Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rolul si Locul TVA-ului in sistemul de taxe si impozite in Romania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rolul si Locul TVA-ului in sistemul de taxe si impozite in Romania

6 replies to this topic

#1 popa_alexandru87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 December 2008 - 10:09 AM

Salut, sunt nou pe forum. As avea o rugaminte catre cei care se pricep. Am o tema de referat (pt facultate) cu titlul "Rolul si Locul TVA-ului in sistemul de taxe si impozite in Romania" si nu prea stiu cum ar trebui structurat si ce anume ar trebui sa contina. Ma poate ajuta cineva cu cateva idei. Multumesc



#2 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2008 - 02:01 PM

eu am avut un proiect despre tva si asta a fost cuprinsul pt capitolul 2


Taxa pe valoarea adaugata

2.1. Introducere in evolutia taxei pe valoarea adaugata in diferite tari ale lumii...........................................................................
...................................

2.2. Introducerea taxei pe valoarea adaugata in Romania si principiile
care stau la baza aplicarii ei............................................................................

2.3. Obiectul taxei pe valoarea adaugata.........................................................

2.4. Platitorii taxei pe valoarea adaugata.......................................................

2.5. Exonerari si scutiri de la plata taxei pe valoarea adaugata.......................

2.6. Obligatia si exgibilitatea taxei pe valoarea adaugata...............................

2.7. Baza de impozitarea a taxei pe valoarea adaugata..................................

2.8. Cotele de impozitare......................................................................
.......

2.9. Regimul deducerilor taxei pe valoarea adaugata.....................................

2.10. Determinarea taxei pe valoarea adaugata deductibila..........................

2.11. Determinarea taxei pe valoarea adaugata colectata...............................

2.12. Determinarea taxei pe valoarea adaugata de plata................................

2.13. Obligatiile platitorilor de taxa pe valoarea adaugata..............................

2.14. Sanctiuni si cai de atac privind taxa pe valoarea adaugata.....................

2.15. Functionarea conturilor de TVA....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2008 - 09:43 PM
citare mesaj anterior




#3 popa_alexandru87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 December 2008 - 10:14 AM

Multumesc! :thumbup:
Este foarte bine organizata! In capitolul 1 ma gandeam sa scriu despre Venituri in general, Capitolul 2 sa scriu despre tva iar capitolul 3 accize (mi-a fost recomandat sa scriu deoarece despre tva era prea putin de scris). Multumesc foarte mult!



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 02:18 PM

Alexandru, despre TVA nu va fi vreodata putin de scris :thumbup:
Cauta Codul Fiscal (gasesti chiar in forum), norme la codul fiscal unde sunt explicate anumite paragrafe din codul fiscal - ex: punerea in aplicare, mod de calcul, etc., dar te pot ajuta si alte carti despre taxe si impozite...
Spor la lucru!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 02:19 PM

Madalina



#5 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 02:30 PM

eu in primul capitol am ddescris o firma: cam cu se ocupa, ce venituri si ch are si in ultimul capitol am facut cateva inregistrari contabile. Si sustin ceea ce s-a zis mai sus: despre tva e ft mult de spus.



#6 popa_alexandru87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 December 2008 - 10:25 PM

Am cautat tot felul de materiale, in principiu o sa ma bazez pe structura data de Karmen...Multumesc pt raspunsuri



#7 popa_alexandru87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 December 2008 - 10:46 PM

daca mai aveti sugestii astept mesaje multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL