Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa - emitere factura catre stat al UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa - emitere factura catre stat al UE


5 replies to this topic

#1 adnas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:cluj-napoca

Postat 30 November 2008 - 11:14 PM

Trebuie sa emitem o factura pt Belgia. Cum procedam? Facem o factura in lei pe care trecem cursul in euro ( BNR) iar pe traducere scriem doar val. in euro? Suntem in ceata... Ne puteti ajuta?
Va multumim.



#2 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2008 - 08:17 AM

Faceti un invoice in engleza si apoi o factura in lei pe care specificati nr. invoice- oricum ei platesc in euro, probabil; factura in lei o faceti la cursul in care intra euro in cont-sa nu mai aveti diferente de curs valutar

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 10:52 PM
citare mesaj anterior




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 December 2008 - 11:28 AM

Incepand cu data aderarii, nu se mai intocmesc cel doua documente, invoice si factura fiscala.
"Factura" definita la art 155 este unica, poate fi întocmită în orice limbă oficială din UE
si trebuie tradusa în limba română doar la solicitarea organelor de control .
Baza de impozitare va fi înscrisă în valută, iar dacă operațiunea este taxabilă,
valoarea TVA trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări,
baza impozabilă va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut in lege.
CF art 155, Norme pct.72.



#4 mihaiordie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2009 - 05:48 AM

Buna ziua. Pentru tarile din afara UE, cum se procedeaza? Vreau in foarte scurt timp sa ma inregistrez ca PFA (sunt programator web) si va trebui sa emit facturi lunar unei firme din Australia.

Va multumesc



#5 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:23 AM

si pe mine ma intereseaza ce a intrebat mihaiordie, se poate ca cineva cu experienta sa ne raspunda si noua va rugam ?



#6 Alice76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 30 January 2009 - 03:37 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 1 2008, 11:28 AM, a spus:

Incepand cu data aderarii, nu se mai intocmesc cel doua documente, invoice si factura fiscala.
"Factura" definita la art 155 este unica, poate fi întocmită în orice limbă oficială din UE
si trebuie tradusa în limba română doar la solicitarea organelor de control .
Baza de impozitare va fi înscrisă în valută, iar dacă operațiunea este taxabilă,
valoarea TVA trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări,
baza impozabilă va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut in lege.
CF art 155, Norme pct.72.

Buna,

Tot imi scapa ceva... Tu faci factura normala, in romana (caci si ea este limba oficiala UE) si treci suma de facturat in euro? In cazul asta cum treci in registru de incasari si plati? Suma incasata in euro?
Si daca nu esti platitor de TVA, nu treci TVA si gata?
Merci.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL