Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


productie sau nu?

20 replies to this topic

#21 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 20 February 2008 - 03:29 PM

Vezi postareavaf_soft, la Jul 3 2005, 10:02 AM, a spus:

*Fac un "Proces Verbal de dezmembrare" din care reies anumite piese, *apoi le " receptionez" si intra in magazie de unde le pot folosi. Eu intreb *doar, care este valoarea acestor piese pe care eu ulterior le folosesc???

Initial imprimantele cumparate au fost receptionate intocmindu-se NIR pe baza DVI (din import) .
In cazul dvs operatiunile se pot imparti in doua :
1. operatiunea de dezasamblare in urma careia se obtin piese de schimb
si pentru care se intocmeste PV de dezasamblare , in care sunt mentionate, pe de o parte, imprimantele cumparate supuse dezmembrarii cu pretul de achizitie al acestora iar pe de alta parte
piesele obtinute din dezmembrare .
Pentru scoaterea din gestiune a imprimantelor se intocmeste Bon de consum cu pretul de achizitie al acestora iar pentru obtinerea pieselor recuperate se intocmeste NIR in care pretul acestora se evalueaza de catre dvs cu conditia ca valoarea totala a acestora sa fie egala cu valoarea imprimantelor dezmembrate; in cazul in care o parte din piesele recuperate nu mai pot fi folosite se vor inregistra pe cheltuieli, dar corelatia intre cele doua valori se pastreaza.
2. operatiunea de asamblare in vederea obtinerii de imprimante
functionale, pentru care se intocmeste PV de asamblare, in care sunt mentionate , pe de o parte , piesele recuperate cu preturile stabilite in
PV de dezasamblare si mentionate in NIR-ul intocmit pentru intrarea in gestiune a acestora, iar pe de alta parte , imprimantele functionale obtinute, care se evalueaza de catre dvs , fie la valoarea pieselor utilizate
pentru obtinerea acestora fie la o valoare mai mare.Pentru iesirea din gestiune pentru piesele consumate se va intocmi Bon de consum, iar intrarea in gestiune a imprimantelor functionale se va intocmi NIR.

Redeschid acest subiect ptr ca acum m-am lovit si eu de aceasta problema si va rog mult sa ma ajutati, cei care stiti :

"Pentru scoaterea din gestiune a imprimantelor se intocmeste Bon de consum cu pretul de achizitie al acestora" --- intrebarea mea este in ce cont de cheltuieli sa inregistrez acestea, avand in vedere ca acum ele se afla in ct.371

Apoi, cand fac receptie pentru piesele rezultate din imprimantele dezmembrate, piese respective le inregistrez in ct.371, in corespondenta cu ????? ce cont ???????????






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL