Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ecotaxa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Ecotaxa


77 replies to this topic

#41 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 January 2009 - 03:16 PM

A...si mai am o intrebare ipotetica: sa inteleg ca daca imediat in ziua urmatoare celei in care s-a publicat ordonanta imi faceam un stoc de marfa care sa-mi ajunga pe tot anul 2009 eram scutita de atata bataie de cap si in cazul meu nu era valabila ordonanta?? - asta referitor la motivarea unora a faptului ca in marile supermarketuri inca nu a aparut pe bon "ecotaxa"...

Sau....daca in luna martie voi vinde pungi din stocul vechi si nu voi bate in casa "Ecotaxa" pentru ca...nu e cazul....inseamna ca nu pot primi o amenda de 2.500 lei???

Sunt specificate undeva toate amanuntele astea????...eu nu le-am gasit...



#42 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 15 January 2009 - 03:28 PM

buna ziua deci eu unul nu am inteles nimic, totusi taxa trebuie afisata in orice magazin(alimentara,electrice,cosmetice,etc)la vederea clientului cu 0,2lei si se introduce in casa de marcat si pe bon sau factura o rubrica noua sau acesti intreprinzatori nu au nici o obligatie ci doar importatorii si fabricantiii de pungi???




#43 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 January 2009 - 03:34 PM

deci...nici noi multi nu suntem foarte lamuriti... :thumbup:

si serios vorbind...si asta ca multe alte reglementari si norme legislative, sunt atat de vag redactate si lasa loc la atatea interpretari si la atatea intrebari...incat...iti vine sa-ti iei campii...



#44 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 January 2009 - 03:58 PM

Ok...inteleg ca amenzile le da Garda de Mediu
Am sunat acum la Garda de Mediu, si mi s-a spus asa:
"Din punctul nostru de vedere si al ordonantei in cauza, obligatia dumneavoastra in calitate de comerciant este sa afisati la vedere faptul ca pretul pungii include acea taxa de 0.2 lei."
Intreb:
"Si trebuie sa apara pe bonul fiscal separat pozitia "ecotaxa"?"
Iar raspunsul domnului a fost: "Asta nu e treaba noastra cu casa de marcat si cu bonurile fiscale. Sunati la Finante!"


Am sunat la finante si doamna de acolo mi-a spus ca in principiu fiecare produs include mai mult sau mai putin o serie de taxe....iar asta nu inseamna ca noi trebuie sa le trecem separat pe toate...obligatia de evidentiere si de plata revine producatorului...a mai spus ca...ecotaxa este doar un termen folosit in legislatie, si ca folosirea lui (a termenului) nu trebuie decat sa ne faca inteles faptul ca pretul pungii include acea taxa...dar in nici un caz ca suntem obligati sa facem pozitie separata pe casa de marcat...in schimb faptul ca pretul fiecarei pungi contine taxa de 0.2 lei ii obliga pe comercianti sa comercializeze punga cu cel putin 0.2 lei + TVA unde e cazul, de aici inteleg eu....tevatura cu "Gata cu pungile gratis!"
Din toate astea, eu am inteles asa:
- daca vreau sa vand o punga gratis, aceasta trebuie sa fie de 0.2 lei,
- pe bon poate sa apara "punga" si...
- alaturat la vedere, faptul ca punga contine taxa de 0.2 lei.

Din cele trei de mai sus rezulta clar ca punga e gratis si ca ecotaxa e 0.2 lei.


Cam asta e...nu am hartie oficiala, dar cat de cat....m-am mai linistit.....bazati-va pe asta sau faceti la fel ca mine la randul vostru...si poate incet, incet ne lamurim



#45 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 January 2009 - 06:15 PM

Scuze...nu am fost atenta...e clar ca nu pot vinde o punga gratis...m-am exprimat gresit...dar probabil s-a inteles, avand in vedere intregul topic de discutii legate de tema asta.



#46 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2009 - 07:05 PM

Cel putin eu, am pierdut firul logic la de ce "e clar ca nu pot vinde o punga gratis" ...
Multe cumpara un comerciant pe care aparent le da "gratis"...
De fapt nu-s gratuite, corecta ar fi sa spun ca sunt suportate pe costuri.
Esential este faptul ca unde nu este o contaventie, amenda, acolo nu exista nici problema.

In rest cert este:
- producatorii si importatorii platesc ecotaxa, o declara, o trec pe documentele de vanzare.
- comerciantii o afiseaza.

Atat.



#47 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 09:13 PM

fratilorrrrrr de ce despicati firul in 999999999

ecotaxa va fi platita de : de cei care produc aceste pungi , de cei care importa astfel de pungi .
comerciantul de la colt cu alimentara nu trebuie sa faca nicio declaratie si nu trebuie sa vireze nimic nicaieri !
este obligat doar sa afiseze faptul ca punga cuprinde in pretul ei si ecotaxaaaaaaaaa
cei care ofera gratis aceste pungi nu trebuie sa evidentieze pe bf ecotaxa
cei care vand aceste pungi trebuie!!!!

clar ca buna ziua!



#48 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2009 - 10:53 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 15 2009, 07:05 PM, a spus:

Cel putin eu, am pierdut firul logic la de ce "e clar ca nu pot vinde o punga gratis" ...
Multe cumpara un comerciant pe care aparent le da "gratis"...
De fapt nu-s gratuite, corecta ar fi sa spun ca sunt suportate pe costuri.
Esential este faptul ca unde nu este o contaventie, amenda, acolo nu exista nici problema.

In rest cert este:
- producatorii si importatorii platesc ecotaxa, o declara, o trec pe documentele de vanzare.
- comerciantii o afiseaza.

Atat.

Completarea mea era referitoare strict la modul de exprimare...dar poate gresesc....ideea era ca un act de vanzare presupune un schimb: eu ofer un bun si primesc in schimb o suma de bani. La o a doua citire...mi s-a parut ca nu-i logic sa spun ca "vand gratis"...deoarece daca dau ceva gratis inseamna ca nu mai vand, ci "ofer gratuit"...asta era tot...nu era nici o referire la aspectul contabil sau legislativ al expresiei...
Oricum...eram si cam ametita dupa ce citisem tot topicul...asa ca...e de inteles ca la un moment dat nici nu mai puteam sa am o gandire foarte clara....



#49 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2009 - 11:06 AM

Subscriu la ce a scris marian.apetre: cei care sunt obligati sa calculeze si sa plateasca, sunt obligati si sa evidentieze pe factura...si asta va fi ultima mea postare.

Nu mi-a raspuns nimeni din cei care sustin pozitia "Ecotaxa" pe bonul fiscal ce se intampla in situatia in care nu-mi face casa de marcat o centralizare a taxelor incasate zilnic...si apoi...nu va dati seama ca-i absurd?...ce rost are sa evidentiezi in contabilitate taxa respectiva...daca din punct de vedere contabil si fiscal nu are nici o relevanta???...pentru ca....sa nu-mi spuneti ca veti avea pe bon "Ecotaxa" fara sa evidentiati in contabilitate acest lucru...e ca si cum s-ar cumpara papetarie si s-ar inregistra obiecte de inventar, corect??



#50 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 January 2009 - 01:11 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 15 2009, 01:35 PM, a spus:

Poi daca eu sunt Brutus, atunci tu de ce intrebi daca o taxa are TVA inclus?!
PS:parerile tuturor au fost postate pe parcursul unei perioade totusi... :cool:

Denisa,
Brutus era a.d.n. si apelativul s-a vrut un fel de gluma! Imi cer scuze daca se intelege altceva.
Am intrebat daca ecotaxa are tva din doua motive: 1. nu sunt contabil si 2. inca mai am impresia ca am citit cu cateva saptamani in urma un faq despre ecologie si unul din puncte era ca pentru anumite taxe ecologice nu se aplica tva.

Pe la noi prin oras umbla niste cetateni din magazin in magazin si anunta ce-i de facut. Ei zic ca trebuie sa avem anuntul vizibil si sa apara taxa pe bon. La noi nu au ajuns inca asa ca spun din auzite.

Cum e clar ca taxa se plateste la stat de producatorul/importatorul de pungi (vezi Ordinul 1307/2008 art 65) eu nu pot sa cer ecotaxa pentru pungile aflate in stoc la 1 ianuarie chiar daca o sa le dau/vand la 1 mai pentru ca eu nu am platit ecotaxa la achizitie si ar insemna ca eu o sa raman cu banii; mai mult, daca achizitionez pungi astazi de la un intermediar care le-a achizitionat inainte de 1 ianuarie, el nu-mi poate pune ecotaxa si eu nu o pot pune clientilor pe bon. Cat timp ecotaxa nu apare pe factura de achizitie eu nu o pot introduce pe bon ca miroase a evaziune fiscala.
Dupa cum am zis mai sus, nu sunt contabil.



#51 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 January 2009 - 05:37 PM

In mesajul anterior am vrut sa spun Ordinul 1607/2008 art. 65 care poate fi gasit la http://www.afm.ro/ma...n_1607-2008.pdf



#52 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2009 - 02:49 PM

Vezi postareaaionescu81, la Jan 16 2009, 01:11 PM, a spus:

Brutus era a.d.n. si apelativul s-a vrut un fel de gluma!

Eu am inteles cine era Brutus! Niciun bai!
Am sa explic si ce-a vrut sa zica DENISA: ca eu mi-am dat cu parerea de-a lungul existentei topicului, si am zis si eu ce-am avut se zis la momentul respectiv.
Si ea intelesese cine era Brutus, dar "imi lua apararea...." :sad:
Revin cu unele explicatii/ opinii. Din tot ce am citit/vorbit/intrebat/auzit etc. am inteles asa:

1. ECOTAXA e o taxa care trebuie sa "il coste" pe consumatorul final, in vederea reducerii consumului.... si trebuie evidentiata distinct pe doc. de vanzare.
2. Din ce am vorbit la Mediu, mi-e clar ca nu vor mai exista sacose NEbiodegradabile "gratis" (vezi orice hipermarket).
3. Nu au obligatia de a calcula/plati/declara ECOTAXA la Fd. de Mediu decat producatorii si importatorii.
4. ECOTAXA e o taxa pt. sacosele "poluante", cum e si TIMBRUL VERDE o taxa pt. electrocasnicele ce trebuiesc reciclate cu niste costuri, acoperite si din veniturile incasate de pe urma acestui timbru...
5. Cand s-a inceput aplicarea TIMBRULUI VERDE, comerciantii au fost obligati sa il "puna" si pt. articolele de pe stoc, dar la vremea respectiva a aparut si o metodologie, care acum lipseste pt. sacosele de pe stoc.
6. Comerciantii care vand electrocasnice inregistreaza TIMBRUL VERDE asa: cheltuiala cand iau de la importator/distribuitor/producator etc. si venit cand il recupereaza de la cons.final. Nu calculeaza/declara/platesc nimic la Fd. de Mediu. La fel vor proceda si cei cu sacosele.
7. Ref. la TVA, initial, am vrut sa spun ca TIMBRUL e cu TVA, dar nu stiu cum va fi cu ECOTAXA, care conf. Codului Fiscal ar fi tot cu TVA... Poate apare ceva legislatie. Caci in caz contrar, pe cons. final nu-l va costa 0.2lei sacosa, ci 0.238lei, adica 0.24 !!!! sau ECOTAXA nu e 0.2, ci 0.17 ?! :frusty:

Eu zic sa trecem de urgenta pe BIOdegradabile si gata! Pana la noi reglementari de la "imparatie" stam cu sacosele poluante pe stoc si-o mai vedea dupa aceea. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 17 January 2009 - 02:50 PM




#53 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 January 2009 - 02:59 PM

Buna ziua!
Pentru Mirela: nici nu se pune problema ca nu vreau sa raspund dar, eu am postat tot ce am avut de zis. Am obosit cu Ecotaxa asta si toate cate mai avem pe cap, incat ....
Eu am concluzionat ca platesc si declara la Mediu:producatori, importatori sau AIC;
toata lumea evidentiaza separat ecotaxa dar doar pe documentele de vanzare (inclusiv bonul fiscal) a.i. sa vada in final si omul ca plateste in plus la sacosa aia nenorocita, ecotaxa care ajunge la fondul de mediu (suportata de el).
In contabilitate nu facem operatiuni suplimentare sau neobisnuite noi ceilalti care nu platim si declaram la fondul de mediu. In fond, detailistul inregistreaza normal vanzare de marfa (daca vrea analitic 707, e problema lui).
Pentru aionescu81:Scuze daca am fost caustica (pentru contabili inceputul de an a ajuns sa fie imposibil).
Ai spus ca ai citit ceva pe undeva ca nu ar fi taxabile taxele de mediu, eu nu stiu de asa ceva dar poate ai citit de proiectul propus de Franta de a diminua TVA-ul la produsele ecologice (si poate ai confundat).
Altceva nu mai stiu ce sa zic decat mult succes la toata lumea si daca aveti noutati, postati va rog frumos.
%%%




***



#54 aionescu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 January 2009 - 07:26 PM

Gaz pe foc: am rugat pe cineva astazi sa mearga la cel mai apropiat market si sa cumpere o punga nereciclabila; pe bon apare: punga=0.30lei; ecotaxa=0.20lei; total=0.50lei; tva19%=0.05lei; tva0%=0.00lei.
Prin urmare, printr-un calcul simplu se poate vedea ca acest market nu aplica tva la ecotaxa. Sunt cei de acolo mai bine sau mai prost informati?
O sa incerc sa ajung si la celelalte doua supermarketuri din oras sa vad ce fac si acestia.



#55 danielle1380

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:09 AM

Buna Ziua,

Am si eu o intrebare. Lucrez la o firma producatoare de ambalaje din polipropile (biodegradabil). De curand avem o legatura cu un hpermarket care vinde astfel de ambalaje (sacose) si imi cere mie ca producator un CERTIFICAT prin care sa se ateste caracterul biodegradabil al marfii vandute. Stie cineva cum se poate obtine acest certificat si de unde? Am intrebat al Fondul De Mediu iar doamnele de acolo au pufnit in ras cand le-am intrebat. Va rog mult ajutati-ma si pe mine..
Multumesc mult
Dana



#56 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 January 2009 - 01:27 PM

Parerea mea e ca ar trebuie sa editati voi un certificat, in calitate de producatori, din care sa reiasa ca pungile pe care le-ati produs sunt biodegradabile; in fond, sunteti cei mai in masura ...certificatele de garantie le elibereaza vreo autoritate sau sunt eliberate chiar de producator?...ca el acorda garantia...asa vad eu lucrurile.



#57 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 29 January 2009 - 07:44 PM

Acest Certificat poate fi recunoscut si de o autoritate publica , e mai plauzibil ....



#58 danielle1380

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 January 2009 - 02:51 PM

Stie cineva cine se ocupa cu astefle de treburi? Am incercat la Larex dar mi-au spus ca ei nu elibereaza certificate care sa ateste biodegradabilitatea........
Multumesc



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 January 2009 - 03:48 PM

Din OMMGA 578 din 2006 (act.la22.12.2008):
ART. 67
Caracterul biodegradabil al materialului se stabilește în baza evaluarii conformitații, potrivit prevederilor Legii nr. 608/2001 privind evaluarea conformitații produselor, republicata, cu urmatoarele categorii de standarde aplicabile: standarde internaționale, standarde române sau standarde naționale ale statelor membre ale UE care adopta standarde europene armonizate.
ART. 68
Operatorii economici care introduc pe piața naționala pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșa-banana sau maiou din materiale biodegradabile, trebuie sa întocmeasca declarația de conformitate și sa dețina rapoartele de încercare, certificatele sau alte documente ce atesta conformitatea materialului cu standardele prevazute la art. 67 și sa informeze cumparatorii și consumatorii finali asupra caracterului biodegradabil al pungii prin inscripționarea sau marcarea acesteia.
-----------
Art. 67 si 68 a fost introduse de pct. 10 al art. I din ORDINUL nr. 1.607 din 17 decembrie 2008 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 864 din 22 decembrie 2008.

5^1. Biodegradabilitate - descompunerea unui component chimic organic sub acțiunea microorganismelor, astfel:
a) în prezența oxigenului, în dioxid de carbon, apa și saruri minerale ale celorlalte elemente prezente (mineralizare) și apariția unei noi biomase;
b) în absența oxigenului, în dioxid de carbon, metan, saruri minerale și crearea unei noi biomase.
-----------
Pct. 5^1 din anexa la metodologie a fost introdus de pct. 14 al art. I din ORDINUL nr. 1.607 din 17 decembrie 2008 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 864 din 22 decembrie 2008.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 30 January 2009 - 03:58 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 February 2009 - 06:34 PM

Vezi postareadanielle1380, la Jan 29 2009, 10:09 AM, a spus:

Lucrez la o firma producatoare de ambalaje din polipropile (biodegradabil). De curand avem o legatura cu un hpermarket care vinde astfel de ambalaje (sacose) si imi cere mie ca producator un CERTIFICAT prin care sa se ateste caracterul biodegradabil al marfii vandute. Stie cineva cum se poate obtine acest certificat si de unde?
„... poti folosi orice tip de material, acesta neputand fi testat din lipsa de laboratoare.”
„Nimeni in tara nu verifica daca materialul este biodegradabil”
„In prezent, In Romania nu exista nici un astfel de laborator, ci doar in Belgia, Franta si in Italia“, spune presedintele ASPAPLAST.”
Citate din articolul “ Pungile eco, un mix de tehnologie occidentala si teapa carpatina”
Autor: Mona Scarisoreanu, pe care il puteti citi aici






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL