Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebare - cabinet medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebare - cabinet medical


10 replies to this topic

#1 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 January 2009 - 02:42 PM

Vreau sa va intreb daca cheltuielile cu salariile pe luna decembrie 2008, viramentele aferente acestora(platite in ian 2009) si respectiv venitul aferent lunii dec 2008(dar incasat in ian 2009) se deduc in 2008? sau in 2009, cand au fost platite, respectiv incasate?
multumesc



#2 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 04 January 2009 - 03:32 PM

Se deduc in luna cand au fost platite si respectiv incasate. Eu deduc salariile si contributiile pentru luna decembrie in ianuarie.

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#3 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 January 2009 - 06:31 PM

Asa ma gandeam si eu, dar ce baza legala avem in acest sens? scrie in codul fiscal ceva despre asta?



#4 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 04 January 2009 - 08:55 PM

Nu stiu daca scrie ceva despre asta in codul fiscal dar stiu ca se trec in reg. jurnal de incasari si plati la data la care au fost emise. Adica daca am platit in luna ianuarie contributiile la stat pentru decembrie am chitante pe luna ianuarie iar in RJIP le trec in ianuarie. Nu se pot trece in RJIP pe luna decembrie 2008 chitante platite in ianuarie 2009.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 January 2009 - 08:21 AM

eu platesc impozitele aferente salariilor in luna decembrie si scad si statul pe 31 decembrie, dar legea spune ca reprezinta cheltuiala sumele trecute in RJIP la data inregistrarii lor, in cazul tau este chelt aferenta lunii ian 2009
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 January 2009 - 05:21 PM

Imi cer scuze pentru initierea topicului in loc gresit. inca o intrebare: amortizarea pt un mijloc fix se inregistreaza lunar, sau doar odata, la sf anului?

Aceasta postare a fost editata de cipri20: 07 January 2009 - 05:21 PM




#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 07:02 PM

Un raspuns teoretic ar fi: ''lunar''.
De ce nu incerci sa citesti in codul fiscal?! Ai avea cel mai sigur raspuns...
Madalina



#8 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 January 2009 - 05:26 PM

Am vorbit cu un contabil care sustinea ca daca venitul cabinetului aferent lunii dec a fost incasat in luna dec, atunci si cheltuielile cu salariile(restul de plata) se pot deduce tot in luna dec, chiar daca se dau in ianuarie. eu nu prea cred. voi ce parere aveti?



#9 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 07:43 PM

in nici un caz nu e asa, se trec pe cheltuieli cand se platesc...



#10 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 January 2009 - 05:23 PM

Am dat cautare dar nu prea am gasit. Contributia pt garantarea creantelor salariale in ce conditii trebuie platita? la un cabinet medical se plateste?



#11 valpatru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2009 - 01:26 PM

spre deosebire de persoane juridice la persoanele fizice incasarile/veniturile se inregistreaza in evidenta in mometul incasarii/cheltuielii indiferent cand au fost scadente, deci daca ii platesti salariul si contributiile cu 2 luni intarziere atunci le inregistrezi cu 2 luni intarziere; poti sa citesti la art 48 din codul fiscal sau in OMFP 1040/2004; daca doctorul incaseaza banii pe factura emisa in decembrie in luna ianuarie a anului urmator o inregistrezi in ianuarie






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL