Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
venit neinregistrat din anul precedent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


venit neinregistrat din anul precedent

10 replies to this topic

#1 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 December 2008 - 02:36 AM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: in octombrie 2008 nu am inregistrat din greseala un venit de 800 lei. Acum eu cred ca am 2 alternative:
1-variata corecta- sa inreg pe 117 si sa refac declaratia 101
2- sa inregistrz acuma 5311=704 si imediat 4551=5311 cu 800 lei. Chiar daca nu e la fel de ok aceasta varianta o prefer pt ca nu e asa de evident ca am gresit si poate scapa neobservata greseala. In acest caz daca vine controlo ce se intampla? Platesc penalitati pt intarziere si amenda? Ce parere aveti?



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 December 2008 - 11:16 AM

...octombrie 2008?

cred ca e vorba de octombrie 2007..in acest caz corect este inregistrarea pe 117=%cls7,4427.Verifica daca ai avut la 31.12.2007 profit sau nu si de asemenea daca ai avut tva de rambursat sau nu si revino cu amanunte..poate Mosul iti va aduce solutia.. :wink:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 09:41 PM
citare mesaj anterior

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#3 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2008 - 12:29 AM

Da scuze octombrie 2007.
Eram neplatitoare de TVA (am devenit cu 01.12.2008) si am avut de plata impozit pe profit. Stiu ca ar fi corect sa fac prin 117, si sa refac declaratia 101......dar totusi alta solutie ar fi? (cat de cat ok). Corectia vreau sa o fac in noiembrie 2008. Multumesc :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 11:54 AM
citare mesaj anterior




#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 07 December 2008 - 10:49 AM

Vezi postareaaNgelica pop, la Dec 6 2008, 11:16 AM, a spus:

..in acest caz corect este inregistrarea pe 117=%cls7,4427
aNgelica pop, :frusty: cum adica?!! cu venitul tu diminuiezi rezultatul?!
Pentru Sandra: din pacate nu am o solutie de ,,suntare'' a problemei tale si nu pot decat sa-ti spun cum este reglementata speta ta cu omisiunile din anii precedenti:
cheltuielile=nedeductibile si veniturile sunt impozabile.
Inregistrarile le faci normal dar decontarea cheltuielior si veniturilor aferente anilor precedenti o faci prin afectarea contului 117 deci fara a influienta rezultatul exercitiului curent.
cam asa:
5311=707
707 = 117
691* =441 (16% aferent venit neinregistrat din an 2007)
117 =691*
Desigur ca o sa ai si majorari pe care o sa le tratezi ca atare
Depui 101 rectificativa.
...in rest solutia o alegi tu. :thumbup:

Numai bine!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 11:55 AM

%%%




***



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 12:13 PM

Denisa, vezi ca nici tu nu stapanesti bine operatiunea de corectare a erorilor ctb.

Conform OMF 1752/2005 si 2374/2007 cheltuielile si veniturile anilor anteriori nu afecteaza rezultatul anului curent, iar corectia se face prin 1174.
Adica 1174 are functiunea unui cont de cheltuiala pt cheltuieli si la fel pt venituri.
In aceste conditii, venitul de 800 lei din 2007 se va inregistra astfel: 4111 = 1174 si 5311 = 4111. Daca se doreste direct incasare prin casa (raport z) se poate conta direct: 5311 = 1174. Se recalculeaza impozitul pe profit, se face rec. la 101. Corectia impozitului pe profit se va face tot prin 1174 fiind vb. de o cheltuiala a anului trecut: 1174 = 441. Eventual, in bilantul din dec 2008, in notele explicative, se face o referire la aceste corectii.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta inregistrarea acestui venit in 2008: in primul rand nu s-ar respecta prevederile legale; in al doilea rand, ai spus ca ai devenit platitoare de TVA...deci ar fi o situatie cam ciudata sa inregistrezi un venit fara sa colectezi TVA.

Inca o observatie pt. Denisa: contarile facute de tine iti vor denatura rulajele curente ale conturilor de venituri si cheltuieli, iar OMF tocmai asta spune: 63. - (1) Corectarea erorilor constatate in contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat., fapt pe care l-ai observat si tu.
Madalina



#6 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2008 - 03:01 PM

Devin platitoare de TVA din decembrie 2008 iar inregistrarile de corectie le fac in noiembrie 2008.
Ce s-ar intampla daca as face asa 5311=704 800 lei concomitent 4551=5311 800 lei. Stiu ca nu este corect.......dar cat de gresit este si ce pot sa patesc la un eventual control? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Sandra: 07 December 2008 - 03:01 PM




#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 10:04 PM

La un eventual control, daca este gasita aceasta inregistrare si se compara cu documentul justificativ vor cere refacerea inregistrarilor asa cum spune legea, recalcularile si declaratiile aferente, plata penalizarilor daca profitul anului anterior ar fi fost mai mare decat cel declarat si neplatit la timpul respectiv. De asemenea se poate consemna in procesul verbal ca nu s-au respectat: legea. ctb., omf 1752/2005, etc si se vor putea aplica amenzile/sanctiunile prevazute pt. nerespectarea articolelor incalcate.
de ex.: omisiunea inregistrarii actelor contabile, inregistrarea eronata cu buna stiinta care se poate traduce prin evaziune fiscala, fals intelectual, etc.

Sandra, merita sa-ti asumi riscul asta?
Madalina



#8 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 07 December 2008 - 10:53 PM

OK, Madalina! Mia culpa, dar jumate pentru ca eu m-am exprimat ,,cam asa''. Dar important este ca a venit ,,Mos Nicolae'' la Sandra, si asta este cel mai important. Iti multumim!
%%%




***



#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2008 - 06:53 PM

Referitor la cele discutate mai sus. Daca s-a omis 707 ce s-a intamplat cu 607 cum s-a descarcat gestiunea?



#10 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2008 - 05:30 PM

Sunt prestator de servicii deci folosesc 704 nu 707.
M-am hotarat sa corectez cu 117 si sa refac 101. Trebuie sa refac si in registrul de profit la dec 2007 sau e ok daca scriu explicatia greselii acum in registru?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 December 2008 - 11:25 AM
citare mesaj anterior




#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 December 2008 - 09:10 AM

Buna !
In Registrul de evidenta fiscala completezi acum, cand ai constatat eroarea, nu modifici ceea ce ai completat in trim IV 2007. Refaci calculele si depui Decl.101 rectificativa, iar rezultatul fiscal din Registrul de evid.fiscala trebuie sa fie cel din Decl.101 rectificata.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 December 2008 - 11:25 AM
citare mesaj anterior

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL