Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Auditarea compartimentului de audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Auditarea compartimentului de audit


3 replies to this topic

#1 pieporus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 November 2008 - 02:22 PM

In cazul in care compartimentul de audit public intern din cadrul unei institutii publice este folosit de catre conducatorul institutiei pentru a hartui un angajat, acel angajat (adica eu) cui se poate adresa, avand in vedere incalcarile legii auditului public intern?
Din pacate asta este, sunt auditat incontinuu de peste 2 ani, dar auditorii nu au identificat nici macar faptul ca nu am contract individual de munca. In schimb ei spun ce vrea sa auda seful.



#2 grio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 27 November 2008 - 03:11 PM

Buna!
Misiunile de audit se efectueaza dupa Planuri de audit si de obicei o misiune cu aceeasi tema de audit se efectueaza odata la trei ani sau chiar odata la cinci ani. Auditorul cand intocmeste Planul de audit trebuie sa tina seama si de recomandarile managerului (sefului institutiei) si ale auditorului extern (la institutiile publice este Curtea de Conturi).
Pe langa misiunile de audit, un auditor intern poate efectua si misiuni de consiliere. Acestea se efectueaza numai la cererea sefului institutiei.
Daca auditurile la compartimentul functional din care faci parte au avut in vedere activitati sau functiuni diferite, mi se pare OK sa vina mai des de o data la trei ani. Daca de fiecare data este aceeasi tema de audit, inseamna ca se incalca anumite principii ale auditului public intern!
Mi se pare ca la voi, auditul intern inca mai este confundat cu controlul intern. Normal ar fi sa nu te deranjeze un audit, mai ales ca acesta nu face decat recomandari (nu stabileste sanctiuni etc.).
Sefii compartimentelor de audit intern din cadrul institutiilor publice sunt numiti in functie cu acordul institutiei publice superioare (care poate sa mearga pana la Ministerul Finantelor). Te poti adresa compartimentului de audit din cadrul institutiei publice careia ii este subordonata institutia la care lucrezi.
Sper sa-ti ajute la ceva aceste sfaturi.




#3 pieporus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 December 2008 - 02:13 AM

Multumesc!

Oare UCAAPI are atributii in a verifica modul in care se face auditul in institutiile publice?



#4 AuditIntern

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2009 - 01:51 PM

Nu chiar, UCAAPI a delegat aceste competente catre ministere. Daca esti intr-o companie sau regie aflata in subordinea Ministerului Transporturilor, sa zicem, la CFR, la TAROM, Aeroporturi, Autostrazi etc. compartimentul de audit e ... auditat de Directia de Audit din Ministerul Transporturilor (care la randul ei e auditata de UCAAPI). La fel pentru toate ministerele. Dupa cum spunea si grio, un sef al unui astfel de compartiment e numit cu acordul/cu avizul Directiei de Audit din Minister. Asa ca intai vezi pe cine 'zgandari', si asigura-te ca ai dreptate si ca poti dovedi asta.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 09:19 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL