Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neclaritate cu privire la regimul juridic PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neclaritate cu privire la regimul juridic PFA


13 replies to this topic

#1 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 25 November 2008 - 10:53 AM

Am un client SRL care a efectuat o plata din caserie peste plafonul de 5000 ron catre un pfa. Legea spune ca sunt interzise platile peste acest plafon intre persoanele juridice si m-ar interesa daca aici intra si pfa ...Mai simplu : se poate plati catre un pfa peste 5000 din caserie sau trebuie prin virament bancar! M-ar interesa si o baza legala daca stie cineva! Multumesc!



#2 tia-hu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 November 2008 - 12:01 PM

HOTĂRÂRE Nr. 2185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 1224 din 20 decembrie 2004

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 16 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
ART. 1
Se aprobă Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
ART. 2
Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă punctul IV din Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 92/1996, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 34 din 16 februarie 1996, cu modificările ulterioare.

NORME METODOLOGICE
pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepțiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) și c) din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanță.
2. Prin plafon zilnic maxim de plăți, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță, se înțelege totalitatea plăților efectuate în numerar de o persoană juridică într-o singură zi, respectiv 100.000.000 lei.
3. De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță sunt exceptate următoarele operațiuni:
a) depunerile de numerar făcute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri și servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;
b) cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizației și a cazării pe timpul deplasării, precum și a cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens de către salariații aflați în deplasare;
c) cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferințe, simpozioane și de alte asemenea acțiuni, în condițiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
Plățile enumerate la lit. a) - c) nu intră în plafonul zilnic maxim de plăți.
4. Plățile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plățile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 50.000.000 lei.
Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri și servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 50.000.000 lei nu intră sub incidența acestor prevederi.
Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către rețelele de magazine de tipul Cash&Carry, care funcționează pe baza legislației în vigoare, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 100.000.000 lei către acest tip de magazine astfel: 100.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 100.000.000 lei nu intră sub incidența acestor prevederi.
Facturile cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul magazinelor de tipul Cash&Carry, care nu au fost achitate integral până la data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare, se achită numai prin instrumente de plată fără numerar.
5. Pentru facturile stornate, aferente produselor returnate, cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul rețelelor de magazine de tipul Cash&Carry, restituirea sumelor aferente poate fi efectuată astfel: 50.000.000/100.000.000 lei în numerar, sumele care depășesc aceste plafoane putând fi restituite numai prin instrumente de plată fără numerar.
6. Încasările zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.
Încasările zilnice în numerar nu pot depăși plafonul de 50.000.000 lei de la o singură persoană juridică.
7. Sumele acordate de persoanele juridice angajaților proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionări diverse vor avea regimul plăților către persoane juridice și se vor încadra în limita plafonului de 100.000.000 lei, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță.
La data plății avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic maxim.
8. Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată.
9. Subunitățile economice ale persoanelor juridice, respectiv sucursale, filiale, agenții, puncte de lucru, prevăzute în actul constitutiv al persoanelor juridice, care au deschis cont într-o societate comercială bancară și casierie proprie, aplică individual prevederile art. 5 din ordonanță.
10. Asociațiile de proprietari constituite ca entități cu personalitate juridică, în relațiile cu alte persoane juridice, vor aplica prevederile ordonanței.
11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.[/b]12. Plățile efectuate cu card nu sunt considerate plăți în numerar și nu sunt luate în calculul plafonului zilnic maxim de plăți.
13. Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.


Art. 11 ....




#3 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 25 November 2008 - 12:13 PM

multumesc!:) am mai citit asta de cel putin 10 ori astazi:)...tot nu imi lamureste problema ...in sensul ca punctul 11 precizeaza ca pfa nu intra sub incidenta acestei legi la modul ca pot plati/incasa cat vor , insa eu am un srl care a platit unui pfa mai mult si as dori sa stiu daca s-a mai lovit cineva de acest lucru si exista ceva exceptie pe care eu nu am gasit-o! Am citit 3847426 de legi si intr-adevar niciuna nu ma lamureste 100% ...Eu nu lucrez cu pfa si nu am lucrat nciodata si nu stiam..si in continuare nu stiu daca exista vreo lege referitoare la statutul juridic al acestora in sensul ca daca vine un control poate fi interpretat ca fiind plata intre 2 persoane juridice! ms inca o data



#4 suzy21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 November 2008 - 09:24 PM

Vezi postareauana.be, la Nov 25 2008, 01:13 PM, a spus:

multumesc!:) am mai citit asta de cel putin 10 ori astazi:)...tot nu imi lamureste problema ...in sensul ca punctul 11 precizeaza ca pfa nu intra sub incidenta acestei legi la modul ca pot plati/incasa cat vor , insa eu am un srl care a platit unui pfa mai mult si as dori sa stiu daca s-a mai lovit cineva de acest lucru si exista ceva exceptie pe care eu nu am gasit-o! Am citit 3847426 de legi si intr-adevar niciuna nu ma lamureste 100% ...Eu nu lucrez cu pfa si nu am lucrat nciodata si nu stiam..si in continuare nu stiu daca exista vreo lege referitoare la statutul juridic al acestora in sensul ca daca vine un control poate fi interpretat ca fiind plata intre 2 persoane juridice! ms inca o data


eu nu stiu exact legea care stabileste asta dar, din practica, stiu ca nu se poate face o plata de 5000ronsau mai mare innumerar nici catre o pfa...da un telefon la finante, la asistenta contribuabili...



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 November 2008 - 06:02 PM

Operațiunile de încasări și plăți sunt plafonate doar între persoanele juridice. Incasarile si platile catre persoane fizice nu intra sub incidenta plafonarii, chiar daca acestea sunt si autorizate.
%%%




***



#6 Alien Code

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 February 2009 - 09:41 AM

PFA nu au personalitate juridica!



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 February 2009 - 10:31 AM

Ordonanata 44/2008 prevede fara echivoc prin art 22 si 30.1 ca intrepr.individuala (II) si respectiv intrepr. familiala(IF) nu dobandesc personalitate juridica odata cu inscrierea in Reg. Com.
Despre regimul juridic al PFA, ordonanta nu face nici o precizare in acest sens ( sau poate nu am gasit eu, ori o fi prin alt act normativ....sa ma corecteze cineva..). De aceea, in continuare problema ridicata, ramane una sensibila si un eventual raspuns il poate da, doar cei care s-au mai confruntat cu aceasta.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 10 February 2009 - 10:32 AM




#8 Alien Code

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 February 2009 - 05:22 PM

Biroul de Presă al Direcției Generale a Finanțelor Publice Sibiu: http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/re...zate-21364.html

Citeaza

PFA nu are personalitate juridică.

Forum avocatnet: http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...cID_28275/.html

Citeaza

Am subliniat cele trei conditii (pt a avea personalitate juridica): organizare proprie (care la PFA lipseste), patrimoniu propriu (care nu exista la PFA, exista doar patrimoniul persoanei fizice, chiar daca este afectat meseriei respective) si scop propriu (numai asta exista la PFA).




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2010 - 12:14 PM

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...cID_28275/.html

Data post: Miercuri, 24 Februarie 2010, 15:06

Din Decizia ICCJ nr, 1072/31.03.2009, Sectia Comerciala, rezulta ca PFA este persoana juridica, cu toate drepturile si obligatiile aferente.



EEEIII, si daca este persoana juridica, atunci se aplica plafonul platilor in numerar, aici e tragedia !!! :lnr (1):

sau, indiferent de faptul ca e sau nu e pers. juridica un PFA, datorita art. 11 care zice ca pers. fizice, PFA-urilor si altor catorva categorii nu li aplica prevederile ord. 15/1996 cu normele de aplicare, atunci tot aia e, adica NU LI SE APLICA !

corect ?

" 11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidența prevederilor ordonanței."

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 July 2010 - 12:36 PM




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2010 - 01:12 PM

alarma falsa !!!! ufff ... :lnr (1):

speta e ca sotul, PFA, a cumparat un imobil pe PFA si vrea sa-l instraineze !! sotia nu isi da consimtamantul si il da in judecata considerand ca are si ea dreptul asupra imobilului, acesta fiind cumaparat in timpul casatoriei, deci trateaza achizitia ca fiind a pers. fizice = sotul ei. in acest context, ICCJ zice ca :

"Din aceste dispozitii legale se apreciaza ca persoana fizica autorizata are un statut de entitate juridica distinct de cel al persoanei fizice si ca persoana fizica autorizata are un patrimoniu de afectatiune distinct de cel al persoanei fizice."

deci, NU zice ca e persoana juridica ci ca are un statut de ENTITATE JURIDICA distinct de cel al persoanei fizice, cu patrimoniu distinct de al pers. fizice.
dar dl. avocat (cutarescu) zice pe forumul lor ca " Din Decizia ICCJ nr, 1072/31.03.2009, Sectia Comerciala, rezulta ca PFA este persoana juridica, cu toate drepturile si obligatiile aferente. "
.....................
numai ca ICCJ explica, in continuare :
"Persoana fizica autorizata T.E. a cumparat imobilul in considerarea calitatii sale de comerciant si in scopul desfasurarii in acest imobil a activitatii comerciale pentru care era infiintat.

Ca atare spatiul nu face parte din patrimoniul comun al celor doi soti insa face parte din fondul de comert al Persoanei fizice autorizate motiv pentru care nu este necesar consimtamantul sotiei la momentul instrainarii bunului, astfel ca reclamanta nu are calitate procesuala activa. (...)"

asadar, oameni buni, daca si avocatii o zic pe langa, atunci noi, care nu suntem avocati dar ne luptam in hatisul asta legislativ, ce D-zeu sa mai facem ?? iata cum am ajuns sa citim si materiale juridice, ca sa ne lamurim asupra unor aspecte "avocatesti" :laugh:

ca mi-a stat inima ... ca am facut plati > 5.000 ron catre PFA ... uuff !



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2010 - 01:38 PM

aaaaa .... :lnr (1):
mai era o pag. de explicatii dupa aceea, cu mesaje recente = de acum cateva zile, eu am crezut ca eram in pag. 2, dar eram in prima, iar in pag. 2 cineva da o explicatie ca a mea, in esenta ... ce ma bucur :laugh:



#12 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2010 - 04:14 PM

PFA/I.I. NU au personalitate juridica, asta e clar, cel putin in momentul de fata.

Cred ca daca s-ar modifica ceva in lege, ne-ar cere sa venim la ONRC sa schimbam Nr. Reg. Com, care acum incepe cu F../.../... in J../../....

Nu ar fi mai simplu sa se achite prin banca ce e peste 5000 ron?



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 01:11 PM

incercam sa nu ne incarcam cu comisioane bancare inutile :lnr (1):



#14 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 27 July 2010 - 02:48 PM

Din punctul meu de vedere, nu e o optiune sanatoasa pt buzunar. La sume de peste 5000 ron comisioanele sunt neglijabile, cel putin la banca unde am eu contul deschis. Unde mai punem ca nu merita efortul dovedirii legalitatii in fata organelor de control, pt cazul in care folosim chitanta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL