Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
despre concediile medicale intrebari simple - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


despre concediile medicale intrebari simple

11 replies to this topic

#1 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 27 November 2008 - 04:35 PM

Buna ziua!Sunt incepatoare in acest domeniu si as avea niste nelamuriri,va rog ajutat-ma:
1.Primele 5 zile sunt platite de societate aceste zile sunt calendaristice sau lucratoare?eu le-am luat lucratoare.
2.Baza de calcul la CASS (sanatate) angajat este venit per lucrata+cm suportat de societate sau doar veni per lucrata fara cm?????????
3.Baza de calcul la somaj angajat cand are si zile lucrate intr-o luna este venit per lucrata+ cm suporat de angajator+cm Fnuass si cand este luna intreaga in cm este 0 ???????
4.daca salariul este ffff amre cum se face calculul?am auzit ceva de 6 sal medii pe economie.....Cine stie lamuriti-ma si pe mine,pls????????
va multumesc mult de tot!!!!!!!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 09:33 PM

1. Calendaristice.
2. Realizat + CM unitate
3. Realizat + CM unitate; daca CM depasete 30 zile 0 pentru CM.
4. Nu inteleg exact la ce te referi. Daca te referi la determinarea bazei de calcul pt. CM atunci: Baza de calcul o constituie veniturile pe ultimile 6 luni, dar baza lunara nu trebuie sa depaseasca 12 * salariul minim.

Dragos



#3 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 28 November 2008 - 10:58 AM

Buna ziua .
Am doua corectii de facut :
1. La punctul 2 : Baza de calcul pentru Sanatate Asigurati = Venit Realizat *5.5% (FARA MEDICALE ) (Vezi Lg.95/2006 Art.257 alin 2 pct.6
2. La punctul 4 : conform OUG 158/2005 Art.6 alin 8 :" Baza lunara de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii nu poate fi mai mare decat : Numarul asiguratilor din luna pentru care se calculeaza contributia si valoarea coresp a 12 salarii minime brute pe tara.

La Boala din FNUASS (suportata de CASS) nu se retine nici o contributie!

O zi buna!



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2008 - 01:06 AM

La punctul 2 cred ca am fost pe dinafara.
La punctul 4 eu ma refer la determinarea mediei zilnice pentru plata CM (... e ceva acolo cu 6 luni...).

La concediul suportat din FNUASS eu stiam ca se retine CAS si in majoritatea cazurilor si impozit. esti sigura de chestia pe care o spui ?
Dragos



#5 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 01 December 2008 - 09:05 PM

va multumecs mult de tot acum mai am alte nelamuriri:
1.somajul stiu ca se ia la tot incepnad cu 2008 adica per lucrata+ cm societate + cm fnuass, va rog mult care ste legea pur si simplu nu mai tin minte legea???ang ajat
2.la concediu de maternitate ce nu se retine?? somajul???astept raspunsurile cat mai repede
am nevoie de ele



#6 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 December 2008 - 11:10 PM

HG 149/2008

Art. 14. - (1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
g) indemnizatiile pentru concedii, indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii;

OUG 91/207

"ART. 26
Angajatorii au obligatia de a plăti lunar o contributie la bugetul asigurărilor pentru somaj, a cărei cotă se aplică asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurărilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1)."
"ART. 27
(1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuală la bugetul asigurărilor pentru somaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19."

2) nu se retine CASS, contributia pentru concedii si indemnizatii , impozit salar -pt maternitate

Aceasta postare a fost editata de katinca: 01 December 2008 - 11:13 PM




#7 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 December 2008 - 12:17 PM

Buna ziua,

Pentru calculul concediului medical initial se iau zilele lucrate efectiv de angajat in ultimele 6 luni (pt ca a mai avut niste concedii) sau zilele lucratoare din ultimele 6 luni?

Va multumesc!



#8 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 December 2008 - 01:07 PM

Citeaza

2.la concediu de maternitate ce nu se retine?? somajul???astept raspunsurile cat mai repede

La concediul de maternitate nu se retine decat Baza CAS oug 158/2005 care se calculeaza Salar minim /nr.zile lucratoare luna x nr.zile concediu medical
de ex. daca ai toata luna concediu de maternitate din 01.11.2008-30.11.2008 , iar media zilnica este 40 lei atunci vei obtine urmatoarele sume:
- prestatii FNUASS = 40 lei x 20 zile lucr noiembrie x 85% = 680 lei
- calcul baza oug 158 = 540/20x20=540
- contributii salariati :
- pensie = 540 x 9.5%=51
rest plata = 680-51=659

- contributii societate :
- pensie = 540*19.5%=105

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 December 2008 - 05:18 PM




#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2008 - 05:41 PM

Vezi postareacorneliuss, la Dec 2 2008, 01:17 PM, a spus:

Buna ziua,

Pentru calculul concediului medical initial se iau zilele lucrate efectiv de angajat in ultimele 6 luni (pt ca a mai avut niste concedii) sau zilele lucratoare din ultimele 6 luni?

Va multumesc!


-numarul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii



#10 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 03 December 2008 - 11:12 AM

deci nu se retine nici cass, nici somaj si nici impozit la ceste rubrice a fa trecut 0 (zero) pe stat?doar cas se calculeaza la nr de zile de cm de maternitate?
am inteles bine?va multumesc mult de tot daca mai am nelamuriri o sa apelez la ajutorul dvs.



#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2008 - 10:08 PM

se opreste impozit
Cu respect,
Alinutza



#12 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2008 - 11:29 PM

COD FISCAL
Art. 42. - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL