fise de magazie, Jurnal de Cumparari, Jurnal de vanzari, Fise de operatiuni diverse, Fise de amortizare, Registrul-Jurnal de incasari si plati, Jurnal Inventar).
am vazut k este SAGA PS, insa acest program nu emite si fise de magazie...



#30 frisca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 December 2008 - 11:52 PM

Am un PFA care si-a incetat activitatea in data de 03.12.2008 dar ultima factura am incasat-o in data de 04.12.2008. Se mai trece ca si incasare in RJIP? :thumbup:
Help pls.



#31 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 December 2008 - 01:08 PM

Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo norma sau altceva in care se explica in mod detailat ce se trece sau cum se trece in RJIP in cazul PFA?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#32 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2008 - 07:20 PM

Aici gasiti explicatii cum se completeaza.



#33 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 20 December 2008 - 08:29 PM

Pentru d-na MARIA-CARMEN


M-ati sfatuit sa trec sumele pe care le scot sau le depun in cont intr-un registru de banca si nu in RJIP.
Intrebarea mea e daca trebuie sa tin cont de aceste sume din registrul de banca cand depun declaratia 200, adica sa insumez aceste sume cu ce cele din RJIP. Eu am tinut cont doar de total incasari si total plati doar din RJIP cand am depus decl. 200. Spuneti-mi cum sa fac!
Va multumesc!
Sarbatori fericite!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#34 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2008 - 09:48 PM

Vezi postareadelgado, la Dec 20 2008, 08:29 PM, a spus:

Pentru d-na MARIA-CARMEN


M-ati sfatuit sa trec sumele pe care le scot sau le depun in cont intr-un registru de banca si nu in RJIP.
Intrebarea mea e daca trebuie sa tin cont de aceste sume din registrul de banca cand depun declaratia 200, adica sa insumez aceste sume cu ce cele din RJIP. Eu am tinut cont doar de total incasari si total plati doar din RJIP cand am depus decl. 200. Spuneti-mi cum sa fac!
Va multumesc!
Sarbatori fericite!

Registrul de banca si evidenta sumelor depuse sau ridicate le tineti numai pentru dvs. personal-ceea ce reprezinta incasare a unui client sau plata o treceti si in RJIP, astfel in decl. 200 nu va incurca registrul de banca. Sarbatori fericite si dumneavoastra!

P.S.Inca nu ati reusit sa-mi scrieti pe privat?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL