Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului


43 replies to this topic

#21 adii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2009 - 10:39 AM

Ai grija la prevederile Contractului Colectiv de munca pe Natiune care la art. 78 zice:

" Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu țin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensație de cel puțin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de muncă a intervenit ca urmare a unor motive ce nu țin de persoana salariatului."

Eu de aici am inteles ca, chiar daca nu am concediere colectiva, trebuie platit cel putin un salariu compensatoriu celor carora li se desface contractul din motive ce nu tin de persoana lor.



#22 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 19 February 2009 - 11:24 AM

Buna,

Am o intrebare legat de cele scrise mai sus : am cautat in legea 76/2002 cu privire la sistemul asigurarilor de somaj si nu am gasit niciunde trecut faptul ca pentru salariile compensatorii pentru concedieri colective nu s-ar datora aceasta contributie, (te-as ruga) daca poti sa imi spui de unde rezulta ca nu trebuie platit somaj.

De asemenea, in codul fiscal actualizat am gasit la Art 55 alin 4 lit j :
j) sumele reprezentand platile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale caror contracte individuale de munca au fost desfacute ca urmare a concedierilor colective, precum si sumele reprezentand platile compensatorii, calculate pe baza salariului mediu net pe economie, primite de personalul civil din sectorul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala la incetarea raporturilor de munca sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere si de restructurare, acordate potrivit legii;

- sa inteleg ca acest paragraf se refera la platii compensatorii platite din alte fonduri decat cel de salarii?

Multumesc anticipat,
Boby

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 February 2009 - 11:34 AM




#23 mihai_trk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2009 - 01:59 PM

Buna ziua,
am o mare problema, tocmai am fost concediat prin desfintarea postului desii pe acelasi post mai sunt aprox. 6 persoane (motiv: restrangerea activitatii). Desii suntem in firma 20-21 angajati inca nu s-a semnat nici un contract colectiv de munca, lucru ce il tot amana de o bucata buna de timp. In acest caz, pot beneficia de acel salar compensatoriu si care sunt drepturile mele? Lucrez in aceasta firma de 15 luni.

ps: am uitat sa precizez faptul ca firma mama este in alta tara.

Aceasta postare a fost editata de mihai_trk: 19 February 2009 - 02:00 PM




#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2009 - 01:27 PM

CCM la nivel national spune asa: art.78: la incetarea CIM din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi. art.80(3) pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, partile vor negocia acordarea de compensatii banesti cu respectarea prevederilor legale si/sau ale contractelor colective de munca aplicabile.



#25 gfggfgf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 March 2009 - 05:00 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 13 2009, 01:26 PM, a spus:

procedura de trecere in somaj :

*se inchide ctr de munca cu art. 65 (1)
*se da salariatului o adev. din care sa rezulte vechimea in munca din ultimile 24 de luni (tre' sa aiba minim 12 luni lucrate in ult. 24)
*salariatul se duce la agentia de somaj din sectorul/loc. in care domiciliaza (NU unde are sediul firma)
*de acolo i se da un fluturas in care i se specifica ce docum. imi mai trebuie pe a intra in somaj (ale lui personale, NU de la firma)
*se formeaza dosarul si ... se intra in somaj

CCMNN,
ART. 78. - (1) La încetarea contractului individual de munca din motive ce nu țin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensație de cel puțin un salariul lunar, in afară drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu țin de persoana salariatului.

acum, intrebare : la aceasta compensatie se platesc darile ca la un salariu normal ?? parca citisem pe undeva ca nu ...
mai caut ...
Buna
Ai reusit sa afli raspunsul la chestia cu conttributiile pt salariul compensatoriu?



#26 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 02 March 2009 - 07:36 PM

am si eu o problema poate ma poate ajuta cineva
societate falimentara
deja sa declarat falimentu
cu ce articol pot desface contractul de munca?
si daca angajatii pot beneficia de somaj???
va rog astept raspuns urgent
traim intr-o lume confuza



#27 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 March 2009 - 09:20 PM

Da. Sigur. Se desface contractul de muncă în baza art.65 din Codul muncii. Se fac formele legale pentru trecere în șomaj. Sunt menționate într-o postare anterioară. Desfacerea contractului dde muncă este în competența LICHIDATORULUI numit legal. Poate ...are altă părere! Dacă chiar administratorii au cerut declararea societății în incapacitate de plată și declararea falimentului, în această situație își pot asuma răspunderea pentru încetarea efectivă a activității, desfacerea contractelor de muncă și menținerea temporară doar a personalului de pază și care va asigura realizarera operațiilor de lichidare.Doar că.sigur,] nu ei vor fi și lichidatorii numiți de judecătorul sindic.



#28 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 March 2009 - 06:12 PM

Cu plăcere.
Comunicare oficială la ITM și AJOFM (șomaj).
Cărțile de muncă să fie închise pe baza deciziei și notei de lichidare.
În situația în care sunt persoane pensionabile, de făcut dosarul de pensionare.
De arhivat ștatele de plată care spre deosebire de celelalte acte care se păstrează doar 10 ani, trebuie să fie arhivate 50 de ani.



#29 pilot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 March 2009 - 10:22 AM

Buna ziua,
ma confrunt cu o situatie deloc noua pe piata, dar neplacuta. Urmeaza sa primesc prin corespondenta decizia de concediere din motive ce nu tin de salariat. In decizie este specificart ca voi primi 6 salarii compensatorii minim brute pe ramura, cf. CCM ramura transporturi, adica 4200 lei. salariul meu este mult mai mare, nu avem CCM unitate, iar in CCM ramura lasa loc de interpretare in sensul ca se specifica' salarii brute negociate' . Din situatiile intalnite de Dvs. care parte are dreptate, se poate considera ca este vorba de salariul meu negociat, pentru ca face referire la 'salariatul' sau se aplica valoarea salariului minim brut negociat pe CCM ramura.
Va multumesc!



#30 emm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 March 2009 - 10:04 AM

Dragilor, am si eu nevoie de un raspuns pentru urmatoarea situatie.
Un SRL dintr-un grup de firme avea 44 angajati (fara contract colectiv de munca). Luna trecuta au fost concediati 11 angajati cu jumatate de norma.
Vineri au fost concediati inca 4 oameni (desfiintarea postului) - preaviz 20 zile lucratoare.
Luni au fost concediati inca 2 oameni in aceleasi conditii ca cei de mai sus.
A mai plecat un om prin demisie si inca unul urmeaza sa plece prin transfer la o societate din acelasi grup si inca unul urmeaza sa fie concediat zilele acestea se pare.
Intrebarea este: persoanele concediate prin desfiintarea postului beneficiaza de salarii compensatorii?
Daca da, cum se calculeaza sumele (salariul brut al fiecarui angajat minus contributiile, salariul mediu brut pe societate minus contributiile... sau cum?)
Cate salarii compensatorii se acorda minim?

Multumesc,



#31 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2009 - 02:24 PM

Nu stiu de ce nu ati citit mai sus ca doar Miky2010 a citat clar:
"CCM la nivel national spune asa: art.78: la incetarea CIM din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
art.80(3) pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, partile vor negocia acordarea de compensatii banesti cu respectarea prevederilor legale si/sau ale contractelor colective de munca aplicabile"

Rezulta ca daca nu exista contract colectiv de munca, sa prevada mai mult, se da un salar lunar compensatoriu pentru " incetarea CIM din motive ce nu tin de persoana salariatului". Daca s-a desfintat postul doar nu e angajatul de vina.
In mod normal salarul ar trebui sa fie cel brut tinind cont ca la aceste sume contributiile se calculeza diferit. Chiar deasupra mesajului dvs. am sprecificat cum am facut eu. Adica am inclus aceasta suma la toate calculele de contributii si impozit in afara de cele pentru somaj. Repet in acest topic sunt date atat actele care fac referire la aceste sume cat si parerile diferitilor colegi. Cand voi primi raspuns de la Finante ii voi publica aici.



#32 andi33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2009 - 10:33 PM

Am o nelamurire, tot in legatura cu platile compensatorii (ce sa-i faci.... doar sunt la moda... din pacate...)

Salariatul care este disponibilizat primeste din partea unitatii la care a lucrat un numar de salarii brute compensatorii.
Societatea face retinerile legate de salarii, pe care le vireaza la buget (CAS, CASS, impozit). Virarea se face pentru toara suma o singura data.
Sa presupunem ca salariatul a beneficiat de 4 salarii compensatorii. El cum va mai beneficia de asistenta medicala gratuita in luna a treia de ex?
Eu stiu ca pentru a beneficia de asistenta medicala gratuita, virarea contributiei trebuie facuta lunar...



#33 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2009 - 12:35 PM

De vreme ce i se inchide contractul de munca (de aceea primeste compensatii care se dau o singura data nu in 4 luni ca pt ex. dvs.) el nu mai este asigurat pe aceasta cale (ca si angajat ). Din punct de vedere al angajatorului obligatiile lui fata de angajat se incheie (exista exceptii) in momentul in care i-a desfacut contractul de munca si i-a platit la zi drepturile atat lui cat si statului pentru el (deci si obligatia de al asigura). Fostul angajat este in continuare asigurat daca intra in somaj, daca este coasigurat, daca incheie contract de asigurare .....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 March 2009 - 11:18 PM
citare mesaj anterior




#34 andi33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 March 2009 - 01:38 PM

Va multumesc pentru ajutor, Dle Dinu George.



#35 Sorina Rada

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 March 2009 - 02:33 PM

buna, am si eu o intrebare: :sad:

sotul meu a lucrat la o firma din 2002 pana in 31 ian.2009, ultimul salariu a fost platit in luna martie 2009 (pt luna ian)
a avut preaviz de 15 zile, alte date despre acel contract pe care l-au avut nu stiu
a fost dat afara, iar carte de munca a fost inchisa cu articolul 65 (1)
Poate sa-i solicite plata unor salarii compensatorii? si daca DA cum? (plangere la ITM, sa-i de in judecata...)
va rog ajutati-ma si pe mine...
mersi!



#36 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 March 2009 - 03:10 PM

Daca a lucrat la o firma privata, angajatul are dreptul la un salariu in plus conform Contractului colectiv de munca:
"Art. 78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi."

Daca a fost o concediere colectiva exista si alte drepturi care se acorda.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#37 Sorina Rada

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 March 2009 - 09:00 AM

multumesc pt raspuns

in firma sunt aprox 60 de angajati, in ianuarie a concediat 3 persoane, in februarie 2...

pt a beneficia de un salariu in plus tb sa merg la ITM sa fac o sesizare?????????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 August 2009 - 04:53 AM




#38 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 April 2009 - 02:04 PM

In primul rand trebuie sa mergeti la firma si sa le aratati care este obligatia lor legala (poate nu stiu). Apoi daca nu rezolvati puteti sa mergeti si la ITM .... dar nu cred ca ei au cum sa oblige firma sa platesca aceste sume.
Deci in caz in care aveti litigii cu respectiva firma singura solutie din pacate este judecata (care in functie de suma care este in cauza merita sa o faci sau nu).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:26 PM




#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2009 - 02:35 PM

Vezi postareaDinu George, la May 4 2009, 10:49 AM, a spus:

Si pentru moderatorii forumului: Abia am regasit acest topic , l-ati mutat de la Salarii (apropo linkul cu mutatul din salarii nu mai e valabil, poate ar fi bine sa-l actualizati) la Legislatie apoi parca altundeva si in sfirsit la Codul muncii (de ce aici chiar ca nu inteleg deorece intrebarea cu platile compensatorii si calculul retinerilor referitor cu acestea, este clar topic de Salarii, nu era vorba de teoria cand si de ce se dau acestea ci efectiv de un calcul salarial)
nu stiu sigur daca acest topic a fost mutat pe unde zici tu, insa e aici fiindca despre prevederi ale codului muncii a fost vb initial, ia citeste primele posturi

daca s-o fi mutat ulterior la legislatie probabil a fost din cauza ca a devenit un topic mai amestecat in care se cer si se dau doar art. de legi diferite

cat priveste calcul salarii/sume aferente disponibilizarilor, aici ai dreptate - poate fi topic si de salarii, insa pt. asta trebuie spart topicul in 2, creat unul nou in care sa se vb doar despre calcul (daca se va mentine profilul asta, mira-m-as sa se mentina) si unde sa pun toate posturile aferente de pana acum, apoi sa-l mut la salarii.
vrei asa ? ca o fac mintenas :biggrin:

aaa, sa nu uit : multumesc mult pt postarea rasp. de la ANAF :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 May 2009 - 11:25 AM




#40 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2009 - 03:32 PM

Inca o data nu ma deranjeaza ca topicul este aici dar pentru cineva are vrea sa calculeze contributiile pentru salariile compensatorii (ca mine de exemplu care in plus stiam de existenta lui) este destul de greau sa gaseasca topicul la Codul Muncii.
Initial topicul se numea
"plati compensatorii la concedierea colectiva" si era in Salarii (unde si acum scrie Moved dar linkul nu ma aduce aici ci da eroare, initial linkul ducea la Legislatie si era functional) si a fost unit cu acest topic gereric cred ca de:
"Am sters adresa pentru ca am unit topicele. Madalina
Acest mesaj a fost editat de madalinab: Feb 20 2009, 06:44 PM"

Ar fi bine ca linkul sa functioneze pentru cei interesati si care cauta in Salarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL