Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de munca cu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de munca cu timp partial


19 replies to this topic

#1 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 December 2008 - 08:12 AM

Trebuie sa angajez o persoana cu timp partial (4 ore), persoana respectiva are contract de munca cu timp normal in alta parte. Dupa cate stiu eu, persoana respectiva nu mai beneficiaza de deducere la cel de-al doilea loc de munca. Este adevarat? Este legal sa il angajez cu 4 ore, tinand cont ca el mai are program de 8 ore in alta parte? Exista limita de ore lucrate pe o saptamana? Ce legi trebuie sa citesc ca sa ma lamuresc si eu in acest sens(desigur in afara de Codul Muncii)?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 December 2008 - 11:04 AM

Un om poate fi angajat la un singur loc de munca baza si la oricate alte locuri de munca. Suma orelor muncite la toate locurile nu este limitata. Este limitata doar la fiecare loc de munca. Ar fi logic ca suma orelor zilnice la toate locurile sa nu depaseasa 24 de ore, dar nu sta nimeni sa le adune. Cartea de munca se tine la locul de baza. Deducerea personala se acorda doar la locul de baza. Daca nu e vorba de o institurie bugetara, mai trebuie sa tineti cont si de Contractele colective de munca ale firmei, ale ramurii si cel unic la nivel national. Mai sunt si alte legi care reglementeaza tot felul de declaratii si contributii: la ITM, somaj, pensii, sanatate, fisc.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 15 December 2008 - 11:05 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 02 February 2009 - 08:39 PM

eu nu inteleg cum de se vorbeste de incheierea unui contract de munca cu 1 ora din moment ce in codul muncii apar minim 2 ore.Ma poate lamuri si pe mine cineva?



#4 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2009 - 10:56 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 2 2009, 08:39 PM, a spus:

Ma poate lamuri si pe mine cineva?

Te vei lamuri singura daca vei citi Codul muncii actualizat. Prin OUG 55/2006 art.101 din codul muncii a fost modificat prin faptul ca fractiunea de norma de 2h/zi a disparut, nemaifiind limitata .

Aceasta postare a fost editata de cristina1969: 02 February 2009 - 10:56 PM




#5 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 03 February 2009 - 07:04 PM

ok,am inteles.Se poate te rog sa mi-l postezi si mie



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2009 - 10:12 AM

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 55 din 30 august 2006
pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 788 din 18 septembrie 2006

(am postat doar partea care face referire la fractiunea de norma)

20. Articolul 101 va avea următorul cuprins:
"ART. 101
Salariatul cu fracțiune de normă este salariatul al cărui număr de ore normale de lucru, calculate săptămânal sau ca medie lunară, este inferior numărului de ore normale de lucru al unui salariat cu normă întreagă comparabil."
21. După articolul 101 se introduce un nou articol, articolul 101^1, cu următorul cuprins:
"ART. 101^1
(1) Angajatorul poate încadra salariați cu fracțiune de normă prin contracte individuale de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată, denumite contracte individuale de muncă cu timp parțial.
(2) Contractul individual de muncă cu timp parțial se încheie numai în formă scrisă.
(3) Salariatul comparabil este salariatul cu normă întreagă din aceeași unitate, care are același tip de contract individual de muncă, prestează aceeași activitate sau una similară cu cea a salariatului angajat cu contract individual de muncă cu timp parțial, avându-se în vedere și alte considerente, cum ar fi vechimea în muncă și calificarea/aptitudinile profesionale.
(4) Atunci când nu există un salariat comparabil în aceeași unitate, se au în vedere dispozițiile din contractul colectiv de muncă aplicabil. În cazul în care nu există un contract colectiv de muncă aplicabil, se au în vedere dispozițiile legislației în vigoare sau contractul colectiv de muncă la nivel național."

VARIANTA INITIALA era:
ART. 101
(1) Angajatorul poate încadra salariați cu program de lucru corespunzător unei fracțiuni de normă de cel puțin două ore pe zi, prin contracte individuale de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată, denumite contracte individuale de muncă cu timp parțial.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 February 2009 - 10:15 AM




#7 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 April 2009 - 12:12 PM

am si o mica intrebare la un astfel de contract de munca se mai depun declaratii lunare (la ITM, la CASS, CAS, Somaj, Admin. Finantelor publice)? care sutn cotizatiile? aceleasi sau se micsoareaza avand in vedere ca e un contract de munca cu timp partial....va rog sa ma lamuriti daca stiti, daca aveti un astfel de contract.
Are cineva un model, ma poate ajuta?

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 06 April 2009 - 02:03 PM




#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 April 2009 - 12:46 PM

Indiferent de tipul ct.individual de munca cu timp partial sau normal de munca, se depun toate declaratiile. Contributiile se calculeaza in functie de salarul de incadrare conform legilor speciale care le reglementeaza. Contractul individual de munca, ca si formular, este identic cu cel pt.timp normal.

Dana




#9 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 April 2009 - 02:42 PM

Multumesc Dana, esti o draguta :wink:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 April 2009 - 05:57 PM




#10 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 26 April 2009 - 12:18 PM

Cineva care nu are carnet de munca poate fi angajat cu 2 sau 4 ore/zi? I se aplica deducerea de lei?



#11 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 26 April 2009 - 05:38 PM

chiar daca nu are carnet de munca, i se poate face, se depune o cerere la ITM prin care se solicita cumpararea unui carnet de munca , in paralel cu depunerea contractului de munca cu timp partial ; cat priveste deducerea, eu stiu ca se aplica numai la functia de baza ( adica pt ctr de 8 ore/zi ); eu in locul tau nu as aplica deducerea , dar pt orice eventualitate , mai asteapta si alte pareri ale colegilor cu mai multa experienta


o zi buna
Andrei
daniela



#12 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 April 2009 - 06:43 AM

deducerea se aplica si la contractele de 2 sau 4 ore/zi numai daca are functia de baza la aceasta societate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#13 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 October 2009 - 10:36 AM

Buna ziua .. am auzit de posibiliatea incheierii unui contract individual de munca cu timp de lucru de 2 ore/saptamana, 10 ore pe luna.
practic persoana resprectiva ar lucra 2 ore intr-o zi , o singura zi pe saptamana ...
Daca stie cineva mai multe detalii despre subiecul acesta , va rog sa ma ajutati ....
It's All About Attitude!



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 October 2009 - 11:34 AM

Poti incheia contractul cu cate ore pe zi sau pe saptamana sau pe luna doresti. Desigur ca salariul depinde si de timpul lucrat. Depasirea orelor din contract se considera ore suplimentare si se plateste dublu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2009 - 09:23 AM

Angajatii care presteaza munca in baza unui contract de munca cu timp partial nu pot presta ore suplimentare.
Dragos



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 October 2009 - 11:31 AM

Codul muncii:
Art. 102. - (1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (2), urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
Art. 103. - (1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Nopris are dreptate; conform art. 121 din Codul muncii doar tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara.



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2009 - 02:06 PM

Pai si atuci ceea ce ai citat tu la litera c, cum se traduce ?
Dragos



#18 popandrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 October 2009 - 09:38 AM

Vezi postareanegocont, la Oct 5 2009, 02:06 PM, a spus:

Pai si atuci ceea ce ai citat tu la litera c, cum se traduce ?
La un control de la ITM primesti amenda daca persoana incadrata cu contract cu norma partiala efectueaza ore suplimetare.La contractul tau de 2 ore pe sapt nu pot sa iasa mai mult de 8 ore pe luna nu 10 si sincer sa fiu nu am auzit de un astfel de contract.Asa mai repede faci un contract de prestari servicii si nu ai nici o problema sau un contract cu normal partiala de 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana.



#19 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 06 October 2009 - 10:55 AM

cum se baga in declaratii (cas, somaj, sanaate) 2 ore pe saptamana ?



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2009 - 08:27 PM

Vezi postareapopandrei, la Oct 6 2009, 10:38 AM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Oct 5 2009, 02:06 PM, a spus:

Pai si atuci ceea ce ai citat tu la litera c, cum se traduce ?
La un control de la ITM primesti amenda daca persoana incadrata cu contract cu norma partiala efectueaza ore suplimetare.La contractul tau de 2 ore pe sapt nu pot sa iasa mai mult de 8 ore pe luna nu 10 si sincer sa fiu nu am auzit de un astfel de contract.Asa mai repede faci un contract de prestari servicii si nu ai nici o problema sau un contract cu normal partiala de 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana.
Nu te amendeaza daca justifici orele suplimentare sa se incadreze la art. 102 alin. (1) lit. c), (daca angajatul cu timp partial are mai mult de 18 ani); Nici nu are nevoie de munca suplimentara daca munca este intr-un program de lucru cu timp inegal repertizat in cadrul lunii.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 08 October 2009 - 08:29 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL