Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pontaj-mod de completare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


pontaj-mod de completare


24 replies to this topic

#21 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2011 - 08:56 AM

Poti sa iei foaia colectiva de prezenta pusa mai sus, la pozitia 2. N-ai citit mai sus?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#22 segaldia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2011 - 01:31 PM

am incercat sa iau modelul de mai sus dar legatura nu mai e valabila, probabil fiindca a trecut mult timp de cand a fost adaugata. :)




#23 doinamarieta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 February 2012 - 08:10 PM

Buna , tuturor !



va rog sa ma sfatuiti cum ar fi cel mai ok ,un pontaj pentru soferii de tir ? avand in vedere ca sunt incluse si ore de noapte , si week-end-uri , si sarbatori legale ,... .



multumesc anticipat.



#24 Ruxi Roxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2012 - 10:08 PM

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Dar din pacate nu am inteles nimic si nici nu m-ati ajutat cu ceva.
As fi avut nevoie sa stiu cum se completeaza un pontaj in care angajatii lucreaza 12 cu 24. Codul muncii l-am invartit pe toate partile dar practica ne omoara.
Daca se poate sa ma ajutati cu niste raspunsuri concrete care chiar sa ajute si alti nestiutori v-as ramane recunoscatoare.
Multumesc,
Roxana



#25 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 February 2012 - 08:15 AM

Pontajul se completeaza conform realitatii, deci in caz ca se lucreaza cate 12 ore din doua in doua zile se completeaza in consecinta: in zilele lucrate se pune 12 iar in zilele nelucrate se pune 0.
Numai ca trebuie respectate contractul individul de munca, contractul colectiv de munca (unde exista) si Codul muncii. Dupa Codul muncii, trebuie sa ai 2 zile alaturate pe saptamana ca zile libere de tip weekend, iar media orelor pe saptamana sa fie 40 ore. Ce se depaseste sunt ore suplimentare, iar numarul orelor suplimentare este si el limitat si temporar si trebuie recuperate in urmatoarele 3 luni sau platite cu un spor suplimentar. Iar daca contractul individual nu are trecut 12/24 ci 8 ore/zi, nu ar fi legal sa se treaca in pontaj 12,0,2,0,... ci 8,8,8,8. Pana la urma si la 12,0,12,... si la 8,8.8... numarul orelor pe 4 saptamani ar trebui sa fie 40 ore/sapt. x 4 saptamani = 160 ore (pe o luna e in jur de 168). Ceea ce depaseste suma aceasta trebuie sa fie considerate ore suplimentare si trebuie recuperate sau platite suplimentar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL