Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gestiune separata pf si pj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gestiune separata pf si pj


24 replies to this topic

#1 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2009 - 04:35 PM

buna!
am o intrebare, daca stie cineva:
firma la care lucrez vindea pana acum doar la Pers juridice, cu fact si chitanta.
insa se doreste introducerea vanzarii catre persoane fizice, prin internet sau direct de la sediu.
Intrebare:
se tin gestiuni separate la banii incasati din Cf si cei din BF (casa marcat)?
Si in ce consta aceasta gestiune separata? Se fac doua registre de casa, se tin banii separat..?
Daca se livreaza prin curier, se trimite direct chitanta, din ce am inteles din forum.
insa factura o emit pe persoana fizica, nu e nici o problema?
Mentionez ca avem cod caen pentru vanzare cu amanuntul si cu ridicata.
Multumesc mult.



#2 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 09:12 PM

Avand in vedere ca este vorba de aceasi locatie nu as tine gestiuni separate. Depinde foarte mult de modul in care se organizeaza activitatea respectiva.
Cum incasati bani de la clientii care cumpara prin internet?

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 31 August 2009 - 02:12 PM

__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#3 mariusursan1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 March 2010 - 12:03 PM

Buna.Am si eu cam aceiasi problema .Avem un stand en gros la care vindeam numai catre persoane juridice.Acum am vrea sa vindem si " la bucata ".Avem voie sa facem acest lucru in acelasi punct de lucru? Se vor tine gestiuni diferite?
Ma gandesc ca nu ar fi o problema deoarece in metro, selgros se poate face acest lucru.Am vrea sa ne punem casa de marcat si sa vindem si detail dar cu aceleasi preturi de en gros.Multumesc anticipat.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 March 2010 - 01:10 PM

trebuie sa va separati spatiul, nu doar activitatea contabila.



#5 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 23 March 2010 - 01:24 PM

Vezi postareamariusursan1977, la Mar 22 2010, 12:03 PM, a spus:

Buna.Am si eu cam aceiasi problema .Avem un stand en gros la care vindeam numai catre persoane juridice.Acum am vrea sa vindem si " la bucata ".Avem voie sa facem acest lucru in acelasi punct de lucru? Se vor tine gestiuni diferite?
Ma gandesc ca nu ar fi o problema deoarece in metro, selgros se poate face acest lucru.Am vrea sa ne punem casa de marcat si sa vindem si detail dar cu aceleasi preturi de en gros.Multumesc anticipat.



-eu nu as separa gestiunea.
-facturezi mai departe catre pers juridice +chitanta sau op iar la pers fizice incasezi prin casa, (prin casa de marcat). Ca sa nu incurci facturierele(si pers fizice mai cer factura), sa ai un facturier separat. pt incasari cu op sau chitanta.
-se tine un singur reg de casa
-descarcarea de gest poti s-o faci global valorica .



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 March 2010 - 01:38 PM

Ordonanta 99/2000 :
"CAP. VII
Sancțiuni
ART. 73
Constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să constituie infracțiuni, și se sancționează după cum urmează:
......
22. exercitarea de activități de comerț cu ridicata și comerț cu amănuntul în aceeași structură de vânzare, respectiv suprafață de vânzare, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei și cu interzicerea uneia dintre cele două activități;"

Dana




#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 March 2010 - 01:41 PM

Legea cere separarea spatiilor de vanzare cu ridicata fata de cele cu amanuntul, asa ca, unde-i lege nu-i tocmeala.
Iar in privinta gestiunii stocurilor, la vanzarea cu ridicata se pare ca e obligatorie evidenta cantitativ-valorica (desi as fi vrut si eu sa tin o evidenta doar valorica la unele firme cu ridicata).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 mariusursan1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2010 - 09:44 AM

Vezi postareanopris, la Mar 23 2010, 01:41 PM, a spus:

Legea cere separarea spatiilor de vanzare cu ridicata fata de cele cu amanuntul, asa ca, unde-i lege nu-i tocmeala.
Iar in privinta gestiunii stocurilor, la vanzarea cu ridicata se pare ca e obligatorie evidenta cantitativ-valorica (desi as fi vrut si eu sa tin o evidenta doar valorica la unele firme cu ridicata).

de acord cu tine ,unde e lege nu e tocmeala.
dar metro ,selgros ,si multe supermarket-uri pot vinde si detail si en-gros.pentru ele este o alta lege sau e ceva ce imi scapa mie.cum pot ei asa ar putea oricine numai ca trebuie sa existe o chichita pe care nu o stim inca.



#9 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 March 2010 - 06:53 PM

da, stie cineva? si pe mine ma intereseaza cum se descurca astia de la cash and carry... :frusty:



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 April 2010 - 11:54 AM

Vezi postareamariusursan1977, la Mar 24 2010, 10:44 AM, a spus:

dar metro ,selgros ,si multe supermarket-uri pot vinde si detail si en-gros.pentru ele este o alta lege sau e ceva ce imi scapa mie.cum pot ei asa ar putea oricine numai ca trebuie sa existe o chichita pe care nu o stim inca.
Exista mentiuni speciale referitor la firmele cash and carry, dar privitor la incasari. In ce priveste vanzare, legea se aplica:
- la CORA se vinde doar cu amanuntul; toata lumea primeste bon fiscal (factura doar la cerere);
- la SELGROS (si cred ca si la METRO, la care nu am card) se vinde doar cu ridicata: toata lumea primeste factura (care e si rol de chitanta).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2010 - 03:16 PM

da, insa factura la Metro poate fi pe persoana juridica sau fizica, aici e buba..
In baza cardului optezi pentru facturare pe firma respectiva, sau pentru persoana inregistrata pe card.
Deci cum se poate factura pe ambele persoane, cu factura, dar aceeasi gestiune (presupun)
Si in acelasi loc.



#12 jul81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 May 2010 - 09:03 AM

Buna!
Eu lucrez la o firma de distributie, distributie a unei firme a aceluiasi patron, pana acum am vandut numai cu factura si chitanta numai la persoane juridice, de vre-o sapt am montat casa de marcat care imi scade stocul si-mi emite bon fiscal pt persoanele fizice.eu trebuie sa tin gestiune separata?sa o evidentiez cumva contabil?eu am deja gestiuni pe depozite, mentionez ca am puncte de lucru in tara contabilittaea fiind in alta parte si am in cod caen ca sunt retail.astept sa ma lumineze cineva ca pe unde intreb unii zic ca asa trebuie gestiune separata altii nu.
Multumesc!



#13 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 12:15 AM

Conform legii e necesara gestiune separata ( la ora asta nu imintesc nr ei , dar sigur e)



#14 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 01:02 PM

buna ziua .
discountul se trece prin casa de marcat sau se inreg in conta un PV de modificare pret si stornez din adaos ?
adica am vinzare cu amnuntul iar la clientii fideli le reducem pretul cum bat prin cas de marcat valoarea produsului si apoi discountul sau val produsului diminuata ?



#15 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2011 - 10:45 AM

Buna ziua!

Pt face factura la vanzarile en-gross cate persoane fizce, dar s ale incasez prin op pentru a nu ma ae acasa de marcat?



#16 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2011 - 11:12 AM

Vezi postareaavdia, la Jan 19 2011, 11:45 AM, a spus:

Buna ziua!

Pt face factura la vanzarile en-gross cate persoane fizce, dar s ale incasez prin op pentru a nu mai avea casa de marcat?

Va rog, un sfat!

Aceasta postare a fost editata de avdia: 19 January 2011 - 11:13 AM




#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2011 - 11:33 AM

Daca vinzi la persoane fizice, faci comert cu amanuntul, nu cu ridicata si da, daca incasarea facturii se face prin banca nu emiti BF, nici nu ai cum sa emiti BF, daca incasarea nu se face prin casa.

Dana




#18 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2011 - 11:35 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 19 2011, 12:33 PM, a spus:

Daca vinzi la persoane fizice, faci comert cu amanuntul, nu cu ridicata si da, daca incasarea facturii se face prin banca nu emiti BF, nici nu ai cum sa emiti BF, daca incasarea nu se face prin casa.


Multumesc mult!!!



#19 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2011 - 01:49 PM

Vezi postareaavdia, la Jan 19 2011, 01:35 PM, a spus:

Vezi postareaDana42, la Jan 19 2011, 12:33 PM, a spus:

Daca vinzi la persoane fizice, faci comert cu amanuntul, nu cu ridicata si da, daca incasarea facturii se face prin banca nu emiti BF, nici nu ai cum sa emiti BF, daca incasarea nu se face prin casa.


Multumesc mult!!!


La vanzarea catre pf obligatoriu se face BF , dar la casa de marcat se trece :incasat cu CEC ,sau alteceva .
Toate casele de marcat au aceasta optiune.
Emiterea uni BF inseamna o livrare si nu o incasare. Incasarea poate fi cu numerar , CEC , ... etc.



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 January 2011 - 03:39 PM

Avdia ar trebui sa revina cu precizari, poate fi o eroare de interpretare din partea mea sau poate sa nu fie.
Daca face comert cu ridicata si ocazional, cnf. OUG 24/1999 vinde catre PF, nu este obligata sa aiba casa de marcat.
In plus a precizat ca marfa s-a facturat si achitarea se va face cu Ordin de plata, NU cu cardul bancar, eu nu ma pricep la functionalitatea caselor de marcat, dar clientii mei spun ca au numai optiunile de : cash, credit card si voucher/tichete, nicidecum CEC, OP etc.
Daca un cabinet individual sau PFA (eu aici m-am gandit ca incadreaza PF, Avdia, pentru ca populatia nu plateste cu OP- la un magazin care practica comertul cu amanuntul, plateste cash, cu cardul sau cu tichete) se aprovizioneaza din cand in cand de la un un comerciant cu amanuntul si acesta ii emite factura, iar pe factura scrie : plata se face cu Ordin de plata, scadenta...etc., nu inteleg de ce sa fie obligat sa-i emita bon fiscal ? In acest caz factura atesta livrarea marfii, iar incasarea se va face ulterior cu OP. Unde gresesc ?

Citeaza

amandeal : Emiterea uni BF inseamna o livrare si nu o incasare. Incasarea poate fi cu numerar , CEC , ... etc.
Daca se achita numerar inseamna si livrare si incasare, concomitent, dar am inteles la ce te-ai referit.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 January 2011 - 03:41 PM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL