Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
"Echipament" pt personal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


"Echipament" pt personal

16 replies to this topic

#1 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 12 April 2005 - 02:03 PM

Buna ziua,

M-am impotmolit la o inregistrare contabila si am nevoie de ajutorul cuiva, care vrea sa mi-l dea(Multumesc anticipat!!!).
Situatia e urmatoarea:
SC la care lucrez (restaurant) a platit confectionarea unei tinute de serviciu pt personal.Am factura dar nu stiu ce cont sa debitez in relatie cu 5311:
?=5311
Va rog sa ma ajutati daca stiti cumva!
Multumesc mult si o zi minunata!



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2005 - 04:02 PM

poti sa faci 628(servicii executate de terti)=401 ptr. ca ai factura, daca ai si tva 4426=401
si 401=5311

sau, mai asteapta pareri.




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2005 - 04:18 PM

n-ar trebui sa fie considerate obiecte de inventar 303 ?

cand se consuma se bag pe cheltuiala...insa pana se strica sau se pateaza mai este,nu?
i se face bon de consum cand se scot din folosinta si atunci oricum cumperi altele..eu stiu ca echipamentul de lucru se da pe semnatura..



#4 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 April 2005 - 08:54 PM

Daca e tinuta de serviciu, se poate considera echipament de lucru, inregistrat pe 303 si 4426=401 si 401=5311, iar la darea in folosinta 603=303 si concomitent debit 80??(sunt acasa si nu retin exact contul extracontabil, paremise 8033, daca nu, scuze)
Fiind echipament de lucru si nu echipament de protectie, daca in regulamentul intern ai inclus niste prevederi cu privire si la dreptul angajatilor la echipamente de lucru trebuie sa ai stabilit si o perioada de uzura normala (de regula 12-24 luni) si clarificat clar, daca salariatii primesc echipamentul respectiv total pe gratis sau cu suportarea unei cote parti din cost. La echipamentul de protectie insa nu poti avea pretentia suportarii partiale a costurilor de catre salariati, dar si aici trebuie sa ai stabilite perioade normale de uzura (de regula 6-18 luni)
Succes!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2005 - 11:41 PM

eu am citit ca SC a platit confectionarea unor tinute si mi se pare corect 628, poate ca la denumirea produsului scrie manopera.
303 in cazul in care pe factura scrie halate 4 bucati. ramane sa ne lamureasca Oana.



#6 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 08:46 AM

in cel mai rau caz scrie pe factura material...x lei manopera ....y lei

eu imi sustin parerea: obiect de inventar..



#7 halmagean cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 April 2005 - 09:01 AM

este obiect de inventar



#8 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 13 April 2005 - 09:31 AM

Buna ziua,
Vreau sa incep prin a va multumii pt promtitudinea voastra, asadar "Multumesc fff mult!".
Pe factura scrie "Prestari servicii executat tinuta de serviciu".
Acum daca ma gandesc mai bine si eu as inclina sa le trec pe 628 pt ca firma a platiti pt tot si nu are nici o pretentie de la angajati.
Si in plus ,eu una, nu ma pot gandi la aceste tinute de serviciu ca si la "echipament de lucru" sau asa ceva pt ca sunt niste rochite dragute in stil medieval, mai mult pt estetica decat protectie.

Si in concluzie: e OK daca le trec pe 628, ce credeti???

O zi buna!



#9 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 09:48 AM

oricum te-ai decis....asa ca dai bataie..eu insa imi mentin parerea 303



#10 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2005 - 04:53 PM

oanacristurean a spus:

Pe factura scrie "Prestari servicii executat tinuta de serviciu".
Ptr. Andreea`
daca pe factura scrie doar valoarea fara nr.bucati cum trec rochitele in 303?
ma intereseaza parerea ta, poate ma voi intalni si eu cu acesta situatie.



#11 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 05:03 PM

Nu legea spune sa completam toate datele intr-o factura inclusiv nr de bucati?
tu in contabilitate cum le inroduci?
servicii cu valoare totala?

si dc ai nr de produse? tot cu valoare totala le inregistrezi?

si dragi colegi..rochitele alea fizice si e normal sa le treci pe obiecte de inventar..le dai pe semnatura..ei sunt obligati sa le poarte..dc intr-o zi vine si zice "am rupt fusta" patronul plateste de buna voie si cu zambetul pe buze o noua fusta? sunt convinsa ca nu !!!!!

e acelasi lucru cu biroul la care lucrezi..au valoare mica ..deci obiecte de inventar..daca dispare nu esti prima persoana avizata care trebuie sa justifice unde este?

oricum tonul sarcastic n-ar trebui sa existe pe acest forum..mai ales cand provine de la un moderator !!!! :evil:



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2005 - 05:04 PM

erata:

rochitele alea sunt fizice



#13 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2005 - 05:33 PM

esti obosita sau iritata. tonul meu a fost unul normal fara pic de sarcasm. ti-am adresat o intrebare pentru a putea afla mai multe pareri legate de subiect; pur si simplu ma interesa parerea ta.

dar daca vrei sa ne intepam......... va trebui sa astepti mult, ma enervez foarte greu.



#14 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 April 2005 - 07:45 PM

oanacristurean a spus:

Pe factura scrie "Prestari servicii executat tinuta de serviciu".

Daca asa scrie pe factura, atunci trebuia sa fie la baza un contract sau o comanda, iar pe fact. trebuia sa fie specificat nr. si data contractului.

floris a spus:

daca pe factura scrie doar valoarea fara nr.bucati cum trec rochitele in 303?

Daca pe o factura nu este trecut nr. buc. sau PU ci doar valoarea totala, nu trebuie acceptat pt. contabilizare ci se trimite inapoi pt. completari. Practic o factura incompleta (si aici nu ma refer la maruntisul de genul lipsa buletin delegat sau masina delegat, ci la necomplectarea rubricilor de cantitate si/sau PU, lipsa stampila sau semnatura etc., lipsuri care din pacate devin din ce in ce mai dese mai ales la fact. emise de detailisti) isi pierde calitatea de document justificativ pt. contabilitate, asa ca greseste nu numai cel care emite ci si cel care accepta la inregistrare doc. respectiv. Amandoi sunt pasibili de amenda daca la un control se gasesc facturile respective.
Scuze, daca par prea "chitibusar", dar firma noastra a platit destule amenzi pt. asemenea "maruntisuri".

SI
Stimati colegi !
Va rog sa pastram o atitudine fara ironie si jigniri sau alte asemenea manifestari pe acest forum, ca doar nu suntem oameni de nimic ci persoane din categoria de intelectuali, iar aceasta calitate ne obliga la un anumit nivel de comportament unu fata de celalalt.
Va multumesc si va rog sa nu luati in nume de rau observatiile mele.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#15 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 14 April 2005 - 10:36 AM

Multumesc mult pt raspunsuri si imi pare rau ca s-au incins spiritele asupra acestui subiect. Chiar nu m-am gandit ca o sa fie un subiect atat de aprins!
Si mai am cateva amanunte pe care ar fi fost bine sa le dau de la inceput.

Nu exista nici un contract doar o comanda verbala la un mic atelier de croitorie din oras.
Pe factura scrie "Prest. servicii executat tinuta de serviciu" dar sunt trecute si bucatile si PU.

Acum vreau sa-mi cer scuze ca nu am prezentat tot de la inceput:Scuzati-ma!
Si pe viitor am sa incerc sa dau informatii complete.
Multumesc mult!

PS: Si poate ar fi mai bine daca le-as trece pe 303. Ceva pareri?!



#16 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 April 2005 - 11:06 AM

Daca factura este scrisa aiurea , respectiv prestari servicii ........ atunci nu ai decat sa le inregistrezi ca prestari ... in fond e in avantajul tau sa le treci odata toate pe cheltuieli si sa nu iti bati capul.
Pe de alta parte manopera se factureaza singura pe o factura doar atunci cand lucrezi cu materialul clientului.
Se pare ca nu s-a facut distinctia dintre ce ar fi trebuit sa se intample in mod normal si ce ar fi trebuit sa se scrie pe factura si sa se inregistreze, si realitate.
Conform cu actul justificativ inregistrezi 628 ... Eu asa as face
Ajutam cum / cand putem....



#17 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 14 April 2005 - 12:57 PM

Din pacate (sau din fericire?!) nu toti sunt contabili si noi tragem ponoasele in urma actiunilor lor. Greu, greu!!!
Cred ca raman la 628 dar poate mai au si alti alte pareri.
Stiti cate bordeie atatea obicee!
O zi buna si multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL