Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea institutiilor publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilitatea institutiilor publice

3 replies to this topic

#1 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 06 January 2009 - 10:49 AM

Care sunt activele fixe corporale care se vor reevalua la 31.12.2008 si rezultatele vor fi incluse in situatiile financiare de la 31.12.2008?
In Oug 103/2007- se prevede la art 2 ca activele fixe corporale de natura terenurilor si a constructiilor se vor reevalua incepand cu 1 .01.2008 , cel putin o data la 3 ani, iar activele fixe corporale care sunt inregistrate in evidenta tehnicooperativa in unitati naturale se vor reevalua pina in 2010, art.3.
Celelalte active fixe corporale sa se reevalueze la 31. 12.2008 ?



#2 Tamara Contor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 January 2009 - 02:22 PM

Eu am inteles ca este obligatoriu a se reevalua activele fixe corporale apartinand domeniului public al statului sau al unitatilor administrativ teritoriale, care au fost date in administrare regiilor autonome si nu au fost reevaluate pana acum si trebuie inregistrate in contabilitate la finele anului 2008.

Aceasta postare a fost editata de Tamara Contor: 10 January 2009 - 02:23 PM




#3 eleysa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arges

Postat 13 January 2009 - 02:05 AM

eu lucrez la o scoala si intradevar am primit indicatii de la ordonatorul principal sa facem reevaluare la toate activele, mai putin cele achizitionate in anul 2008

Aceasta postare a fost editata de eleysa: 13 January 2009 - 02:09 AM




#4 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2009 - 11:20 AM

Clar ca se reevalueaza toate activele fixe cu exceptiile art 4 din norme si rezultatele se cuprind in situatiile financiare la 31.12.2008...adica nu prea e mult timp ramas. (A propos au aparut in MO nr 16/9.01.2008 normele metodologice privind depunerea sit financiare la 31.12.2008, eu azi le-am primit)

Problema e ca pe site la statistica inca nu e publicat indicele preturilor de consum pt dec 2008 si eu una am inteles ca e musai sa fie si astia pt a face socotelile cu reevaluarea... in concluzie asteptam.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL