Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ecotaxa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ecotaxa


77 replies to this topic

#21 alina suciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2009 - 04:29 PM

Vezi postareacitrom05, la Jan 7 2009, 02:01 PM, a spus:

Ecotaxa se plateste doar de producatorii sau importatorii de asemenea pungi cu manere si pungi stil maieu. Cei de la alimentara nu trebuie sa plateasca efectiv ecotaxa. Doar ca producatorii vor majora pretul pungilor si nu le mai vand cu 0.1 lei ci cu 0.1+0.2 ( cat e ecotaxa) = 0.3 lei. Tu cand cumperi plasele
le iei mai scumpe ca pana acum din cauza taxei, si tu le scumpesti la alimentara, iar cumparatorul cand plateste plasa, o ia mai scumpa, deci el suporta costul ei, el plateste de fapt ecotaxa.
sa zicem ca am inteles.dar ecotaxa se factureaza distinct , la randul meu o inreg distinct si de platit cine o plateste?



#22 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 06:25 PM

Alina Suciu, am unit topicul deschis de tine cu acesta.

Madalina



#23 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 08 January 2009 - 10:50 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 5 2009, 08:41 PM, a spus:

Nu vreau sa va plictisesc sau enervez, dar va rog sa dezbatem problema ECOTAXA, pana la capat. Eu am facut un document sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun. Astept pareri cu multumiri!



Am inteles "lantul trofic" explicat de tine. MI se pare simplu. Iar detailistul care nu vrea sa se mai complice cu ecotaxa, sa isi achizitioneze pungi biodegradabile. Deci, nu au bataie de cap cu depunere declaratie si cu virarea ecotaxei decat:
a) producătorii, pentru pungile fabricate în România;
b) importatorii, pentru pungile provenind din țări din afara Uniunii Europene;
c) persoanele fizice sau juridice române autorizate, care introduc pe piața națională pungile provenind din țări membre ale Uniunii Europene.
O zi buna!!!!!



#24 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 09 January 2009 - 04:12 PM

daca platesc ecotaxa doar producatorii si importatorii, de ce pana si ultimul boutique din colt ia banii pe punga????? exista vreo explicatie? :)



#25 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2009 - 07:39 PM

Vezi postareaalexyuv, la Jan 5 2009, 04:21 PM, a spus:

CAPITOLUL IV’’: Modul de calcul al contribuției prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. q) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 196/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 105/2006 modificată și completată prin Ordonanța Guvernului nr. 25/2008
(1) Obligația de a calcula și plăti ecotaxa de 0,2 lei/bucata revine operatorilor economici persoane juridice române care introduc pentru prima dată pe piața națională pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșa - banana sau maieu, oricare ar fi destinația și modul de comercializare/distribuire a acestora, după cum urmează:
- producătorul pentru pungile fabricate în România și comercializate pe piața națională,
- importatorului pentru pungile provenind din țări din afara Uniunii Europene,
-operatorului economic persoană juridică română care distribuie pentru prima dată pungile provenind din țări membre ale Uniunii Europene.

taxa a fost introdusa pentru a reduce consumul de pungi
magazinul, supermarketul care ofera clientilor pungi trebuie sa le aplice acestora ecotaxa, altfel daca te-ai fi dus intru-un metro si ai cumapa un pachet de pungi ar trebui sa platesti 0,2 lei pt fiecare punga pe care ai cumpara-o chiar daca tu nu le-ai distribui ci le-ai folosi. daca citim toata oug 196/2005 am observa ca producatori de pungi sunt deja taxati cu 1 ron/kg pt productia de pungi si daca ai cumpara pungi la bax pt a le folosii in casa si ai platii si ecotaxa pt respectivul bax ai fi taxat de 2 ori cu aceiasi taxa pt acelasi produs lucru ilegal.
astept pareri

Din ce act normativ ai luat citatul!
Nu stiu daca ati observat fata de OG 1607/2008 unde se precizeaza clar obligativitatea platii ecotaxei de producatori , importatori si societati care introduc pe piata nationala aceste produse, in textu de mai sus scrie :"producătorul pentru pungile fabricate în România și comercializate pe piața națională, iar daca e asa situatia se schimba.



#26 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 January 2009 - 08:47 PM

Katinca!...cu ce ti s-a schimbat situatia? 0,2lei/sacosa se datoreaza la fd.de mediu din Romania pt. consumul din Romania.
%%%




***



#27 mariana_cr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2009 - 09:58 PM

Ca si unitate de desfacere cu amanuntul , eu cred ca nu trebuie sa evidentiez nicaieri aceasta ecotaxa, nu eu sunt cel care o colecteaza si o plateste la fondul de mediu, ci producatorul, importatorul sau cel care introduce pe piata pungi din tarile membre UE, sau cel putin asa am interpretat eu textul din OG.25/2008.Singura mea obligatie ca si magazin de desfacere cu amanuntul este aceea de a informa cumparatorul printr-un afis ca punga pe care tocmai a cumparat-o contine ecotaxa. Gresesc ?



#28 danodel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2009 - 10:03 AM

interesanta schema...bv....as avea si eu insa o intrebare....la punctul c), ce se intelege prin "persoane fizice sau juridice romane autorizate"...e posibil sa ma prind eu mai greu...dar nu inteleg care este semnificatia cuvantului "autorizate"....Autorizate sa....

stie cineva care este directiva europeana sau normele europene, daca exista, pe baza carora se introduce ecotaxa?...tare as fi curios sa vad cum suna legislatia europeana...

va multumesc si sper sa ma lamureasca si pe mine cineva

O zi cat mai buna!
stima si respekt

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2009 - 12:01 PM




#29 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2009 - 12:21 PM

1.Pt. stanescuema: Ca sa se reduca nr. de pungi din containere... Sa il "coste" ceva pe consumatorul final si sa se mai gandeasca daca mai vrea sau nu sa cumpere o punga noua NEBIODEGRADABILA sau sa vina la cumparaturi cu o punga de-acasa !

2.Pt. katinca : Nu se schimba nimic. Producatorul calculeaza, declara si plateste la Fd.de Mediu ecotaxa pt. pungile NEBIODEGRADABILE produse in Romania si comericializate in Romania. Adica, zic eu, daca le produce si le tine pe stoc sau le vinde in India, nu are nicio treaba cu ecotaxa. Tine tot de reducerea nr. pungilor nebiodegradabile din gropile de gunoi din tara asta ... Parerea mea e ca trebuia sa le interzica!

3.Pt. danodel: e vorba de PFA si PJ care fac AIC (s-a mai folosit exprimarea asta si in alte acte normative).

4. Pt. mariana_cr: Gresesti. Se evidentiaza distinct pe doc. de vanzare. Ca sa vada tot romanul cat il costa o punga nebiodegradabila si sa faca ce am zis la pct.1. !!!



#30 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2009 - 12:27 PM

Amenzile vin din februarie !

Cautati pe net dupa "ecotaxa+amenzi+februarie" si veti vedea ce-am vrut sa pun.

Nu pot da link aici, din motive de reclama...



#31 danodel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2009 - 01:49 PM

ms mult a.d.n....m-am gandit si la asta dar mi s-ar fi parut mai normal sa fie "persoane fizice autorizate si juridice romane"...oricum ms mult :)...ai idee de vreo directiva europeana pe tema asta?...introducerea ecotaxei?



#32 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2009 - 03:36 PM

Imi pare rau, nu am nimic.



#33 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2009 - 06:24 PM

Din mesajele de mai sus am inteles ca trebuie sa adaug un nou cod pe casa de marcat numit "Ecotaxa" si de cate ori se vinde o sacosa vanzatoarea va trebui sa bata doua coduri pe casa de marcat: codul "sacosa" + codul "ecotaxa", fiecare cu valoarea lui.
Intrebare: este "ecotaxa" purtatoare de TVA? Parca am vazut pe undeva ca nu este - as aprecia daca ati putea indica un document care sa ateste daca da sau nu. Programatorul casei de marcat a sugerat sa adauge "ecotaxa" alaturi de numele "sacosa" si pretul sa fie totalul celor doua (astfel vanzatoarea introduce doar un cod) dar daca ecotaxa nu e purtatoare de TVA si punga e, dau de belea.
Multumesc!



#34 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 January 2009 - 09:46 PM

Daca esti platitor de TVA, atunci si ecotaxa are TVA (vezi ,,baza impozabila'' din cod fiscal), dar nu uita ca se evidentiaza distinct pe documentul de vanzare.
%%%




***



#35 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2009 - 11:13 PM

Daca ecotaxa are TVA atunci e 0.20 lei cu TVA inclus sau fara TVA?
a.d.n. pare sa fie de alta parere in mesajul #20 din acest topic; in prima paranteza spune ca ecotaxa e ca timbrul verde doar ca timbrul verde e taxabil - TVA.
Am inteles partea cu evidentierea ecotaxei in mod distinct pe bon; voi folosi un cod special pentru ecotaxa; ramane sa ma dumiresc cum e cu TVA-ul.
Multumesc!



#36 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2009 - 05:16 PM

In ceea ce priveste TVA, DENISA are dreptate.

Eu, ca sa scap de toate belelele si ca sa salvez si pamantul si apele de pungi, o sa achizitionez pungi BIO !!!

Si raman la parerea mea ca, de fapt, ar fi trebuit ca aceste pungi sa fie interzise.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 14 January 2009 - 05:19 PM




#37 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 January 2009 - 06:32 PM

Si tu, Brutus! :thumbup:
Da, am citit si eu art 137 din CF (Baza impozabila) si spune destul de clar (chiar si pentru cineva care nu are legatura cu conta) ca se aplica TVA la toate taxele pentru care nu se specifica altfel; speram sa existe o reglementare care sa scuteasca taxele ecologice de TVA dar deocamdata nu am gasit nimic. Am sunat azi la mai multe institutii (AFM, centrul de asistenta contribuabili al ANAF) sa vad opinia lor si am vorbit cu vreo 6-7 persoane diferite din diferite departamente si cred ca mai bine dadeam cu zarul ca poate obtineam un raspuns mai clar.
Cel mai clar raspuns l-am obtinut de la cei de la AFM, departamentul venituri, serviciul control care mi-au spus ca nu stiu sigur, ca au facut un referat prin care au cerut clarificari de la un alt minister si ca probabil vor obtine raspunsul saptamana viitoare.
O sa trecem si noi pe pungi degradabile (am inteles ca au preturi comparabile) dar asta nu ne scuteste de existenta unui cod "ecotaxa" in casa de marcat (pentru baietii care misuna deja).
Multumesc pentru asistenta!



#38 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 January 2009 - 12:35 PM

Vezi postareaaionescu81, la Jan 13 2009, 11:13 PM, a spus:

Daca ecotaxa are TVA atunci e 0.20 lei cu TVA inclus sau fara TVA?
...
Si tu, Brutus! smile.gif
Da, am citit si eu art 137 din CF (Baza impozabila) si spune destul de clar (chiar si pentru cineva care nu are legatura cu conta) ca se aplica TVA la toate taxele pentru care nu se specifica altfel......

Poi daca eu sunt Brutus, atunci tu de ce intrebi daca o taxa are TVA inclus?!
PS:parerile tuturor au fost postate pe parcursul unei perioade totusi... :cool:
%%%




***



#39 laura_maria_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:26 PM

Buna ziua!!! Aveti cumva vreun modelde afis care trebuie afisat la magazine care sa informeze cumparatorii deste ecotaxa????



#40 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 January 2009 - 02:54 PM

Am citit topicul de la inceput...dar nu am inteles mare lucru...insa si eu vad lucrurile ca cei mai putini dintre voi: nu cred ca ecotaxa trebuie sa apara pe bonul fiscal.

"q) o taxa, denumita in continuare ecotaxa, in valoare de 0,2 lei/bucata pentru pungile de tip sacosa - banana, cu maner aplicat, sau maieu -, din materiale care nu sunt biodegradabile, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, incasata de la operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de ambalaje de desfacere. Ecotaxa se evidentiaza distinct pe documentele de vanzare, iar valoarea acesteia se afiseaza la loc vizibil in vederea informarii consumatorilor finali;"

De aici inteleg asa:

- cei care introduc pe piata pungile din plastic platesc taxa de 0.2 lei
- tot ei, vor trebui sa evidentieze taxa distict pentru ca urmeaza s-o plateasca; si e normal sa aiba o evidenta clara in privinta ei
- iar consumatorii finali trebuie sa fie informati in legatura cu valoarea taxei, de unde inteleg ca obligatia comerciantului este sa afiseze ca pretul pungii contine taxa de 0.2lei.

In schimb am si unele indoieli:
- felul in care am pus problema ma duce cu gandul la faptul ca in acest fel, nimeni nu interzice nimanui sa dea pungile gratuit, deoarece eu - comerciant, daca cumpar punga cu 0.5 lei - pret care contine si taxa VREAU s-o dau gratuit - ceea ce este exclus pentru ca...n-am inteles prea clar din lege care anume paragraf imi interzice asta??? (in afara de titlurile din media)
- iar faptul ca legea prevede clar taxa de 0.2 lei si aceasta poate fi de fapt ori 0.2 lei, ori 0.238 in functie de TVA, iarasi mi se pare aiurea
- si mai e o chestie: daca eu sunt un supermarket si achizitionez mii de pungi la fiecare cateva zile si vand mii de pungi zilnic pe bonul fiscal iar casa de marcat nu-mi centralizeaza ecotaxa la fiecare Z, ce fac?? ma apuc sa urmaresc fiecare bon fiscal si sa adun taxele??...sau in fiecare seara inainte de inchidere stau si-mi fac stocul la miile de pungi...sau poate zecile de mii de pungi sa vad cate am vandut??? ...as putea sa-mi schimb casa de marcat cu una care imi face acest lucru dar, daca nu imi permit?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL