Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FUNCTIONARI PUBLICI - INCOMPATIBILITATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

FUNCTIONARI PUBLICI - INCOMPATIBILITATI

16 replies to this topic

#1 tucu_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 December 2008 - 07:56 PM

Daca sunt functionar public mai pot lucra la o firma ca si economist cu 2sau 4 ore?
In legea 188/1999 republicata nu am vazut incompatibilitatile. Va rog sa-mi dati un raspuns in cazul in care il aveti. :thumbup:
Va multumesc!



#2 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 January 2009 - 11:37 PM

Tu ce crezi? Cum sa poti? Ai fi in conflict de interese

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 January 2009 - 03:06 PM
citare mesaj anterior




#3 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2009 - 08:28 PM

Ai fi in conflict de interese daca firma la care lucrezi are contracte de livrare produse, prestari servicii sau lucrari cu institutia la care lucrezi, si chiar si asa numai daca tu ai fi in pozitia de facilita obtinerea acestor contracte de catre firma la care lucrezi dupa program.
ideea e ca poti lucra dupa serviciu la firme private atat timp cat acest loc de munca nu te impiedica sa-ti exerciti atributiile de serviciu la institutia publica unde iti desfasori programul de opt ore.
Nu cred ca e vreo lege in acest sens dar sigur este in contractul colectiv de munca, citeste-l si lamureste-te.

Aceasta postare a fost editata de trikule: 05 January 2009 - 08:29 PM




#4 sandacucos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 July 2009 - 01:39 PM

Vezi postareatucu_ro, la Dec 26 2008, 08:56 PM, a spus:

Daca sunt functionar public mai pot lucra la o firma ca si economist cu 2sau 4 ore?
In legea 188/1999 republicata nu am vazut incompatibilitatile. Va rog sa-mi dati un raspuns in cazul in care il aveti. :lostit (13):
Va multumesc!
Nu e in L188/199 dar a ramas in celelalte cu cariera functionarului public. Si pe mine m-ar interesa insa eu stiu ca nu se poate. Ai facut intre timp ceva?



#5 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 29 July 2009 - 01:47 PM

Functionarul public beneficiaza de ceva drepturi, dar si de obligatii gratie carora n-are voie sa lucreze in alta parte, nici sa "aibe" firma



#6 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 July 2009 - 04:11 PM

Categoric functionarii publici nu au voie nici sa fie asociati sau administratori ai unei societati, nici sa lucreze part-time in alta parte.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#7 ladi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2009 - 03:26 PM

Lucrez intr-o institutie publica si unul dintre colegi, functionar public, a "facilitat", in nenumarate randuri, achizitionarea directa a unor materiale de la firma surorii lui. Mentionez ca nu el este cel care s-a ocupat de achizitie, referate, deconturi ci doar a avut grija sa aduca oferta cu pretul cel mai mic si sa ii influienteze pe colegii care s-au ocupat de acestea si pe presedintii asociatiilor care au primit finantare nerambursabila de la institutia noastra. As dori sa ma sfatuiti daca este o incompatibilitate sau nu in acest caz. Am citit L 161/2003, dar s-ar parea ca nu prea poate fi tras la raspundere.



#8 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 October 2009 - 04:46 PM

Nu este incompatibilitate, dar este trafic de influenta, care se pare ca se practica la greu in tara noastra, la toate nivelurile. Numai savirsirea unei fapte penale il poate trage la raspundere sau un control al curtii de conturi care sa dovedeasca nereguli. Altfel, nu se poate face nimic.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 05:23 PM

Traficul de influenta este fapta penala (infractiune), nu stiu sigur dar cred ca se pedepseste cu inchisoare.
Dragos



#10 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 November 2009 - 06:18 PM

Am si eu o rugaminte,daca ma puteti ajuta.Sunt contabil (consilier)intr-o primarie dar ca functionar public.As putea avea functia de contabil-sef(ceia ce nu cred),dar am inteles ca poti fi conducator de compartiment financiar contabil.Eventual daca ma puteti ajuta si cu un model de dispozitie in acest sens.Va multumesc anticipat.



#11 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 23 November 2009 - 11:21 AM

Vezi postareasobis, la Nov 17 2009, 06:18 PM, a spus:

Am si eu o rugaminte,daca ma puteti ajuta.Sunt contabil (consilier)intr-o primarie dar ca functionar public.As putea avea functia de contabil-sef(ceia ce nu cred),dar am inteles ca poti fi conducator de compartiment financiar contabil.Eventual daca ma puteti ajuta si cu un model de dispozitie in acest sens.Va multumesc anticipat.
M-ar interesa si pe mine dar atata timp cat functiile publice se pot ocupa numai prin concurs cu se poate da o simpla dispozitie.Si apoi unde figureaza ca functie conducatorul compartiment >Poti sa dai mai multe relatii?



#12 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 November 2009 - 05:29 PM

Credeam ca vrei sa raspunzi,insa vad ca o faci cu intrebare.Normal ca acesta este un post de conducere si se ocupa pe baza de examen si mai ales postul trebuie sa fie prins in organigrama.In Legea salarizarii functionarilor publici scrie ca poti ocupa un post de conducere ca si sef de compartiment,birou,departament,s.a.m.d.,in functie de situatia in care te afli ca si salariat.



#13 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 December 2009 - 12:51 PM

:pullhair: Nu te supara ca-ti mai pun o intrebare!Unde scrie asa ceva? Oi fi batuta in cap ,ca in legea salarizarii,eu una nu am inteles de nicaieri ca poti ocupa post de sef compartiment,departament.Inteleg ca e functie de sef birou,sef serviciu...dar nu celelalte enumarate de tine.Si apoi astea spuse de mine se ocupa normal prin concurs.Stiu si eu primarii care au dat dispozitii si au numit asa pur si simplu o persoana ca sef compartiment si i s-a dat spor de conducere.Dar eu cred ca e foarte grav.Nu cred ca e corect.Sau dai o dispozitie,numesti in functia de contabil sef fara examen sau concurs si ei bani...Ce crezi?Trebuie parcursi pasii corect si in mod legal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2010 - 01:45 PM




#14 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 April 2010 - 04:43 PM

DACA SUNT FUNCTIONAR PUBLIC IN CADRUL UNEI PRIMARII , POT LUCRA CU 6 ORE LA SCOALA DIN LOCALITATE IN FCT DE CONDUCATOR AUTO?

VA ROG UN RASPUNS URGENT!
MULTUMESC ANTICIPAT



#15 vasea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 July 2010 - 04:29 PM

:lnr (1):

Vezi postareamiha 77, la Apr 15 2010, 05:43 PM, a spus:

DACA SUNT FUNCTIONAR PUBLIC IN CADRUL UNEI PRIMARII , POT LUCRA CU 6 ORE LA SCOALA DIN LOCALITATE IN FCT DE CONDUCATOR AUTO?

VA ROG UN RASPUNS URGENT!
MULTUMESC ANTICIPAT


da,poti,citeste art.52 sau 54 din legea 330,fa-
ti pfa



#16 Vasile1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 February 2015 - 08:01 PM

Pot sa fiu functionar public si sa lucrez ca informatician la o scoala? Informaticianul scolii face parte din personalul didactic auxiliar. Se poate sau sunt in incompatibilitate?



#17 Vasile1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2015 - 10:38 AM

Va rog un raspuns. Se poate, e legal?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL