Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ecotaxa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Ecotaxa


77 replies to this topic

#61 dana 28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 February 2009 - 10:13 PM

Nu stiu in ce cont se baga taxa eco si cum se procedeaza la sfarsit de luna cu aceasta taxa.Trebuie sa platim,am inteles,dar nu stiu cat si unde.
Va multumesc.



#62 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 12 February 2009 - 12:11 PM

taxa eco este inscrisa in factura de achizitie deci o platesti furnizorului care, daca e producator o vireaza la fondul de mediu
eu gandesc astfel operatiunile 446=401, 5311=446 o incasezi de la consumatorul final si 401=5311 sau 5121 dupa caz; daca altcineva are alta parere, asteptam :wink:




#63 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 February 2009 - 04:15 PM

Nu sunt eu cea mai documentata persoana in materie...dar inregistrarea asta: 446=401 n-am intalnit-o in viata mea!!!! Ce-i asta? cumpararea unei taxe de la furnizor????

Ecotaxa o contabilizeaza numai producatorii, iar ei trebuie sa faca asa: 635=446 si 446=5311 (5121)...si tot numai producatorii o platesc....s-a mai discutat...incercati o cautare dupa "ecotaxa".



#64 madalinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 February 2009 - 08:47 PM

sa ma lamureasca cineva ............. eu sunt firma de distributie produse stomatologice si ducem marfa la medici in cabinete
in ce ar trebui eu sa le duc marfa ...... avand in vedere faptul ca sunt produse de dimensiuni mici sau mari adica ace, substante, seringi, comprese tot ce foloseste medicul stomatolog.........
noi le punem normal in pungi de plastic pe care le cumparam si le inregistram ca si cheltuieli...........
da acum cu taxa lor ce fac.......... le cer medicilor bani pe pungi....... noi nu lucram cu casa de marcat sa le dau un bon, ci cu facturi facute pe calculator si chitante..............
cum sa cer bani la medici pe pungi ca si asa sunt zgarciobi cred ca ne dau cu ele in cap
ce sa fac
ajutor...........



#65 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2009 - 04:26 PM

Vezi postareamadalinna, la Feb 12 2009, 08:47 PM, a spus:

sa ma lamureasca cineva ............. eu sunt firma de distributie produse stomatologice si ducem marfa la medici in cabinete

Firma ta NU trebuie sa refactureze aceste pungi catre cabinetele medicale.
Le dati pe cheltuiala, ca si pana acum, indiferent de costul lor. Adica, indiferent daca atunci cand le cumparati, platiti pe ele si "ecotaxa" sau nu. Aceasta intra in pretul de achizitie al pungilor pe care le folositi pt. a livra marfurile voastre.
Numai in cazul in care vinzi produsele stomatologice direct catre populatie, in magazinul firmei tale, aplici ecotaxa la "vanzarea" pungilor.



#66 madalinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 February 2009 - 11:55 PM

mersi



#67 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 24 February 2009 - 10:24 AM

Poate cineva sa ma ajute cu un model de declaratie pentru Ecotaxa? Am inteles ca trebuie depusa si virati banii pana pe 25 .
Multumesc



#68 rremmer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 February 2009 - 04:49 PM

Vezi postareadelia draghia, la Dec 8 2008, 05:08 PM, a spus:

Cum anume intelegeti ca ar trebui "evidentiata ecotaxa in documentele de vanzare". Eu ofer pungile gratuit, asta inseamna ca le fac NIR si apoi trebuie sa le bat pe casa de marcat pt a evidentia cei 0.20 lei??
mai aveti putintica rabdare,stimabililor,ca s-ar putea amanacu vreo 6 luni taxa peambalaje...e pe masa guvernului propunerea



#69 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 25 February 2009 - 02:39 PM

am inteles ca trebuie sa platim ecotaxa(acele categorii prevazute de lege), am citit ordinele dar nu am gasit nicaieri programul pt declaratia respectiva, nu sunt lamurita cand platesc ecotaxa asta, eu vreau sa le aduc din UE deci cand le cumpar sau cand le vand, de asemenea nu m-am lamurit daca e obligatoriu sa vand aceste sacose; daca eu platesc ecotaxa nu pot sa le dau gratuit?



#70 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2009 - 09:17 PM

1. de program (model declaratie) , puteti intreba la Mediu
2. se plateste pana pe 25, luna urmatoare celei in care ati introdus pe piata sacosele (le-ati vandut in tara, cu factura, pe care evidentiati taxa separat)
3. nu se plateste taxa daca le tineti pe stoc (nu aveti vanzari) sau le dati in consum propriu
4. nu e obligatoriu sa le vindeti, puteti face cu ele ce vreti; numai daca le vindeti, facturati si virati la Mediu ecotaxa "colectata" pe facturi
5. DE CE nu importati sacose biodegradabile, ca sa scapati de tot balamucul asta ?????



#71 francesk77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 April 2009 - 07:11 PM

va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu ecotaxa pentru pungile din plastic. De exemplu : la o societate comerciala cu obiect de activitate "comert cu amanuntul marfuri alimentare" se incaseaza distinct suma de 0.20 lei reprezentand ecotaxa. Care sunt inregistrarile contabile? Se declara si se plateste lunar aceasta ecotaxa? Am intrebat la AFM si mi s-a spus ca numai producatorii datoreaza si declara ecotaxa la ei. Comerciantii nu. Dar totusi se incaseaza ecotaxa de la client pt pungi. Multumesc. In special ma intereseaza cum contabilizati incasarea c/v ecotaxei inregistrata pe bonul fiscal.



#72 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 April 2009 - 07:35 PM

La achizitia pungilor de la orice tip de furnizor (producator, distribuitor etc) care iti factureaza si evidentiaza separat pe factura ecotaxa:

% = 401
371 - pt. pungi
635 - pt. ecotaxa
4426 - TVA

si 371= %
378 - pt. adaos la vanzare
4428 - pt. TVA neexigibil

La descarcarea gestiunii:
- la vanzare prin casa de marcat : 5311 = %
707 - pt. pretul pungilor fara TVA
4427 - pt. TVA
7588 - pt. ecotaxa
Pe bonul fiscal trebuie sa apara 1* "ecotaxa" .

- la vanzarea cu factura: 411 = %
707
4427
7588
La fel, pe facturile catre clienti, se va evidentia in mod distinct "ecotaxa".

Deci, cand le cumperi dai ecotaxa pe cheltuiala (635) , iar cand le vinzi, faci venit (7588). Nu declari si nu platesti nimic la Mediu.

Daca nu te-am lamurit, mai vorbim.



#73 crinaga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:17 PM

Ajutati-ma si pe mine!!!!!!!
Am achizitionat sacose de la un producator si le-a facturat cu ecotaxa .Eu sunt engrosist , cum le vand mai departe ?? ce inregistrari contabile fac? Cum inregistrez ecotaxa la cumparare ??dar la vanzare??
Ma poate ajuta cineva!!!!!!!!!!!!!!!



#74 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 June 2009 - 10:01 PM

Nu există obligația de a constitui, declara și vira Ecotaxa, în acest caz.
Obligatia de a calcula si de a plati ecotaxa de 0,2 lei/bucata revine doar urmatoarelor categorii de operatori economici care introduc pe piata nationala pungi cu manere integrate sau aplicate, de tip sacosa-banana sau maiou, indiferent de destinatia si modul de comercializare sau de distribuire a acestora:
1. producatori: pentru pungile fabricate in Romania;
2. importatori: pentru pungile care provin de la furnizori stabiliti in state terte;
3. persoane fizice sau juridice romane autorizate: pentru pungile care provin de la furnizori stabiliti in state membre.

-la receptie
%=401
371 inclusiv ecotaxa
4426
-la vanzare
411= %
707
4427

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 September 2010 - 02:09 PM




#75 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2009 - 07:05 PM

Buna ziua! As vrea sa stiu cum e cu ecotaxa ,mai e valabila? Daca am un magazin alimentar trebuie sa platesc ecotaxa si trebuie sa afisez undeva acest lucru?
Pot sa ambalez fructe uniu client in punga fara sa-i incasez punga?

Aceasta postare a fost editata de gabrielaliana: 03 December 2009 - 07:10 PM




#76 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2009 - 11:32 AM

Da, mai e valabila ecotaxa.
Da se afiseaza valoarea ecotaxei.
Daca e punga biodegradabila , da puteti ambala fara sa luati bani pe punga.



#77 MONI34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 August 2011 - 09:49 PM

buna, va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ecotaxa. Cum se contalibizeaza ecotaxa la o firma cu obiect de activitate 4540 "comert cu motociclete, piese si accesorii aferente". Ma intereseaza cum se inregistreaza nota de receptie in urmatoarea sit.: firma a cumparat anvelopa la pret :81.95 lei
ecotaxa anvelopa: 2.11 lei
pret vanzare: 130lei.
Se inregistreaza in mod normal, adica:
371=401 84.06 (81.95+2.11)= se introduce ecotaxa in pret cumparare?
371=378 45.94

plata ecotaxei+marfii se inreg: 401=5311 84.06

multumesc anticipat!



#78 raluqet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2012 - 12:00 PM

Nu este bine sa inregistrezi ecotaxa pe marfa. Daca faci inventarul la marfa nu-ti mai bate cu ce ai in contabilitate. Sunt bine inregistrarile postate mai sus de a.d.n.
Spor la munca!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL