Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pontaj-mod de completare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pontaj-mod de completare


24 replies to this topic

#1 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 25 November 2008 - 03:14 PM

Buna ziua!

Exista anumite reguli in completarea prezentei(pontaj)?

Eu trec orele normale cu albastru(8 ore) si orele suplimentare cu rosu( sa zicem 1 ora) (trec in aceiasi casuta: 8 ore cu albastru si 1 ora cu rosu).
Sambata si duminica cand nu se lucreaza trec o liniuta orizontala.
Ore de noapte nu am.
Problema este ca atunci cand se invoieste cineva, nu face cerere de concediu fara plata si eu trec in ziua respectiva un I(invoit).
Absentele nemotivate (N) afecteaza in vreun fel statul de salarii? Un salariat nu a venit o zi, nu s-a invoit, nu are cerere de concediu fara plata. Pot sa trec nemotivat: N. Trec acea zi ca nemotivat si in statul de salrii. E vreo problema?

Aceasta postare a fost editata de gullit: 25 November 2008 - 03:15 PM




#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2008 - 03:24 PM

am atasat un model de pontaj ca sa te inspiri. eu zic ca esti liber sa faci ce prescurtari vrei in pontaj, atata timp cat stii ce inseamna.

Fisiere atasate





#3 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 25 November 2008 - 03:59 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Nov 25 2008, 04:24 PM, a spus:

am atasat un model de pontaj ca sa te inspiri. eu zic ca esti liber sa faci ce prescurtari vrei in pontaj, atata timp cat stii ce inseamna.



ms, dar ma intereseaza detalii despre modul de completare, asa, foi de prezenta am...de la tipografie! ms!



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2008 - 02:24 PM

Hai sa nu fim rautaciosi acum in postul Craciunului.
Modelul atasat este unul foarte utilizat si la o prima vizualizare intelegi perfect cum functioneaza fisa de pontaj.

Ca prima observatie eu as merge pe cifre nu pe litere :biggrin:

Mai precis as gandi in felul urmator:
- a venit la servici normal si are norma de lucru 8 ore - trebuie sa-i trec 8 pentru ziua respectiva
- a venit la servici normal si are norma de lucru 2 ore - trebuie sa-i trec 2 pentru ziua respectiva
- a venit la servici normal si are norma de lucru 8 ore dar a lucrat suplimentar 1 ore - trebuie sa-i trec 9 pentru ziua respectiva
- s-a invoit o ora cu recuperare si are norma de lucru 8 ore - trebuie sa-i trec 7 ore si in ziua in care a recuperat ora pt care are cerere de invoire cu recuperare trebuie sa-i trec 9
- nu a venit la lucru si nici nu s-a invoit - trebuie sa-i trec 0
etc

Dar cum orele normale de munca nu se amesteca cu cele suplimentare, nemotivate sau cele aferente concediilor ele se vor separa in functie de natura lor astfel incat suma sa fie cea corespunzatoare orelor lucrate.
Astfel in prima parte notezi orele lucrate urmand ca apoi sa treci separat in partea a 2-a a fisei de pontaj orele suplimentare si in ultima parte orele aferente concediilor, absentele nemotivate etc.

Ca regula, fisa de pontaj se face in baza condicii de prezenta.
Se practica si versiunea fara condica de prezenta si in cazul in care sunt invoiri, concedii, recuperari sau lipsa nemotivata se opereaza in baza cererii pentru invoiri, concedii, recuperari sau declaratiei sefului de departament pentru nemotivari.

Fisa de pontaj este documentul in baza caruia se fac operarile in statul de plata.
A lipsit nemotivat nu primeste banii pt orele/zilele lipsa.
A lucrat in plus ore suplimentare primeste contravaloarea acestora.

Sper sa-ti fie de folos!



#5 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 26 November 2008 - 03:17 PM

Marfa! Ms!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 November 2008 - 03:26 PM




#6 Conny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:20 PM

Buna ziua,

Lucrez 12/36, iar pontajul care ajunge la personal + contabilitate este intocmit pe 8 ore(40 ore lucratoare + Weekend liber). Nu ar trebui facut pontajul la 12 ore, sau orele in plus sa fie platite ca ore suplimentare(tinant cont ca lucrez Sambata si Duminica + sarbatorile legale)?


Va multumesc.



#7 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:38 PM

Ar trebui sa te uiti putin peste contractul tau de munca . Daca ai specificat 8 ore pe zi ... asta e.



#8 Conny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 November 2008 - 05:36 PM

Vezi postareavaraD, la Nov 28 2008, 04:38 PM, a spus:

Ar trebui sa te uiti putin peste contractul tau de munca . Daca ai specificat 8 ore pe zi ... asta e.

Ce intelegi prin "asta e"? Contractul este pe 8 ore, da, dar noi lucram(dispeceratul) in "foc continuu", unde trebuie sa fie cineva in permanenta. Suntem 4 persoane, fiecare lucrand 12 ore.



#9 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 01 December 2008 - 03:09 PM

Daca in contractul de munca la repartizarea programului de lucru scrie 8 ore/zi - va plateste 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana; daca ar fi scris inegal, schimburi 12 orex24ore sau altceva - v-ar fi platit altfel, implicit si pontajul ar fi fost altul.
Parerea mea.



#10 Conny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 December 2008 - 10:08 PM

Vezi postareavaraD, la Dec 1 2008, 05:09 PM, a spus:

Daca in contractul de munca la repartizarea programului de lucru scrie 8 ore/zi - va plateste 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana; daca ar fi scris inegal, schimburi 12 orex24ore sau altceva - v-ar fi platit altfel, implicit si pontajul ar fi fost altul.
Parerea mea.

Exista vre-o diferenta intre pontajul la 12 ore si cel la 8 ore?

Multumesc pentru raspunsuri.



#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2008 - 10:44 PM

programul normal de lucru conform contract banuiesc ca este de 8h. deci cele 8 ore vor fi platite la salariu de baza, iar diferenta pana la cele 12 ore lucrate(adica cele 4 ore) vor fi platite ca si ore suplimentare, cu sporul aferent, sau se recupereaza prin ore libere platite.
Cu respect,
Alinutza



#12 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 December 2008 - 09:28 AM

Vezi postareaConny, la Dec 2 2008, 10:08 PM, a spus:

[Exista vre-o diferenta intre pontajul la 12 ore si cel la 8 ore?
Daca ar fi fost scrise in contractul de munca, firma avea obligatia sa va ponteze cu 12 ore si libere, asa cum lucrati. Daca nu e scris, ramane la latitudinea patronului, neavand nici o modalitate legala sa-l fortezi sa le plateasca asa cum a mentionat Alina_C.



#13 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2008 - 10:26 PM

cum adica nu exista nici o modalitate legala sa-l fortezi sa le plateasca? de unde ai scos asta?
ati citit codul muncii? eu zic sa-l cititi ca nici nu e foarte lung.....
Cu respect,
Alinutza



#14 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 04 December 2008 - 12:07 PM

Vezi postareaAlina_C, la Dec 3 2008, 10:26 PM, a spus:

cum adica nu exista nici o modalitate legala sa-l fortezi sa le plateasca? de unde ai scos asta?
ati citit codul muncii? eu zic sa-l cititi ca nici nu e foarte lung.....
Spuneam de dovada, atat timp cat nu ai dovada "pe hartie", condica nu semnezi ... Cat despre Codul muncii... consider un forum de discutii nu de "intepaturi". So, contractul de munca este valabil fiind in forma scrisa, iar daca vrei neaparat sa-ti iei banii, fa o reclamatie la ITM sa vina sa constate faptic.
Sa nu-mi spui ca lucrezi exact 8 ore pe zi, ca nu stai peste program fara sa fi pontata sau te plateste sambata dublu sau iti da ore suplimentare, ca nu te cred.



#15 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 11:15 PM

era un sfat nu o intepatura. daca tu asa ai interpretat e pb ta.
ideea e ca stai peste program fara sa fii platit daca vrei, nu te poate obliga nimeni. depinde si ce conventie ai cu angajatorul.
fiecare face cum doreste.
iar ideea cu sesizarea la ITM mi se pare cam comunista. mai bine daca nu iti convine poti sa pleci.
Cu respect,
Alinutza



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2008 - 02:05 AM

:thumbup: Alina, eu nu sunt de acord cu tine. Fara nici o ironie, faptul ca sunt oameni care pot spune cu seninatate si chiar procedeaza astfel: ''daca nu-mi convine la patronul x, plec'', nu inseamna ca putem generaliza. Situatia incertitudinii locului de munca atat la patron cat si la stat este cunoscuta de toata lumea si, cred eu, nu sunt multi care-si permit astfel de abordari, din motive diverse. De asemenea, asa cum a precizat varaD, conteaza foarte mult ceea ce s-a consemnat in acte (contractul de munca, ROI, etc). Pentru ceea ce nu este scris nu exista obligatia legala de a fi respectat, mai bine spus: nu exista. In sensul asta, intelegerile verbale intre patron sau persoanele cu putere de decizie si angajat au, poate, valoare morala doar, altfel nu exista obligatii legale de a le respecta.
Treaba asta cu statul peste program fara ca timpul respectiv sa fie remunerat, deci consemnat undeva, este un lucru generalizat in special la firmele private (nu contest si faptul ca sunt destule unde se respecta acest drept al angajatilor).
Cat despre sesizarea ITM-ului nu mi se pare deloc corecta clasificarea ca si comunista...Eu consider ca nu are rost sa intru in polemica pe tema asta, dar daca te mai gandesti putin cred ca vei intelege de ce.
Dupa parerea mea, atat angajatul cat si angajatorul au drepturi si obligatii. Daca se constata abateri fie de o parte, fie de cealalta mi se pare firesc sa se incerce rezolvare pe cale legala.
Revenind sau continuand cu problema expusa de Conny, se subintelege ca programul de lucru real difera, in defavoarea salariatului, de programul inscris in contractul de munca. In aceasta situatie, daca se doreste, se poate sa poarte o discutie cu persoanele abilitate in firma pentru lamuriri, modificarea contractului de munca - in functie de caz sau se poate face sesizare la ITM. Altfel, angajatului nu-i raman decat celelalte 2 situatii: fie lucreaza in continuare in aceleasi conditii, fie isi da demisia.
Madalina



#17 adinutza_2908

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 April 2009 - 10:51 AM

O intrebare: invoirile ar trebui sa afecteze si ele salariul primit la fel ca absentele nemotivate? Programul meu de conta asa le trateaza, afecteaza restul de plata. E corect? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 April 2009 - 11:43 AM




#18 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2009 - 11:44 AM

da. de aia se trec la lichidare zile de invoiri, concediu fara plata si absente nemotivate. ele nu constituie vechime in munca.



#19 veracarme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 September 2010 - 10:32 AM

Va rog un model de pontaj pentru restaurant cu program turnus 12/24 si zile de sambata duminica cu recuperare zile libere .
Am control de la ITM si mi s-a spus ca nu e corect cintract munca 8 ore si pontaj 12 cu 24 sa fac act aditional pentru program inegal turnus -nu am mai facut daca are cineva va rog sa ma ajutati cu model
carmevera@yahoo.com



#20 segaldia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2011 - 11:36 PM

dati-mi va rog un model de fisa de pontaj pe care sa o pot copia sau descarca, pt. ca am mult de lucru si sunt la inceput m-ar ajuta foarte mult. :) multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL