Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
expertize contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


expertize contabile


11 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 January 2009 - 08:43 PM

Buna ziua!
sunt interesata sa stiu din ce carti as putea sa invat sa intocmesc rapoarte de expertiza contabila(in afara de Norma 35 CECCAR). Si ma refer aici la carti deoarece nu am ocazia sa lucrez pe langa un expert contabil cu experienta la care sa observ cum procedeaza. Am reusit pana acum totul doar studiind de una singura. Mentionez ca sunt expert contabil, dar dupa cum se stie scoala este scoala si practica e practica. cursurile de expert contabil nu s-au dovedit altceva decat o alta scoala. si iata-ne iesiti din bancile scolii si nestiind incotro sa apucam. E mai greu la inceput si de aceea as dori sa stiu daca nu exista si eu nu le-am gasit pana acum, carti in care sa existe exemple de expertize contabile, cazuri practice, situatii care au avut loc(la fel ca pt avocati). Va rog daca stie cineva sa ma indrume si pe mine. Multumesc frumos.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 January 2009 - 11:03 PM

exista o carte la ceccar in care sunt exemple de rapoarte de experiza contabila. Sunt anumite clisee si termeni care trebuie folosite. In rest, trebuie sa stii sa judeci in baza legilor, asa cum faci si contabilitate.
Daca imi dai adresa pe privat iti trimit un model, din cele facute de mine, sa te inspiri asupra formei. Fondul problemei tu il rezolvi.
Trebuie sa mai stii ca exista prevederi referitoare la expertiza contabil in codul de procedura civila si OG 2/2000.
Am sa incerc sa atasez aici oug 2 dar ...sa vedem daca merge

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 May 2009 - 12:42 PM




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 January 2009 - 03:43 PM

Multumesc frumos pt indrumari. Mi-era frica ca voi fi inteleasa gresit atunci cand am postat si am cerut ajutor pt aceste probleme. E frustrant sa inveti, sa ai o meserie si sa mai ai nevoie de lamuriri pt a o putea practica. Multumesc si pt intelegere.
Adresa mea de mail este:

iulie012006@yahoo.com

Puteti sa imi trimiteti, va rog, ceea ce mi-ati oferit pe aceasta adresa de mail? Va multumesc din suflet.

Iar daca imi puteti spune si ce titlu are cartea aceea despre care pomeneati ca are exemple de rapoarte de expertiza contabila, va rog ajutati-ma si cu asta.

O zi frumoasa si multa sanatate va doresc



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 January 2009 - 04:34 PM

Poti cauta prin librarii carti pe aceasta tema, inclusiv in librarii virtuale: www.byblos.ro, www.cartea.ro, www.gratuite.ro etc.
Poti gasi la libraria CECCAR Bucuresti (daca esti din Bucuresti), de pe Bd.Mircea Voda nr.35 (sau la sucursalele locale) cartile:
1) Introducere in expertiza contabila, 25 lei, Ed.CECCAR 2008, autori Ion Florea, Radu Florea, Ionela Corina Macovei , Maria Berheci;
2) Revista CECCAR: Contabilitatea, expertiza si auditul afacerilor, unele numere
3) Standardul profesional 35
4) Ghid pentru aplicarea normei profesionale 35/2001 privind expertizele contabile, ed.CECCAR, 2003
Probabil sunt utile si carti de evaluare si analiza-diagnostic a intreprinderii.
Pentru cazuri de expertiza contabila judiciara este obligatoriu sa fii membru activ al CECCAR.

Vezi linkul http://www.ceccarbuc.ro/publicatii.htm
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 January 2009 - 07:15 PM

Multumesc si lui nopris pt informatiile ce mi le-a dat. Am norma 35 si chiar am fost la sediul ceccar si am cautat carti legate de expertiza contabila, insa nu au mare lucru, ca sa zic asa(sunt din provincie).
O sa mai incerc, cine stie, anul asta poate se aprovizioneaza mai bine. De asemenea o sa incerc si in librariile virtuale. Cat despre revista de expertize contabile, chiar saptamana trecuta am fost la sediul ceccar si spuneau ca trebuie sa ne distribuie revista pe intreg anul 2008 si m-a mai si certat ca de ce nu m-am dus dupa ea. Dar cand am fost acol, saptaman trecuta, nu am primit-o pt doamna care le distribuia era in concediu, ca deh erau sarbatorile. Deci iti dai seama... Asta este.
Multumesc inca o data si o sa ma apuc de studiat din cartile pe caresper eu le voi gasi.
Astept cu nerabdare orice alte informatii si indrumari.

O seara frumoasa



#6 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2009 - 07:35 PM

pentru cei care sint membrii ceccar , intrati pe forumul ceccar la centrala si faceti-va cont . Acolo sint revistele in format electronic pentru membrii ceccar . o zi buna



#7 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 January 2009 - 08:37 PM

Multumesc frumos pt informatii. Chiar m-am inscirs in forumul ceccar, insa deocamdata contul e tot inactiv. Am trimis un mail la ceccar sa intreb ce se intampla, sper sa imi si raspunda.(asa scria in mesajul care imi aparea: sa contactez adminsitratorul forumului. Chiar ar fi interesant sa vad ce e in acest forum.



#8 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 February 2009 - 09:17 PM

Si eu astept de o luna dar....nimic! Cred ca a fugit administratorul :biggrin:
%%%




***



#9 pitaru1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 March 2009 - 07:29 PM

Buna Mihaela,
poate ma ajuti si pe mine cu un model de expertiza contabila.

multumesc frumos



#10 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 10 March 2009 - 07:26 PM

Din nefericire a face o EXPERTIZA CONTABILA este, de regula, o aventura in trecut.

Modelul standard al RAPORTULUI DE EXPERTIZA nu este cel din NM.35, ci cel din CODUL DE PROCEDURA PENALA, CODUL DE PROCEDURA CIVILA si OG.2/2000.

Este adevarat ca nici acestea nu sunt 100% pe placul profesinistilor juristi, de aceea ordinea fezabila este:
1-Prezentarea
2-Concluziile
3-Analiza si lucrarile efectuate pe fiecare punct de lamurit
4-Materialul expertizat si bibliografia
5-ANEXE

Pentru activitatea de expertiza contabila este neaparata nevoie sa fi familiarizat cu CODUL CIVIL, CODUL PENAL, CODUL FISCAL, CODUL COMERCIAL, CODUL VAMAL. Cu alte cuvinte sa ai notiuni cu ajutorul carora sa poti naviga printre aceste norme de drept si sa vezi intotdeauna fenomenul patrimonial.

NU EXISTA O RETETA, DE ACEEA ESTE, cred, INTRADEVAR FRUMOASA!

Dar si epuizanta! Cit despre plata ..... De citeva ori am ajuns sa fiu cu ochii in soare. Adica, am ramas sa ma bucur ca am dreptul sa dau in judecata pe cineva care mai pe deasupra mai este si inamovibil.



#11 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 11 March 2009 - 09:43 AM

Buna Mircea,
multumesc frumos pt informatiile pe care mi le-ai oferit mai sus. Chiar sunt folositoare si iti sunt recunoscatoare pt asta. Intr-adevar domeniul expertizelor contabile mi se pare unul interesant si cu o paleta foarte larga de cazuri/situatii. Tocmai asta imi starneste curiozitati, insa sunt convinsa ca la fel ca orice alta activitate doar lucrand in domeniul acesta poti dobandi experienta. Sper in continuare, ca pe langa studiul individual al tuturor materialelor enumerate mai sus de tine si de colegii nostri, voi putea spune ca incep sa ma perfectionez. Si de asemenea sper sa gasesc persoana potrivita pe langa care sa lucrez in acest domeniu.
Mult succes tuturor!



#12 floriconta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2009 - 12:05 AM

Sunt expert contabil si nu am reusit sa fac nici o expertiza contabila pentru ca nu am experienta,nu am intocmit pana acum nici un raport de expertiza.Astept sa lucrez cu alt expert care face acest lucru.Daca se poate sa postati un model de raport de expertiza, ar fi folositor celor care sunt interesati. Multumesc si bafta celor care fac expertize.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL