Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cass 5.5% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cass 5.5%


16 replies to this topic

#1 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 December 2008 - 03:19 PM

cass 5.5% platit la venitul estimat aferent anului 2008 la casa de asigurari de sanatate pt PFA se deduce la calculul impozitului pe veniturile din activitati independente?



#2 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 03:44 PM

cass-ul se deduce, la fel si cas-ul (pensia)




#3 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 12 December 2008 - 09:38 AM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Dec 9 2008, 03:44 PM, a spus:

cass-ul se deduce, la fel si cas-ul (pensia)
multumesc



#4 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 12 December 2008 - 10:56 AM

Nu prea m-am lamurit cu privire la aceste taxe (CASS si CAS).

1) Sunt obligatorii chiar daca lucrez in alta parte?

2) Daca DA, atunci de ce nu m-a contactat nimeni de la aceste institutii sa ma oblige sa platesc (dupa 2,5 ani)?

3) Care este Legea in care se specifica acest lucru?



#5 turtle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 December 2008 - 01:41 PM

Vezi postareaCornny, la Dec 12 2008, 10:56 AM, a spus:

Nu prea m-am lamurit cu privire la aceste taxe (CASS si CAS).

1) Sunt obligatorii chiar daca lucrez in alta parte?

2) Daca DA, atunci de ce nu m-a contactat nimeni de la aceste institutii sa ma oblige sa platesc (dupa 2,5 ani)?

3) Care este Legea in care se specifica acest lucru?

CAS-ul nu este obligatoriu dacă ești angajat în altă parte și îl plătește firma unde lucrezi.

Despre CASS însă nu sunt sigur, am găsit pe net informații contradictorii. Unii spun că, la fel ca și CAS-ul, nu e obligatoriu dacă ești deja angajat și îl plătește angajatorul, alții spun că indiferent dacă ești angajat sau nu trebuie să-l plătești și pentru PFA.

Am mai auzit o variantă că de la 01.01.2008 ar exista obligativitatea de a plăti CASS pe TOATE veniturile pe care le ai peste salariul pentru care deja plătește CASS angajatorul. Deci dacă ai venituri din PFA și poate mai ai venituri și din cedarea folosinței unor bunuri sau primești dividende de la vreo firmă, pe toate astea plătești CASS.

Apropo întrebarea ta nr. 2, nici eu nu am plătit CASS pe PFA (sunt și angajat în altă parte la fel ca tine) și nici pe mine până acum nu m-a contactat nimeni să mă întrebe de ce nu am plătit (funcționez ca PFA din vara lui 2006).

Aș fi și eu interesat dacă ne poate indica cineva actul legislativ care reglementează regimul CASS și eventual articolul / articolele relevante.



#6 turtle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 December 2008 - 12:52 AM

Vezi postareaturtle, la Dec 23 2008, 01:41 PM, a spus:

Aș fi și eu interesat dacă ne poate indica cineva actul legislativ care reglementează regimul CASS și eventual articolul / articolele relevante.

Am găsit ceva:

Legea nr. 95/2006:

Citeaza

Art. 257. – (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru
asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care
se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care
se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția,
aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturile din silvicultură pentru
persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi,
veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și /sau într-o formă de
asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri
de natura celor prevăzute la lit. a) - d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.

Citeaza

Art. 258
...
(3) Nerespectarea prevederilor art. 257 alin. (1) duce la diminuarea pachetului de servicii de
bază, potrivit prevederilor art. 220. Diminuarea pachetului de servicii de bază are loc după 3 luni de la
ultima plată a contribuției.

Citeaza

Art. 220. – Persoanele care nu fac dovada calității de asigurat beneficiază de servicii
medicale numai în cazul urgențelor medico-chirurgicale și al bolilor cu potențial endemo-epidemic și
cele prevăzute în Programul național de imunizări, monitorizarea evoluției sarcinii și a lăuzei, servicii
de planificare familială în condițiile art. 223, în cadrul unui pachet minimal de servicii medicale,
stabilit prin contractul-cadru.

Deci s-ar părea că e obligatorie plata CASS pentru toate veniturile indicate de art. 257 alin. 2 iar art. 258 alin. 3 spune că dacă nu respecți art. 257 alin. 1 adică dacă nu plătești CASS (deloc sau plătești doar pentru o parte din venituri) vei avea aceeași soartă cu cei care nu fac dovada calității de asigurat, adică diminuarea pachetului de servicii de bază de care poți beneficia adică urgențe, boli infecțioase, monitorizare sarcină și încă câteva. Dar dovada calității de asigurat din câte știu se făcea printr-o adeverință de la serviciu cum că firma plătește CASS pentru tine, din care nu rezultă că ți-ai plătit CASS pentru _TOATE_ veniturile pe care le ai. Sau mai nou unitățile medicale cer și vreo declarație pe propria răspundere cum că nu ai alte venituri decât din salariu? N-am avut nevoie recent de servicii medicale așa că chiar nu știu.

Cam asta am reușit să aflu.



#7 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 29 December 2008 - 10:00 AM

Nu cred ca cineva cere dovada ca nu avem venituri din alte activitati. Mai mult, daca legea prevede ca penalizare doar pierderea acestor drepturi medicale, atunci stau linistit



#8 ionutvoda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 January 2009 - 11:34 PM

Salut,

Tot in legea 95/2006 dar la articolul 261 scrie:

Citeaza

Art. 261. – (1) Angajatorii și asigurații care au obligația plății contribuției în condițiile
prezentei legi și care nu o respectă datorează pentru perioada de întârziere majorări de întârziere în
condițiile Codului de procedură fiscală.
(2) CNAS aprobă norme privind desfășurarea activității de executare silită a creanțelor
datorate fondului de către persoanele fizice, altele decât cele pentru care colectarea veniturilor se face
de către ANAF.
...de aici inteleg ca atata timp cat ai obligatia sa platesti CASS-ul si nu-l platesti vei ajunge sa dai majorari, iar daca tot nu platesti se trece la executie silita...deci se pare ca nu prea se poate fenta acest 6.5%.

Asa este sau nu am inteles eu bine ?

Ionut



#9 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 07 January 2009 - 09:41 AM

axioma

CASS (retinere si contributie) ii taxa pe toate veniturile salariale si asimilate (inclusiv PFA) pt care nu exista exceptii, exceptand :biggrin: concediile medicale unde retinerea ii zero si contributia numa pe partea suportata de angajator.



#10 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 January 2009 - 04:48 PM

intrebarea:
In cazul obtinerii de venituri din activitati independente este obligatorie achitarea contributiei individuale de asigurari sociale de sanatate? (introdusa la data de 6 iulie 2007)

Acesta e raspunsul de pe site-ul ANAF:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/faq/i.../venit_6iul.htm

Potrivit prevederilor art.257 alin.(1) și alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare, persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:

a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;

b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit;

Totodată, alin. (3) din același act normativ stabilește că persoanele care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - d) și f), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.

Ca urmare, se datorează contribuția de asigurări de sănătate atât pentru veniturile salariale, cât și pentru veniturile obținute din activitatea independentă desfășurată.

Mai precizăm că, potrivit prevederilor art.257 alin.(5) și alin.(7) din Legea nr.95/2006, contribuția de asigurări de sănătate aferentă veniturilor din activități independente se plătește trimestrial de către persoana asigurată.

Aceasta postare a fost editata de cgrosu: 21 January 2009 - 04:52 PM




#11 roxyyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2009 - 04:02 PM

Buna,

Pana la urma cum a ramas?care sunt penalitatile pt faptul ca nu mai platesti ca si PFA, CASS-ul?Eu sunt pensionara din 2006 si tot odata PFA din 2004,si abia anul trecut mi-a sosit aceasta instiintare,(calculat din urma si cu penalizari a venit o suma enorma-si asta pe ultimii 2 ani) stand linistita ca sunt pensionara si tot odata asigurata!Din ce am intrabat la sanatate ,doamna nu stia sa-mi spuna exact ce patesc in cazul in care nu platesc CASS-ul!
Am inteles ca s-ar prescrie aceste datorii odata la 5 ani..

Va rog daca ma poate ajuta cineva..sa stau relativ linistita..
Multumesc



#12 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 February 2009 - 07:01 PM

Am intrebat la Casa de Asig de Sanatate si mi-au spus ca indiferent daca esti angajat la o alta firma platesti 5.5% ca PFA. Chiar mi-au dat contul unde sa virez banii...



#13 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 10:19 AM

Vezi postareaCornny, la Feb 18 2009, 09:01 PM, a spus:

Am intrebat la Casa de Asig de Sanatate si mi-au spus ca indiferent daca esti angajat la o alta firma platesti 5.5% ca PFA. Chiar mi-au dat contul unde sa virez banii...

Buna dimineata!

In momentul in care primesc decizia de impunere trebuie sa merg cu o copie a ei la Casa de asig de san si sa semnez un ctr cu ei?

In ce cont se vireaza banii apoi? Termenul e 16 martie cumva?



#14 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 February 2009 - 01:24 PM

Da, termenul este de 15 martie pentru primul trimestru

De unde primesti decizia de impunere? Sau in baza a ce ti se emite decizia de impunere? Eu stiu doar ca trebuie sa completez Declaratia 200 pana in aprilie sau mai



#15 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 February 2009 - 11:33 AM

Buna, am citit pe undeva ca Atlasul e construit si folosit doar pentru angajatorii din Bucuresti
http://www.englezaonline.ro/contabilitate/..._cass_casmb.htm
pana acum, pentru angajatii din alte regiuni ale tarii, trimiteam Atlas-ul; si n-am avut probleme; ar trebui sa trimit celalalt program, cu lista salariatilor care lucreaza in alte zone decat capitala?
Multumesc anticipat pentru ajutor

Aceasta postare a fost editata de Olguta: 22 February 2009 - 11:34 AM




#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2009 - 06:26 PM

Vezi postareaRomina, la Feb 19 2009, 10:19 AM, a spus:

Vezi postareaCornny, la Feb 18 2009, 09:01 PM, a spus:

Am intrebat la Casa de Asig de Sanatate si mi-au spus ca indiferent daca esti angajat la o alta firma platesti 5.5% ca PFA. Chiar mi-au dat contul unde sa virez banii...
In momentul in care primesc decizia de impunere trebuie sa merg cu o copie a ei la Casa de asig de san si sa semnez un ctr cu ei?
Norma metodologica din 13/08/2007 publicat in MO 649 din 24/09/2007 privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silită pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate aprobata de Ordinul 617/2007

Art. 6. - (1) Veniturile realizate de persoanele care desfasoara activitati independente asupra carora se calculeaza contributia sunt veniturile comerciale si veniturile din profesii libere realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere fara personalitate juridica.
(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale asiguratilor, asa cum sunt prevazute in Codul fiscal si in Normele metodologice de aplicare a acestuia.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar public, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.
Art. 7. - (1) Persoanele care desfasoara activitati independente au obligatia de a vira trimestrial contributia aplicata asupra:
a) venitului net determinat ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile aferente realizarii venitului, conform prevederilor Codului fiscal, realizate de persoanele care desfasoara activitati independente ale caror venituri sunt determinate pe baza contabilitatii in partida simpla;
.........................................



#17 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 February 2009 - 08:18 PM

Revin cu intrebarea, cu riscul de a deveni obositoare, ce program trimiteti din Bucuresti in provincie, pentru a raporta salariatii care au medicul de familie acolo?
sau nu mai trimiteti deloc ? :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL