Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchidere an financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * * - 1 Voturi

Inchidere an financiar

42 replies to this topic

#21 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 18 February 2009 - 03:34 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 30 2009, 04:20 PM, a spus:

Ioanavoda, te rog fii draguta si explica-mi ce e in ultima pagina din cursul asta postat? E o discutie de pe forum, ai avut vreo discutie cu cei de la CECCAR si eventual daca ati lamurit problema. Multumesc frumos!
Da, e o discutie de pe forum...care ma interesat si er oarecum legata de subiect :biggrin:



#22 kiki68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 May 2009 - 03:30 PM

daca am pierdere la 31.12.2008 ce inregistrari fac? pur si simplu 117-121? in care luna decembrie sau ianuarie?




#23 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2009 - 05:22 PM

kiki68, ce spune OMF 1752/2374?!
Madalina



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2011 - 06:40 PM

dragilor,

unde scrie ca nu trebuie sa ramana in sold ct. 129 la sf. anului ???
de ex. , la 31.12.2010 repartizez o suma x in rezerve legale si fac inreg. 129=1061 ... trebuie sa fac concomitent si 121=129 tot la 31.12.2010 ? parca, anii trecuti, nu trebuia inchis asa ct 129 ci la incep. an urmator ... dar poate nu mai stiu eu bine :smile:

ms mult :thumbup:



#25 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 20 March 2011 - 06:58 PM

nu s-a modificat nimic in ceea ce priveste inchiderea lui 129. Cf. OMFP 3055/2009, contul 129 si 121 se inchide la inceputul exercitiului urmator,:
----------
8.9.4. Rezultatul exercițiului financiar, rezultatul reportat, repartizarea profitului și acoperirea pierderii contabile
(5) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129
"Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve". Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se
întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații hotărâte de adunarea generală a
acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. Evidențierea în contabilitate a destinațiilor profitului contabil se efectuează după adunarea
generală a acționarilor sau asociaților care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acționarilor sau asociaților, rezerve și alte destinații, potrivit legii.
(6) Închiderea conturilor 121 “Profit sau pierdere” și 129 "Repartizarea profitului" se efectuează la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se
întocmesc situațiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare, în bilanțul întocmit pentru exercițiul financiar la care se
referă situațiile financiare anuale.
--------------

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 20 March 2011 - 07:00 PM




#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2011 - 07:09 PM

am vazut pe net (un alt forum de conta) ca 129 nu trebuie sa aiba sold la 31.12 si m-am alarmat nitel, ca eu nu stiam asa .

ms mult, marra :thumbup: m-am linistit !

credeam ca am omis aspectul asta, uff :smile:



#27 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 20 March 2011 - 07:56 PM

cu placere!



#28 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 27 March 2011 - 12:40 AM

La sfarsitul anului 2010 am profit.
Am facut urmatoarea nota
121=129 40 ron
129=106 40 ron

Diminuand soldul lui 121 cu acest 40 nu-mi mai da corelatia la bilant intre F10 si F20 deoarece in F10 sunt trecute aceste rezerve iar in F20, nu. Unde gresesc?
multumesc!



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2011 - 01:31 AM

Citeaza

Enya71 :
Am facut urmatoarea nota
121=129 40 ron
129=106 40 ron

In dec. 2010 faci numai NC : 129=1061 40

Ordin 3055/2009 :
"Art. 248
(5) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 "Repartizarea profitului" = 106 "Rezerve". Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 "Rezultatul reportat", de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații hotărâte de adunarea generală a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. Evidențierea în contabilitate a destinațiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acționarilor sau asociaților care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acționarilor sau asociaților, rezerve și alte destinații, potrivit legii.
(6) Închiderea conturilor 121 "Profit sau pierdere" și 129 "Repartizarea profitului" se efectuează la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare, în bilanțul întocmit pentru exercițiul financiar la care se referă situațiile financiare anuale."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 March 2011 - 01:31 AM

Dana




#30 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 27 March 2011 - 05:36 PM

multumesc!



#31 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2011 - 06:34 PM

NU gasesc ce imi trebuie sa fac in situatia mea :thumbup:
Daca stie cineva, va rog ajutat-ma ! NU am avut niciodata pierdere ...si s-a nimerit tocmai in 2010.
Am asa:
per. fisc. 1.2010: profit. Daca ar fi sa trec in 117 la pr. de repartizat ( dupa ce am inreg. si rez. legala) ar fi suma de 157.000.
per. fisc. 2.2010: pierdere si fiscala 43.000 si contabila 60.000
am Alte Rezerve in contul 1068 de 56.000 lei.

Ce se face cu sumele astea?
1. se fac in ian.2011 inregistrari 121=117 cu 157.000 si 117=121 cu 60.000 , apoi soldul lui 117 se poate repartiza la dividende??

2. se fac notele de mai sus, si se repartizeaza la dividende profitul din per.fisc.1.2010? Iar pierderea contabila se inchide: 1068 =117 cu suma de 56.000 (raman 4.000 in sold 117 de scazut din repartizarea la dividende)

3. se fac notele de la pct.2. cu diferenta ca cei 4.000 lei ramasi in sold la 117 sa se recupereze din profiturile viitoare (aici nu inteleg care sunt profituri viitoare si cum se poate face).

Asta am inteles eu ca s-ar putea face cu pierderea contabila... nu stiu daca e bine... (mie imi convine sa scap de contul 1068...care e constituit dintr-o facilitate fiscala pe vremea cand exista aceasta la cei care efectuau export)
Dar pierderea fiscala cum se recupereaza din urmatorii 7 ani consecutivi? Se va scadea de ex. suma de 43.000 din profitul fiscal urmatorului trim. de dupa aprobarea sit. fin./2010? Apoi se trece suma de 43.00 in decl.101 la dec.2011 in randul corespunzator rd.38 Recuperare pierdere fiscala din anii precedenti?

Tare complicat mai e... :smile:



#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2011 - 08:34 PM

Din punct de vedere contabil anul 2010 reprezinta intreg anul calendaristic, iar din punct de vedere fiscal anul calendaristic se imparte in doua perioade fiscale.
Sold creditor cont 121 la 31.12.2010 = 97000 reprezinta profitul net contabil.
Pierdere fiscala de recuperat in urmatorii 6 ani= 43000 pana la recuperarea acesteia, la fiecare data de calcul al impozitului pe profit.
In ianuarie 121=1171 97000 si daca AGA hotaraste repartizarea sumei la dividende 1171=457 97000



#33 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2011 - 11:00 PM

Multumesc, Lexiroxi !

Un pic m-am dezmeticit...dar nu de tot...
Nu era vorba de 7 ani urmatori celui in cauza? Sau ai spus 6 scazundu-l pe 2011, acesta in real nefiind un an viitor....? Sper sa nu fie nevoie de atatia ani pentru recuperare...dar as vrea sa imi pun clar in minte lucrurile si sa si listez sa pun undeva la dosar pentru eternitate.

Si cum se face de fapt recuperarea pierderii fiscale? Se scade valoarea pierderii fiscale din profitul fiscal urmatorului trim. de dupa aprobarea sit. fin./2010 ?, Asta ar fi si la martie 2011 daca aprobarea sit. fin.este in apr.?
Cum se trece apoi in declaratia 101 recuperarea pierderii fiscale?



#34 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2011 - 02:50 PM

In cazul tau pierderea fiscala se recupereaza in urmatorii 7 ani, incepand cu 2011, deoarece ai inregistrat pierdere fiscala in a doua perioada fiscala a anului 2010. Daca pierderea fiscala apartinea primei perioade fiscale a anului 2010 aveai doar 6 ani de recuperat de aici inainte(2011), se recupereaza incepand cu perioada a doua a anului 2010, apoi 2011, etc.; sunt 2 perioade fiscale in anul 2010.
Pierderea fiscala 2010 se inscrie la randul 38 al Declaratiei 101 intocmita pentru 2011, iar calculul impozitului pe profit se evidentiaza trimestrial in Registrul de evidenta fiscala, tinandu-se cont si de aceasta pierdere fiscala din a doua parte a anului 2010.
Nu are nici-o legatura calculul impozitului pe profit pe trim I 2011 si implicit si recuperarea pierderii din a doua perioada fiscala a anului 2010, cu aprobarea situatiilor financiare anuale la 31.12.2010.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 06 April 2011 - 02:53 PM




#35 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 03:17 PM

Ok
Dar ultima fraza ce inseamna?
Adica pot ca recuperarea pierderii fiscale sa o incep de la martie 2011? Si pana la dec.2011, sau pana se recupereaza, timp de 7 ani?

Am mai citit si pe alte forumuri ce spun alti colegi si asa am vazut...ca fac trimestrial deducerea asta a pierderiii fiscale, pana la sfarsitul anului, cand se vede prin decl. 101 daca s-a recuperat ori ba...daca nu ...continua deducerea sumei.
Este un calvar pierederea asta fiscala.
Nu am gasit in lege sa se spuna concret cum se face, pe etape. :thumbup: Legislatia noastra e un puzzle...



#36 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 06:57 PM

Acum m-am uitat pe decl.101..... si nu vad cand o sa-mi spuna ea daca s-a recuperat pierderea fiscala. Decl. 101 nu face decat sa imi scada din profitul impozabil suma pe care i-o dau eu ca pierdere fiscala din anii precedenti... adica asa cum fac si eu cand calculez impozitul pe profit...
Deci cand ar trebui sa ma opresc de la recuperarea pierderii asteia fiscale de 43.000 lei ???
Sau nu ma opresc deloc ...si calculez la toti cei 7 ani recuperarea?



#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 April 2011 - 09:12 PM

Mie mi se pare clar, e in cod fiscal, nu in decl 101:
ART. 26 Pierderi fiscale
(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(5) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
Norme metodologice
73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declarația de impunere a anului precedent.
75. În cazul în care recuperarea pierderii contabile se face din rezervele legale, constituite din profit înainte de impozitare, reconstituirea ulterioară a rezervei legale nu va mai fi o sumă deductibilă la calculul profitului impozabil.


Tu ai situatia asa:
an 0 = an 2010 I (ian sep) profit +157.000lei -il repartizezi sau nu te priveste.
an 1 = an 2010 II (oct dec) pierdere fiscala -43.000lei de recup din profit obtinut in urmat 7 ani, adica pana la 2017inclusiv (in cursul anului 2018 faci bilant si repartizare profit din 2017).
Daca in 2013 obtii profit il acoperi atunci, dar daca ai pierderi consecutive in 2011-2016, il acoperi din profituil lui 2017, daca si in 2017 ai pierdere atunci suma de 43.000 este pierdere definitiva nedeductibila, nu se mai preia in 101.



#38 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 09:32 PM

Pai am discutat cu Lexiroxi mai sus ca dupa 121=117 la inceputul anului 2011 va fi un profit de repartizat de 97.000. Si sunt de acord cu asta, pentru ca nu se vede pierdere contabila la 31.12.2010 in balanta de ver., nici in bilant.
Deci ramane de recuperat doar pierderea fiscala.
Am inteles ca se deduce din profitul impozabil al fiecarui trimestru, dar pana cand nu stiu.

Inteleg ca se face asa: ( V - Ch + ch.neded. - Pierderea reportata)*16%
Si care este suma recuperata din pierderea fiscala in urma acestui calcul? Profitul mai mare care iti revine prin impozitul mai mic rezultat din calculul de mai sus ? Asta nu gasesc nicaieri explicat...sau ceva imi scapa mie din logica acestei recuperari.



#39 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 April 2011 - 10:04 PM

in ian 2011 ai de repartizat net 97.000 lei, ii repartizezi sau nu e treaba ta.
Totodata ai de recuperat pieredere fiscala de 43000 pana in 2017 inclusiv. Este vorba de profitul urmatorilor 7 ani fiscali, calculand la fiecare termen de plata al impozitului pe profit -trimestrial
Se face asa:
V - Ch + ch.neded. - venit neimpozabil= profit/pierdere in perioada, inainte de reportarea pierderii=xlei
xlei -pierdere de recup precedenta (43000 in cazul tau)=profit/pierdere de impozitat=ylei
ylei*16/100=impozit datorat (doar daca am profit).

Mai citeste cu atentie ce am scris in ambele mesaje, te rog. Eu ultimele intrebari ale tale nu le-am inteles, asa ca nu pot sa raspund. Nu stiu altfel cum si ce nu intelegi ca sa te pot ajuta.
Daca vrei mai facem un exemplu de calcul.



#40 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 10:24 PM

Am inteles tot exemplul de calcul. Multumesc.

Rezulta din calcul un impozit pe profit mai mic (decat daca nu s-ar fi introdus in calcul pierderea fiscala)... si deci un profit net mai mare.

Care este deci suma recuperata din pierderea fiscala in urma acestui calcul? Ziceam eu ca probabil este diferenta dintre profitul net obtinut prin metoda de mai sus si profitul net obtinut fara sa avem in formula de calcul pierderea fiscala.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL