Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ecotaxa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ecotaxa


77 replies to this topic

#1 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 December 2008 - 04:08 PM

Cum anume intelegeti ca ar trebui "evidentiata ecotaxa in documentele de vanzare". Eu ofer pungile gratuit, asta inseamna ca le fac NIR si apoi trebuie sa le bat pe casa de marcat pt a evidentia cei 0.20 lei??



#2 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 31 December 2008 - 12:38 PM

pentru sacosele mari de 2 sau mai multe kg mai merge taxa de 20 bani pe bucata, dar cum as putea sa procedez eu care ofer clientilor pungute de dimensiuni mici - ex. 5cm*6am sau 10cm*15cm. Se percepe si pt alea taxa?




#3 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 03 January 2009 - 12:37 PM

q) o taxa, denumita in continuare ecotaxa, in valoare de 0,2 lei/bucata pentru pungile de tip sacosa - banana, cu maner aplicat, sau maieu -, din materiale care nu sunt biodegradabile, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, incasata de la operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de ambalaje de desfacere. Ecotaxa se evidentiaza distinct pe documentele de vanzare, iar valoarea acesteia se afiseaza la loc vizibil in vederea informarii consumatorilor finali;

De unde intelegeti ca ar avea o marime anume sacosa? Eu cred ca e vorba doar de faptul ca nu sunt biodegradabile si atat. Chiar daca le dadeam gratuit pana acum, de la 01.01.2009 trebuie sa le dam cu minim 0,2lei/buc. Aceasta masura este o ,,sanctiune'' pana la ultimul nivel-adica o simte consumatorul final. In concluzie va trebui sa introducem un nou cod in casa de marcat, ecotaxa-0,2lei. Deci operatorul economic colecteaza ecotaxa de la consumatorul final si apoi o vireaza la fondul de mediu. Eu, asa inteleg.
5311=446x colectarea ecotaxei prin casa de marcat
446x=5121 virarea la fd. mediu
Daca aveti alte pareri, le astept cu interes.
%%%




***



#4 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 January 2009 - 03:37 PM

Ordinul 1607/2008 ...................(se gaseste la "noutati legislative", l-a pus Septimiu :frusty: :thumbup: )
Art. 65. - Obligația de a calcula și plăti ecotaxa de 0,2 lei/bucată revine operatorilor economici care introduc pe piața națională pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșă-banană sau maiou, oricare ar fi destinația și modul de comercializare/distribuire a acestora, după cum urmează:
a) producătorului, pentru pungile fabricate în România;
b) importatorului, pentru pungile provenind din țări din afara Uniunii Europene;
c) persoanei fizice sau juridice române autorizate, care introduce pe piața națională pungile provenind din țări membre ale Uniunii Europene.

Art. 68. - Operatorii economici care introduc pe piața națională pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșă-banană sau maiou din materiale biodegradabile, trebuie să întocmească declarația de conformitate și să dețină rapoartele de încercare, certificatele sau alte documente ce atestă conformitatea materialului cu standardele prevăzute la art. 67 și să informeze cumpărătorii și consumatorii finali asupra caracterului biodegradabil al pungii prin inscripționarea sau marcarea acesteia.

Eu cred ca nu comerciantii care dau gratis "o punguta" trebuie sa calculeze si sa vireze ecotaxa.
Pungile vor fi mai scumpe (la distribuitor) si ramane de vazut, daca firma isi mai permite sau nu sa le mai acorde gratuit, sau le pune la vanzare...

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 03 January 2009 - 03:45 PM




#5 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 January 2009 - 08:51 PM

si eu am inteles ca toti vanzatorii vor plati taxa , dar intrebarea mea este : platesc taxa doar cei care vand catre persoane fizice sau si mag engross? o firma poate cumpara pungi care-i sunt necesare pentru altceva, nu pentru vanzare catre client. si atunci platesc taxa? iar daca intr-o luna nu am vandut pungi depun declaratie cu zero sau nu depun deloc? si inca o intrebare : cand datorez taxa in luna in care cumpar pungile sau in luna in care am vandut pungile?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 January 2009 - 03:07 PM
citare mesaj anterior




#6 alexyuv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 January 2009 - 03:17 AM

parerea mea
pt pungile care au destinatie de transport ,gen pungile maieu sau cele banana cu manere incorporate si cele aplicate, se aplica ecotaxa de 0,2 lei dar pt pungile care au destinatie de ambalaj , gen pugile la rola in care se "ambaleaza'' telemeaua sau paine nu se aplica ecotaxa
incasarea ecotaxei eu o vad in felul urmator
se creaza un nou ''plu'' in casa de marcat cu denumirea ''ECOTAXA - 0,2 lei/punga conf. art.9 alin.1 lit.q din OUG nr.196/2005'' care are valoarea de 0.2 lei
dar cum faci rost de intrare??? pungile pe care le cumperi pt a le da gratis la clienti le cumperi in continuare, in continuare le bagi in contul de cheltuieli ,
si faci un NTI cu nr de pungi cu destinatia de transport in care scrie ecotaxa la care nu adaugi adaos comercial sau tva si ai rezolvat problema cu intrarea
dar mai ramane o problema cum ajung bani de la tine la stat din cate am inteles tre sa achiti NTI-urile pe care le faci, intr-o luna, la stat pana pe 25 a le lunii curente
daca sunteti de parere ca gresesc va rog spuneti-mi ca eu unu ma indrept in directia de mai sus
10x



#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 January 2009 - 10:17 AM

nu se poate citi cuvant cu cuvant un paragraf?
scrie clar: cei care au obligatia de a plati ecotaxa sunt: producatori, importatori sau cei care aduc din tari UE in Ro. se aplica DOAR pentru sacose care au manere. ce tot complicati?
nu e vorba de pungile in care ambalati, care n-au manere!
daca le dati gratis la cumparatori, e treaba voastra, ecotaxa oricum se calculeaza si se plateste, daca sunteti producatori, importatori sau cei care introduc pe piata romana, daca pungile au manere.
daca le cumparati de la un furnizor roman, nu mai aveti treaba la vanzare cu ecotaxa.

Aceasta postare a fost editata de Bea: 05 January 2009 - 10:18 AM

Bea



#8 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 05 January 2009 - 12:55 PM

inseamna ca un magazin alimentar care cumpara pungile pt a le oferi clientilor,ca trebui sa adauge in casa de marcat acest produs,va declara si plati la fondul de mediu?



#9 Fabiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 January 2009 - 01:15 PM

Eu înțeleg următoarele:
Punctele a) și b) sunt clare
Punctul c) prevede că vor plăti taxa doar persoanele.... care introduc pe piața națională pungile provenind din țări membre ale UE.
Se înțelege că un magazin (fie el supermarket sau foarte mic) dacă cumpără de la un furnizor intern pungi de plastic, pentru a le folosi la ambalarea unor produse sau pentru oricare altă destinație, nu trebuie să plătească taxa pentru că nu el este cel care introduce aceste pungi pe piața națională.
În cazul în care furnizorul de pungi este extern pieței naționale și este din UE atunci se plătește taxa pentru că magazinul (care cumpără pungile de la furnizorul extern UE) este cel care introduce aceste pungi pe piața națională.
Se înțelege de asemenea că dacă furnizorul de pungi este extern dar nu din UE, magazinul (care cumpără pungile de la furnizorul extern non EU) este obligat la plata taxei (magazinul fiind în acest caz importator și se aplică punctul b)).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 January 2009 - 03:08 PM
citare mesaje anterioare




#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 January 2009 - 01:15 PM

daca le cumpara din afara tarii, da, trebuie sa calculeze ecotaxa. daca le cumpara de la un furnizor roman, NU mai are treaba cu ecotaxa.
si doar daca sunt pungi cu manere, atunci vorbim de ecotaxa, altfel NU.

Aceasta postare a fost editata de Bea: 05 January 2009 - 01:16 PM

Bea



#11 alexyuv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 January 2009 - 03:21 PM

CAPITOLUL IV’’: Modul de calcul al contribuției prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. q) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 196/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 105/2006 modificată și completată prin Ordonanța Guvernului nr. 25/2008
(1) Obligația de a calcula și plăti ecotaxa de 0,2 lei/bucata revine operatorilor economici persoane juridice române care introduc pentru prima dată pe piața națională pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșa - banana sau maieu, oricare ar fi destinația și modul de comercializare/distribuire a acestora, după cum urmează:
- producătorul pentru pungile fabricate în România și comercializate pe piața națională,
- importatorului pentru pungile provenind din țări din afara Uniunii Europene,
-operatorului economic persoană juridică română care distribuie pentru prima dată pungile provenind din țări membre ale Uniunii Europene.

taxa a fost introdusa pentru a reduce consumul de pungi
magazinul, supermarketul care ofera clientilor pungi trebuie sa le aplice acestora ecotaxa, altfel daca te-ai fi dus intru-un metro si ai cumapa un pachet de pungi ar trebui sa platesti 0,2 lei pt fiecare punga pe care ai cumpara-o chiar daca tu nu le-ai distribui ci le-ai folosi. daca citim toata oug 196/2005 am observa ca producatori de pungi sunt deja taxati cu 1 ron/kg pt productia de pungi si daca ai cumpara pungi la bax pt a le folosii in casa si ai platii si ecotaxa pt respectivul bax ai fi taxat de 2 ori cu aceiasi taxa pt acelasi produs lucru ilegal.
astept pareri



#12 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 05 January 2009 - 07:24 PM

Si atunci magazinul care vinde populatiei pungi (cumparate de la a 7-a spita in romania) declara si plateste ecotaxa la fondul de mediu? sau functioneaza ca si timbrul verde la electronice?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 January 2009 - 11:56 AM
citare mesaj anterior




#13 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 January 2009 - 08:41 PM

Nu vreau sa va plictisesc sau enervez, dar va rog sa dezbatem problema ECOTAXA, pana la capat. Eu am facut un document sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun. Astept pareri cu multumiri!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 05 January 2009 - 08:44 PM

%%%




***



#14 alexyuv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 January 2009 - 09:01 PM

eu unu cred ca ecotaxa se plateste la fel ca timbrul verde numai de consumatorul final si magazinul care ofera consumatorului final e folosit doar ca o unealta de a lua bani de la populati si ai da la stat.
cum ecotaxa trebuie afisata pt informarea clientilor putem sa deducem ca ecotaxa tre sa se prezinte si pe bonul fiscal/factura ca un articol separat care nu are tva si ac si cum pe facturile pe care le primesti de la distribuitorii de pungi nu apare ca o pozitie separata e lesne de inteles ca cel care pana acum le dadea gratis tre sa aplice ecotaxa



#15 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 06 January 2009 - 05:22 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 5 2009, 10:41 PM, a spus:

Nu vreau sa va plictisesc sau enervez, dar va rog sa dezbatem problema ECOTAXA, pana la capat. Eu am facut un document sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun. Astept pareri cu multumiri!


sunt de aceeasi parere, dar avand in vedere var 1, detailistul va afisa pe eticheta ecotaxa dupa ce cumpara in 2009 pungi cu ecotaxa? pentru ca toate magazinele sunt pline de eticheta cu ecotaxa. astazi am cumparat pe firma (en detail) un set de pungi de la metro (en gross) iar pe factura nu apare nimic nou. poate ca vor factura separat ecotaxa dupa ce si ei la randul lor vor cumpara cu ecotaxa. Pareri?



#16 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 06 January 2009 - 08:03 PM

Da, Christine2008 asa este. Nu cred ca poate fi vorba de stocurile existente (acestea fiind introduse deja pe piata autohtona si nu s-a facut vreo referire la stocurile existente-ex.producator).
E vorba de achizitii noi (productie, import sau AIC) incepand cu 01.01.2009 care vor ajunge mai tarziu la detailisti sau ma rog, pe canalele de distributie.
Am mai gasit urmatoarele comentarii pe site-uri de incredere (bine, sunt scrise probabil de ziaristi, dar...poate ne mai luminam):
1),,Asa cum reiese din nota de fundamentare a actului normativ al Guvernului, Romania s-a confruntat in ultima perioada cu problema volumelor mari de deseuri de ambalaje, in special a ambalajelor de desfacere - pungi de tip sacose- , care se regasesc in mare masura abandonate in mediu.

„ Introducerea unei taxe, denumita Eco Taxa, are rolul de a micsora consumul de astfel de ambalaje prindescurajarea distributiei gratuite a acestora si, nu in ultimul rand, de a incuraja productia de ambalaje din materiale biodegradabile sau din materiale reciclabile”, se mai arata in nota de fundamentare a OG nr. 25/2008.

Noi obligatii si amenzi intre 2000 si 2500 de lei

Comerciantii vor fi obligati sa evidentieze distinct EcoTaxa pe documentele de vanzare, iar valoarea acesteia va trebui afisata la loc vizibil, in vederea informarii consumatorilor finali.

Taxa va trebui declarata si platita lunar de catre operatorii economici care introduc pe piata astfel de pungi de tip sacosa din materiale care nu sunt biodegradabile. Nedepunerea pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-a desfasurat activitatea a declaratiilor privind obligatiile la Fondul pentru mediu va constituicontraventie si se va sanctiona cu amenda de la 2.000 lei la 2.500 lei.

Cu aceeasi amenda se va sanctiona si neafisarea la loc vizibil a valorii EcoTaxei."

2),,Incepand cu 1 ianuarie 2009, vom plati o taxa de 0,2 lei pentru fiecare punga de plastic din materiale care nu sunt biodegradabile. EcoTaxa va fi incasata de la operatorii economici care introduc pe piata astfel de ambalaje de desfacere si va fi directionata catre Fondul de mediu.
Asa prevede Ordonanta Guvernului nr. 25 din anul 2008.
„Introducerea unei taxe, denumita Eco Taxa, are rolul de a micsora consumul de astfel de ambalaje prin descurajarea distributiei gratuite a acestora si, nu in ultimul rand, de a incuraja productia de ambalaje din materiale biodegradabile sau din materiale reciclabile”, scrie in nota de fundamentare a OG nr. 25/2008.
Taxa va fi platita lunar de catre operatorii economici care introduc pe piata astfel de pungi. Ei sunt obligati sa afiseze vizibil EcoTaxa pe produsele de vanzare astfel incat consumatorii sa stie clar ca toate pungile din plastic se platesc.
Potrivit unui studiu, un roman foloseste aproape zilnic o punga, dar nu mai mult de 20 de minute. Totodata, un procent considerabil din numarul pungilor din plastic utilizate ajunge in spatiile verzi, in canalizari, in ape sau pe strada, pentru ca, in Romania, teoria bunelor practici nu se aplica.
“Daca in 2006 puteam vorbi despre punerea pe piata a peste 1.300.000 de tone de ambalaje, care mai apoi devin deseuri, azi vorbim despre o crestere cu cel putin 30% a acestora. Daca ne referim la pungile de plastic, numarul acestora se ridica anual in Romania la circa cinci miliarde de bucati”, a declarat in urma cu doua luni, fostul ministru al mediului, Attila Korodi.
Mai asteptam pareri!
%%%




***



#17 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 06 January 2009 - 09:15 PM

revin cu intrebarea:
un magazin alimentar care cumpara pungile pt a le oferi clientilor,va trebui sa adauge in casa de marcat acest produs,va declara si plati la fondul de mediu,tinanad cont de urmatoarea afirmatie ,,taxa va fi platita lunar de catre operatorii economici care introduc pe piata astfel de pungi,,?



#18 alina suciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2009 - 11:33 AM

salut tuturor.imi cer scuze ptr eventualele erori dar sunt noua in bransa.ar putea sa-mi spuna cineva ce e cu taxa pe pungile de plastic.am citit ordonanta nr.25 cu ecotaxa dar sincer nu m-a lamurit cine tre sa plateasca. tin evidenta contabila la un magazin alimentar si nu stiu dc trebuie sa retin taxa pe pungi sau nu.va multumesc anticipat ptr raspuns



#19 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 07 January 2009 - 12:01 PM

Ecotaxa se plateste doar de producatorii sau importatorii de asemenea pungi cu manere si pungi stil maieu. Cei de la alimentara nu trebuie sa plateasca efectiv ecotaxa. Doar ca producatorii vor majora pretul pungilor si nu le mai vand cu 0.1 lei ci cu 0.1+0.2 ( cat e ecotaxa) = 0.3 lei. Tu cand cumperi plasele
le iei mai scumpe ca pana acum din cauza taxei, si tu le scumpesti la alimentara, iar cumparatorul cand plateste plasa, o ia mai scumpa, deci el suporta costul ei, el plateste de fapt ecotaxa.



#20 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 January 2009 - 04:07 PM

Ecotaxa are acelasi regim ca si timbrul verde. (Numai ca timbrul verde este taxabil - TVA.)

Orice agent economic trebuie sa o "evidentieze distinct pe documentele de vanzare, iar valoarea acesteia se afiseaza la loc vizibil in vederea informarii consumatorilor finali". Deci, nu vor mai exista pungi "gratuite", ci le vom plati cu mimim 0.2 lei.
Se va adauga in casa de marcat si pe facturi o pozitie noua cu "ecotaxa".


Dar,

Obligația de a calcula, plăti si declara la Fondul de Mediu ecotaxa de 0,2 lei/bucata revine operatorilor economici persoane juridice române care introduc pentru prima dată pe piața națională pungi având mânere integrate sau aplicate, de tip sacoșa - banana sau maieu, oricare ar fi destinația și modul de comercializare/distribuire a acestora, după cum urmează:
- producătorul pentru pungile fabricate în România și comercializate pe piața națională,
- importatorului pentru pungile provenind din țări din afara Uniunii Europene,
-operatorului economic persoană juridică română care distribuie pentru prima dată pungile provenind din țări membre ale Uniunii Europene(AIC).







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL