Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sume asociati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sume asociati


5 replies to this topic

#1 rammi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 December 2008 - 05:01 PM

nu stiu exact daca aici trebuia sa postez mesajul dar................ Lucrez la un srl care are unic asociat o companie din US . Problema este ca in anul 2005 , la infiintarea societatii din Romania , cei din US au trimis 2500 de dolari in contul firmei din Romania cu explicatia " cheltuieli diverse". Fost contabila a societatii a inregistrat banii astia in contul 455 - sume datorate asociatilor , la cursul din ziua cand a facut vanzarea de valuta din USd in lei. Tot ea pe parcursul anilor 2006 si 2007 a facut tot felul de dispozitii de plata pe numele ei , in lei , pentru diverse cheltuieli ale firmei. Concluzia este ca eu am la sf lui 2008 in 455 o suma mult mai mica decat ar trebuii sa fie contravaloarea usd ( 2500 usd erau 8000 ron eu mai am acum doar vreo 3500 ron ).Intrebarea mea e .......... este normal ca niste bani veniti in USD si inregistrati ca imprumut de la asociat sa fie scosi din firma cu dispozitie de plata pe numele contabilei ? Cum as putea sa corectez contul acesta. Ideea mea a fost sa fac o dispozitie de incasare tot pe numele ei pe suma lipsa si astfel sa ramana in 455 suma de 2500 de USD la cursul de azi. Exista si o alta posibiliatate? PLS HELP........................................



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 December 2008 - 05:15 PM

Banii au fost primiti de la actionar ca sa fie cheltuiti. Daca s-au cheltuit pentru activitatea firmei este foarte bine. Poate s-a gresit doar contarea.
Trebuie vazut daca ei au fost trimisi cu titlu de imprumut (si trebuie returnati) sau cu titlu de cadou (si nu mai trebuie returnati). In functie de asta se conteaza. Daca s-a contat cu 455 ar insemna ca trebuie returnati. Ar trebui un contract scris pentru imprumut. Pe debitul lui 455 trebuie trecute doar sumele returnate actionarului, iar soldul va reprezenta suma inca nereturnata. Daca s-au trecut pe debit alte sume (cheltuieli ale firmei, avansuri de trezorerie etc), notele respective se storneaza si se reconteaza corect.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 kristinaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 December 2008 - 08:28 AM

Daca banii erau trimisi cu titlu de cadou care era inregistrarea contabila?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 12:42 PM
citare mesaj anterior




#4 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 19 December 2008 - 10:18 PM

Vezi postareakristinaro, la Dec 13 2008, 09:28 AM, a spus:

Daca banii erau trimisi cu titlu de cadou care era inregistrarea contabila?

Aici banii pe care tu i-ai primit conform celor din state sunt considerati 'curent account" si care din punctul lor de vedere sunt nerambursabili , pt ei cheltuielile facute la sediul de aici reduc acest fond.Dpv al legislatiei romanesti nu putem proceda la fel, deci veri ramane incarcat cu ei in 455

Sper ca ti-am fost de ajutor



#5 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 December 2008 - 08:41 PM

Vezi postarearammi, la Dec 12 2008, 04:01 PM, a spus:

nu stiu exact daca aici trebuia sa postez mesajul dar................ Lucrez la un srl care are unic asociat o companie din US . Problema este ca in anul 2005 , la infiintarea societatii din Romania , cei din US au trimis 2500 de dolari in contul firmei din Romania cu explicatia " cheltuieli diverse". Fost contabila a societatii a inregistrat banii astia in contul 455 - sume datorate asociatilor , la cursul din ziua cand a facut vanzarea de valuta din USd in lei. Tot ea pe parcursul anilor 2006 si 2007 a facut tot felul de dispozitii de plata pe numele ei , in lei , pentru diverse cheltuieli ale firmei. Concluzia este ca eu am la sf lui 2008 in 455 o suma mult mai mica decat ar trebuii sa fie contravaloarea usd ( 2500 usd erau 8000 ron eu mai am acum doar vreo 3500 ron ).Intrebarea mea e .......... este normal ca niste bani veniti in USD si inregistrati ca imprumut de la asociat sa fie scosi din firma cu dispozitie de plata pe numele contabilei ? Cum as putea sa corectez contul acesta. Ideea mea a fost sa fac o dispozitie de incasare tot pe numele ei pe suma lipsa si astfel sa ramana in 455 suma de 2500 de USD la cursul de azi. Exista si o alta posibiliatate? PLS HELP........................................


Din cate inteleg eu.. fost contabila scotea banii din 455... Adica facea o greseala.
455 este relatia cu asociatii si de acolo se scot banii doar la stingerea datoriei catre asociati.
Banii aia au fost contati, cand au intrat in firma, 531=455, iar fosta contabila cand scotea bani pe DP trebuia sa conteze ... 542=531, dupa care venea cu documente justificative privind sumele luate din firma.

in 455 trebuie sa ai suma echivalenta a 2500 USD.

Sau, daca acea suma este cadou....asociatii sa semneze o dispozitie ca li s-a restituit suma imprumutata, si sa stinga datoria, fara sa ceara banii de la contabila.



#6 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2009 - 03:03 PM

mai exact, ce fel de cheltuieli sint scazute din 4551? poate ca fosta s-a gindit ca scada cheltuielile personale ale asociatului direct din 4551, fara sa le mai treaca prin nedeductibile+returnare imprumut.
nu zic ca ar fi fost corect , dar poate nu-i chiar asa mare beleaua
eu cred ca ar trebui sa afli cit mai are de recuperat asociatul si sa corectezi in consecinta.
ar mai fi o problema legata de moneda in care s-a facut imprumutul si documentele de la baza lui. din cite stiu eu contractele de imprumut in valute se inregistrau la BNR. verifica daca mai este asa...

Aceasta postare a fost editata de NICOLETA p: 05 January 2009 - 03:06 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL