Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de asigurari de sanatate - angajati din alta localitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa de asigurari de sanatate - angajati din alta localitate

18 replies to this topic

#1 UnionSoft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 18 December 2008 - 12:34 PM

am angajati care sunt inscrisi la 3 case diferite Bucuresti, OPSNAJ si Transporturi;
acesti angajati au concedii medicale pe care sunt trecute alte case de sanatate, cum ar fi Prahova sau Ilfov;
daca figureaza angajatul la casa Bucuresti si are certificat medical eliberat de alta casa de sanatate eu unde declar certificatul medical? la CASMB?
in afara de asta transmit declaratii CASS inclusiv la Prahova, Ilfov etc sau doar la casele unde sunt inscrisi angajatii (adica la Bucuresti,OPSNAJ si pe unde mai am)
sunt in mare dubiu



#2 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 18 December 2008 - 01:43 PM

Vei depune cate o declaratia pentru CASS (adica FNUASS) doar la casele unde sunt inscrisi angajatii(altfel spus : daca salariatii tai sunt inscrisi la 3 case de sanatate vei depune la fiecare casa ) . Referitor la declaratia de concedii medicale vei depune o singura declaratie acolo unde are firma(angajatorul) sediul.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 December 2008 - 04:32 PM

TotalSal - un program complet de salarii!



#3 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 December 2008 - 03:41 PM

Transmiteti on line declaratiile, iar pentru angajatii de la alte case de sanatate din Bucuresti specificati in declaratie, si depuneti aceeasi declaratie in urna , pentru toate casele de sanatate .
Puteti selecta casa de asigurari de sanatate de care apartine, si va aparea in declaratie fiecare casa de sanatate cu angajatii carora le apartin.
Si eu am fost ingrijorata , dar daca in declaratie specifica Casa de sanatate respectiva , cred ca totul este Ok , on line.
Succes!

Iar daca angajatii au contract de sanatate cu obsaj sau transporturi, nu vad cum ar deconta din Ilfov sau alt judet, care mai este logica , inseamna ca au contract de sanatate cu obsnaj si au medicul de familie in Ilfov sau
o fi Urgenta, si au primit Certificat din judetul respectiv . Cred ca trebuie lamurita aceasta neconcordanta.

Aceasta postare a fost editata de doiny: 18 December 2008 - 03:46 PM




#4 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 09 January 2009 - 04:59 PM

Nu va suparati...va rog sa ma lamuriti si pe mine ca deja sunt in ceata totala:
am angajat din alt judet decat sediull firmei(alta Casa de asig. de sanatate), cum procedez?
-depun anexa 2a,2b,2c- respectiv listele nominale cu asigurati si coasigurati si obligatiile de plata angajat/angajator la aceasta casa(adica a angajatului)
-DECLARATIA PRIVIND oblig. catre FNUASS pt. concedii si indemnizatii de boala ANEXA 1 o depun la CAS unde are sediul firma?
Multumesc



#5 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 09 January 2009 - 08:19 PM

Angajatii trebuie sa aduca adeverinta de la medicul de familie de care apartin ,
cu specificatia la ce casa de sanatate apartine medicul de familie,
deabia atunci raportezi la casa de sanatate respectiva pentru angajatul cu pricina.
Eu daca nu aduc adeverinta sau contract cu o casa de sanatate,
raportez la casa de sanatate de care apartine firma si asta-i tot.
Succes !



#6 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 09 January 2009 - 09:31 PM

E OK .Are medicul de familie in judetul de domiciliu.Deci eu cum raportez? Cum am zis mai sus? Sau tot ce tine de CAS in judetul respectiv(toate anexele), ma rog defalcate toate sumele pe judete?



#7 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 12 February 2009 - 11:22 PM

Va rog sa ma ajutati in problema declaratiilor la casa de sanatate a salariatilor care isi au domiciliul
in alt judet decat cel in care isi are firma sediul social.

Se pot transmite electronic?
Mai are cineva cazuri asemanatoare ?
Cum ar fi mai simplu?



#8 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 11:29 PM

Si eu am lucrat la o societate care are puncte de lucru aproape in toate judetele tarii, din pacate toate declaratiile de sanatate pentru casele de sanatate judetene impreuna cu discheta le trimiteam in plic prin curier sau posta.Gandeste-te ca si in Bucuresti , chiar daca le depui electronic tot trebuie sa mergi ulterior sa le depui fizic.



#9 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 12 February 2009 - 11:35 PM

Multumesc Cristina.

Se pare ca nu am alta alternativa mai sigura. Si cum ai spus tu , pana la urma tot va tb sa merg personal.

Deci asta este .



#10 fraboj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 March 2009 - 01:44 PM

va rog ajutati-ma si pe mine , sunt mai noua in aceasta meserie si nu am intalnit un asemenea caz, am un salariat din alt judet (radauti) , firma este din arges, cand depun declaratiile la sanatate pt. acest salariat trebuie sa fac ceva in plus? pot sa depun si pt. el tot la cass arges?



#11 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 19 March 2009 - 02:34 PM

Declaratia tre depusa in judetul unde are domiciliu angajatul.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 March 2009 - 08:54 AM




#12 fraboj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 March 2009 - 04:33 PM

asa ma gandeam si eu,dar cum fac asta salariatul are domiciliul in jud. Suceava iar soc. este in jud. Arges? se poate depune on-line ca din cate stiu eu nu, nu exista posibilitatea sa trimit tot la arges si pentru salariatul respectiv? nici daca face cerere in scris?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 March 2009 - 08:55 AM




#13 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 19 March 2009 - 04:42 PM

trimiti disketa si declaratia listata prin curierat cu confirmare de primire,apoi suni sa iti confirme dak a fost ok si s-a preluat.
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#14 fraboj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 March 2009 - 05:19 PM

multumesc pentru raspuns, dar mai am o nedumerire pot sa impart declaratia in 2 pentru salariatii de la arges si penru salariatul din suceava sau trebuie sa fac 2 declaratii care insumate sa dea ca si cum as face una singura?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 06:48 PM




#15 badany2003

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 April 2009 - 02:22 PM

sa presupunem ca ai CAS_B si CASTM.

1a+1b se fac pentru fiecare casa de sanatate in parte pe care o ai. 1c include toti angajatii si toate casele de sanatate.

se trimit:
- 1a+1b cu angajatii din Bucuresti + 1c cu toti angajatii la Bucuresti.
- 1a+1b cu angajatii din Timis+ 1c cu toti angajatii la Timis.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 06:48 PM




#16 Amelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 April 2009 - 10:22 AM

Buna,
Am un angajat care era asigurat pe casa Dambovita, iar pe 24.03.09 se imbolnaveste si merge si se inscrie la un medic care are contract cu CASMB.
Aceste il ia in evidenta si ii da si certificat de concediu medical. Cum procedez pentru martie, il declar si la Dambovita si la CASMB, cu venitul proportional ?
Multumesc,



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2009 - 11:22 AM

Nu vad cum ai putea sa-l declari proportional.
E l-as pune pe CASMB.
Dragos



#18 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 14 April 2009 - 07:29 PM

Declaratia pentru concedii medicale se face doar la CASMB sau CAS judeteana, unde are sediul societatea, pentru toti salariatii, indiferent cu cine are contract medicul de familie. Concediile medicale se recupereaza deci de aici.
La declaratia de sanatate se face iesire, respectiv intrare la data cand s-a transferat si veniturile se distribuie proportional cu timpul lucrat.



#19 Rubia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 April 2009 - 05:04 PM

Luati legatura cu angajatul si sa va completeze o declaratie pe propria raspundere cu noua casa din luna i ncare si-a luat medicalul.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 April 2009 - 01:41 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL