Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchidere An 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Inchidere An 2008


56 replies to this topic

#21 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 29 January 2009 - 06:35 AM

Vezi postarealucis, la Jan 20 2009, 11:33 AM, a spus:

Deci, in legatura cu contul 542: La 31.12.2008 daca avem sold 542 debitor fac 542=461. Dar la 01.01.2009 stornez -542=-461? Imi cer scuze daca s-a mai discutat si m-am trezit si eu acum. :frusty: Multumesc.
Scuze acuma am vazut ca e gresit: Sigur ca daca am sold debitor trebuie sa fac 461=542 la 31.12.2008.Dar va intreb cum procedez la 01.01.2009. Ramane soldul in 461? Sau fac in rosu -461=-542 ca sa-mi aduc la normal soldul lui 542? Multumesc.



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2009 - 10:10 PM

Daca la sfarsitul anului 2008 ai avut avansuri de trezorerie nedecontate, acestea se evidenteaza in contul de debitori diversi prin formula contabila 461=542. In anul 2009 avansurile se deconteaza prin contul de debitori diversi folosind eventual analitice pentru o evidenta corecta a sumelor datorate societatii.

Vezi postareaCosmuta, la Jan 26 2009, 07:07 PM, a spus:

Soldul de pe 542 la sfarsitul anului reprezinta avansuri acordate personalului angajat al societatii, nu cred ca trebuie inchis prin 461 la sf.an. Unde apare in legislatie aceasta obligativitate de a-l inchide !
Ordin 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
171. - (1) Creantele/datoriile entitatii fata de alti terti, altii decat personalul propriu, clientii si furnizorii, se inregistreaza in conturile de debitori/creditori diversi.
(2) In contul de debitori diversi se evidentiaza si sumele reprezentand avansuri de trezorerie, nedecontate pana la data bilantului (articol contabil 461 «Debitori diversi» = 542 «Avansuri de trezorerie»).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 February 2009 - 11:16 PM




#23 Reiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 February 2009 - 01:20 AM

Dragi forumisti :Bine v-am gasit!!! Sunt noua pe acest forum.Am si eu o intrebare in legatura cu semnarea bulantului.Stiu ca s-a vorbit mult despre acest lucru,insa eu am inteles din NORME bilant 2008 ca sunt mentionati si contabilii autorizati membri CECAR.Poate asa am vrut eu sa inteleg. :frusty:



#24 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 February 2009 - 07:50 AM

OMFP 1850/2004 a fost abrogat de OMEF 3512/2008 care elimina obligativitatea arhivarii Registrului jurnal.



#25 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 February 2009 - 01:48 PM

Daca la inceputul anului 2008 am avut o inregistrare in contul 1174 = 401 cu suma de 871.57 lei, ce trebuie sa fac sa il inchid in anul 2009? Fostul expert contabil a spus ca se inchide in anul 2009. Este bine? Acum a plecat si nu am cum sa iau legatura cu el. Ce stiu e ca trebuie sa fac 441 = 1174 cu suma de 139.45 lei. Cand trebuie sa fac acest lucru? Trebuie sa fac declaratie 101 rectificativa pe anul 2008? Sunt total dezorientata si va rog sa ma ajutati.



#26 mirela1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 February 2009 - 12:05 PM

puteti sa-mi spuneti la ce data se depune bilantul pentru microintreprinderi?
Vreau sa stiu daca se incadreza la 120 zile cf Legii 259/2007.



#27 Daniel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 02:33 PM

Vezi postarealupoaica, la Jan 6 2009, 11:00 PM, a spus:

Nici eu n-auzisem de declaratia asta cu pro-rata, dar acu m-am lamurit. Pt cine mai era ca mine:
"Art. 147. - (1) Persoana impozabila care realizeaza sau urmeaza sa realizeze atat operatiuni care dau drept de deducere, cat si operatiuni care nu dau drept de deducere este denumita in continuare persoana impozabila cu regim mixt. Persoana care realizeaza atat operatiuni pentru care nu are calitatea de persoana impozabila, in conformitate cu prevederile art. 127, cat si operatiuni pentru care are calitatea de persoana impozabila este denumita persoana partial impozabila.
(2) Dreptul de deducere a taxei deductibile aferente achizitiilor efectuate de catre o persoana impozabila cu regim mixt se determina conform prezentului articol. Persoana partial impozabila nu are drept de deducere pentru achizitiile destinate activitatii pentru care nu are calitatea de persoana impozabila. Daca persoana partial impozabila desfasoara activitati in calitate de persoana impozabila, din care rezulta atat operatiuni cu drept de deducere, cat si operatiuni fara drept de deducere, este considerata persoana impozabila mixta pentru respectivele activitati si aplica prevederile prezentului articol. In conditiile stabilite prin norme, persoana partial impozabila poate solicita aplicarea unei pro-rata speciale in situatia in care nu poate tine evidente separate pentru activitatea desfasurata in calitate de persoana impozabila si pentru activitatea pentru care nu are calitatea de persoana impozabila''
Multumim doiny! Spor la treaba tuturor!


Eu stiam ca nu se mai depune declaratia cu prorata. Sau cel putin mie nu mi-au primit-o. Pana la urma se depune sau nu??



#28 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 February 2009 - 09:44 PM

Vezi postareaReiana, la Feb 1 2009, 01:20 AM, a spus:

Dragi forumisti........
FAZA TARE!!!! (sursa CECCAR Bacau - e cam veche, dar acum am vazut-o)
C.E.C.C.A.R, ca organism profesional care gestionează profesia contabilă în România îşi manifestă sprijinul în activitatea de depunere a situaţiilor financiare aferente anului 2007, făcând următoarele precizări:

1) pentru asigurarea legalităţii depunerii situaţiilor financiare anuale, administratorul societăţii să-şi asume răspunderea printr-o declaraţie - anexă la situaţiile financiare - prin menţionarea: modului de organizare şi conducere a contabilităţii conform art.10 alin.(2) sau (3) din Legea 82/1991 - republicată; existenţa compartimentului financiar-contabil în structura organizatorică a entităţii pe care o administrează; persoana semnatară pentru întocmirea situaţiilor financiare (director economic, contabil-sef etc) este conducătorul compartimentului financiar-contabil numit prin decizie şi are încheiat contract individual de muncă, cu normă întreagă, având personal angajat în subordine; persoana respectiva trebuie sa fie obligatoriu absolvent de studii economice superioare;

2) în situaţia organizarii si conducerii contabilităţii pe baza de contracte de prestări servicii în domeniul contabilităţii încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate potrivit legii – membri C.E.CC.A.R., depunerea situaţiilor financiare să se facă numai de către membri care au obţinut viza de exercitare a profesiei pe anul 2007/2008.



In sprijinul celor solicitate vă rugăm să consultaţi lista experţilor contabili şi societăţilor de expertiză contabilă cu drept de exercitare a profesiei, care figurează în evidenţa C.E.C.C.A.R. Filiala Bacău.

Cum adica cu norma intreaga si personal in subordine?!!!! Musai?!
%%%




***



#29 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 17 February 2009 - 10:57 AM

si pana la urma bilanturile se semneaza anul acesta de experti obligatoriu?
care e actul normatov ...va rog!



#30 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 17 February 2009 - 11:30 AM

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 19 din 27 februarie 2008
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 163 din 3 martie 2008

ART. II
(1) Prezenta ordonanţă de urgenţă intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepţia art. I pct. 9, care intră în vigoare la 1 iulie 2008, şi a art. I pct. 19-21, care intră în vigoare începând cu 1 aprilie 2008.
(2) Aplicarea prevederilor art. 83 alin. (5) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se suspendă până la 1 ianuarie 2010.



#31 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:18 PM

Care este legatura cu semnarea bilantului?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:32 PM
citare mesaj anterior




#32 monik_l

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2009 - 07:10 PM

Vezi postareamirela1977, la Feb 13 2009, 01:05 PM, a spus:

puteti sa-mi spuneti la ce data se depune bilantul pentru microintreprinderi?
Vreau sa stiu daca se incadreza la 120 zile cf Legii 259/2007.

<<Legea 259/2007
Art. II
(2) Societatile comerciale vor depune un exemplar al situatiilor financiare aferente exercitiilor financiare ale anilor 2007 si 2008 la unitatile teritoriale ale MEF in termen de 150 zile de la incheierea exercitiilor financiare respective.
Societatile comerciale care de la constituire nu au desfasurat activitate, precum si cele aflate in lichidare, potrivit legii, vor depune o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar.>>

In concluzie, legea nu face diferentiere intre microintreprinderi si celelalte, au acelasi regim, de "societati comerciale".



#33 monik_l

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2009 - 07:22 PM

Vezi postareasofia1975, la Feb 17 2009, 11:57 AM, a spus:

si pana la urma bilanturile se semneaza anul acesta de experti obligatoriu?
care e actul normatov ...va rog!

<<Legea 82/1991 republicata 13 august 2008

Capitolul II: Organizarea si conducerea contabilitatii
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceasta persoana trebuie sa aiba studii superioare economice.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale CECCAR.>>

Cu alte cuvinte, un "contabil-sef" sau "director economic" angajat cu norma <8 h/zi este imputernicit potrivit legii sa semneze situatiile financiare. "Compartiment distinct" nu inseamna neaparat sa ai musai subordonati, "compartimentarea" tine de organigrama, de structura societatii (ex: economic, aprovizionare, vanzari, marketing).



#34 oana31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 February 2009 - 09:32 AM

Buna,
Poate ma puteti ajuta cu un raspuns, ca sunt in ceata.
Am preluat de la 01 ianuarie 2009 contabilitatea unei firme infiintate anul trecut.
Contabilul anterior a vrut sa predea la zi actele, dar descopar o serie de probleme pe care nu stiu cum sa le rezolv, si anume:
- firma a inregistrat profit la decembrie 2008, dar nu a fost constituita rezerva legala
- a fost depusa decl 101 si s-a platit impozitul pe profit datorat.

Cum pot eu regla, la ianuarie, situatia?
Va multumesc.



#35 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 25 February 2009 - 10:52 AM

pui rectificativa

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:33 PM
citare mesaj anterior




#36 oana31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 February 2009 - 12:21 PM

Am ajuns la aceeasi concluzie in final. Mmultumesc de confirmare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 February 2009 - 07:33 PM
citare mesaje anterioare




#37 lazarh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 04 March 2009 - 12:03 PM

La situatia financiara anuala Nota 3- repartizarea profitului trebuie completata?
Inainte de depunere trebuie sa hotareasca AGA de repartizare?



#38 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:20 AM

Da Adunarea AGA trebuie sa decida ce va face cu profitul daca il distribuie sau il lasa nerepartizat.
Daca e lasat nerepartizat sau e distribuit , asa il treceti in nota explicativa.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 05 March 2009 - 02:21 AM




#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 March 2009 - 08:01 PM

Vezi postarealazarh, la Mar 4 2009, 12:03 PM, a spus:

La situatia financiara anuala Nota 3- repartizarea profitului trebuie completata?
Inainte de depunere trebuie sa hotareasca AGA de repartizare?
In Nota explicativa nr.3 se trece valoarea profitului pe care l-ai repartizat pe tot parcursul anului 2008 (profitul net al anului 2007 si/sau al anilor anteriori care nu a fost repartizat), cu mentionarea surselor de acoperire a pierderii contabile reportate in caz ca ai avut pierdere contabila pe care ai acoperit-o. Profitul pe care l-ai optinut in exercitiul financiar 2008 il repartizezi conform Hotararii AGA si-l evidentiezi in contabilitate dupa depunerea situatiilor financiare anuale si in Nota 3 aferenta situatiilor financiare 2009. Propunerea de repartizare a profitului optinut in 2008 se gaseste in Raportul administratorului, apoi repartizarea profitului net este stabilita si aprobata de Hotararea AGA si se gaseste consemnata in Procesul verbal al Hotararii AGA.



#40 didis58

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 March 2009 - 07:23 PM

Aveti idee si cine semneaza bilantul pe anul 2008 ? Ca sunt tot felul de variante !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL