Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diverse


11 replies to this topic

#1 ana_daniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2008 - 02:12 PM

sunt noua pe forum si in domeniu..am cateva intrebari:

1.contractul de comodat legalizat de notar se inregistreaza la adm financiara pt deducerea cheltuielilor?
2.cheltuielile ocazionate de intretinerea si amenajarea sediului luat in contract de comodat se inregistraeza in contul 611 sau nu?dar cheltuielile ocazionate de reparatia,piesele de schimb ale autovehiculului luat tot in contract de comodat?
3.am o microintreprindere neplatitoare de tva,am depus declaratia 010 dar nu mi s-a eliberat nici un certificat de inreg fiscala pt k nu sunt luata in evidenta k platitor de tva.e ok?
4.care sunt conditiile pt care o persoana salariata poate lua in intretinere o alta pers.-ruda de gradul I

va rog astept rass si pe mail ana_daniela_elena@yahoo.com
multumesc mmm



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 November 2008 - 02:39 PM

1. Contractul de comodat nu se inreg.la adm.financiara (nefiind o sursa de castig impozabil).
2. Daca lucrarile sunt executate de terti, se poate folosi contul 611 "Cheltuieli cu intretinerea si reparatiile"
3. Cred ca neplatitorii de TVA nu au un cod fiscal. Ei folosesc doar CUI-ul de la Registrul Comertului.
4. Poti avea in intretinere o ruda de gradul I sau II, daca locuieste la tine si daca are un venit mai mic decat venitul minim brut pe economie. Rude de gradul I inseamna doar sot/sotie, parinti sau copii.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 27 November 2008 - 02:42 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 November 2008 - 02:45 PM

cei de la afp au o problema cu deducera ch pe baza contractului de comodat. Daca sediul e acolo inseamna ca la registru au acceptat ca legal contractul deci nu vad de ce ai merge la notar cu el. Ch ca tel curent, gaz, apa le deduci daca treci contractele cu furnizorii respectivi pe firma ta asta inseamna timp, bani documentatie. Reparatiile le inregistrezi in 611 daca ai clauza in contract ca le suporti tu si la modul schimbat o clanta la usa adica reparatii strict ca daca sunt imbunatatiri, modernizari se considera venituri aduse proprietarului si acesta trebuie sa va returneze banii. La un control de la finante va da jos orice ch in baza contractului de comodat pt ca spun ei nu e valabil decat cel de inchiriere. am un client care a patit ceva de genul asta si a dat in judecata finantele si se tot judeca.

Vezi postareanopris, la Nov 27 2008, 02:39 PM, a spus:

1. Contractul de comodat nu se inreg.la adm.financiara (nefiind o sursa de castig impozabil).
2. Daca lucrarile sunt executate de terti, se poate folosi contul 611 "Cheltuieli cu intretinerea si reparatiile"
3. Cred ca neplatitorii de TVA nu au un cod fiscal. Ei folosesc doar CUI-ul de la Registrul Comertului.
4. Poti avea in intretinere o ruda de gradul I sau II, daca locuieste la tine si daca are un venit mai mic decat venitul minim brut pe economie. Rude de gradul I inseamna doar sot/sotie, parinti sau copii.
4. mai e conditia cu detinerea de teren sau sere etc



#4 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2008 - 06:05 PM

Eu stiam ca venitul lunar al persoanei aflate in intretinere nu trebuie sa depasesca 250 lei. S-a modificat ?



#5 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 08:27 PM

nu. e 250
Cu respect,
Alinutza



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 December 2008 - 04:39 PM

Da, 250 lei. Cred ca mi s-au incrucisat amintirile din diverse legi.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 05 May 2009 - 07:35 PM

A achizitionat cineva CD-ul Codul Fiscal explicat si comentat prin 411 intrebari si raspunsuri de la Rentrop?



#8 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 07 May 2009 - 03:16 PM

Buna ziua,

Am o intrebare si nu stiu cui sa ma adresez:am terminat Facultatea de Stiinte Economice din Pitesti, profil Managementul firmei, am la baza Liceul Economic, profil Comert, sunt angajata din 2000 ca economist.Pot tine contabilitatea la o firma daca ma angajez cu contract partial?

Va multumesc frumos



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2009 - 03:37 PM

Vezi postareasteluta_pet@yahoo.com, la May 7 2009, 03:16 PM, a spus:

...sunt angajata din 2000 ca economist.Pot tine contabilitatea la o firma daca ma angajez cu contract partial?
Poti tine contabilitatea, dar ca sa semnezi si bilant trebuie sa fii angajata ca si Director economic sau Contabil sef, fie si cu timp partial.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 May 2009 - 08:20 PM

Si intrucat este absurd sa fii director economic sau contabil sef daca nu mai ai si personal in subordine, poti fi doar economist, dar sa ai imputernicire pentru a intocmi si semna bilantul. Ma intreb cum poate fi cineva director economic la o toneta, spre exemplu...ce ridicol suna, nu??? :smile:
E ultima mea postare, sunt obosita si simt ca devin insuportabila...sorry :sad:



#11 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 07 May 2009 - 08:28 PM

Cheltuielilile de imbunatatiri pe sediul social cu contract de comodat inregistrati-le pe investitii .Am avut control de fond la firma si le-au dat jos pe toate .N-au acceptat nimic.Am depus contestatie.Inca n-am primit raspuns,dar v-om merge sigur si in instanta.



#12 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 07 May 2009 - 09:13 PM

Vezi postareamirela 0702, la May 7 2009, 09:20 PM, a spus:

Si intrucat este absurd sa fii director economic sau contabil sef daca nu mai ai si personal in subordine, poti fi doar economist, dar sa ai imputernicire pentru a intocmi si semna bilantul. Ma intreb cum poate fi cineva director economic la o toneta, spre exemplu...ce ridicol suna, nu??? :smile:
E ultima mea postare, sunt obosita si simt ca devin insuportabila...sorry :sad:


Multumesc frumos pentru raspunsuri.Imi sunt de folos.
O seara buna,
Steluta






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL