Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Informatii la inceput de drum - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Informatii la inceput de drum


20 replies to this topic

#1 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 January 2009 - 11:20 AM

Buna!
Sunt noua pe aici...si vreau sa specific de la inceput ca nu prea ma pricep mai deloc la contabilitate...
As avea si eu nevoie de niste raspunsuri daca se gaseste pe cineva dragut sa ma ajute.. :biggrin:
Am o bruma de banuti si s dori sa infiintez un PFA, sa inchiriez un mic spatiu si sa ma ocup de comercializare de cercei, bratari..chestii de acest gen(nu cu valoare mare, argint, aur, metale pretioase).Intrebarea mea este..as putea sa ma ocup eu de contabilitate chiar daca nu am studii(sunt studenta la drept :frusty: )?Este foarte greu :thumbup: ?Si in ce ar consta contabilitatea..?Produsele le iau din tara(deci nu se pune vorba de importuri/exporturi..) ..ma gandesc si la un magazin virtual dar asta daca merge ce am propus sa fac..deci ceva mai tarziu!
Va multumesc anticipat....



P.S. ma gasiti la adresa de mail gabitza_kisss@yahoo.com



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 06:39 PM

Fiind vorba de o contabilitate in partida simpla, parerea mea este ca te poti descurca singura dar numai dupa ce informezi in prealabil.

In primul rand ti-am mutat topicul in sectiunea dedicata PFA-urilor.
Apoi, nu strica sa dai cautare in acest forum...vei gasi ffff multe informatii utile.
In final nu uita sa parcurgi legislatia in domeniu - deosebit de important -

Mult succes.

Madalina



#3 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 January 2009 - 08:50 PM

Iti multumesc din suflet Madalina.....acum trec la pasul urmator...ma documentez! :biggrin:
Indraznesc sa te mai intreb ceva...am observat ca exista foarte multe company care te ajuta sa iti inginteti PFA-ul si sa si ocupe tot ei de contabilitate...tu ce parere ai?Pot apela cu incredere...? :frusty:

Te-am pupat

"SA ITI INFIINTEZI PFA-ul " asta am vrut sa spun de fapt! :thumbup:
Iti multumesc inca o data

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 January 2009 - 11:12 AM




#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 11:23 AM

Parerea mea: contabilitatea in partida simpla (in mare: nu se folosesc conturi) este suficient de simpla incat sa poata fi tinuta chiar si de o persoana fara studii in domeniul economic, cat despre infiintare: nu tb decat sa completezi niste hartii, sa mai adaugi documente pt sediu, copii ale altor documente, probabil cateva drumuri in fct de domeniul de activitate (ONRC-obligatoriu, in final) - nici treaba asta nu ar necesita un efort foarte mare. Cateva probleme s-ar ridica in privinta fiscalitatii - este necesara o documentare mai amanuntita, poate chiar consultarea unui cunoscutor in domeniu.

Desigur ca poti apela la o societate de ctb pt toate acestea si pentru perioada ulterioara infiintarii dar eu nu pot garanta in privinta serviciilor. Teoretic ar trebui sa avem incredere ca sunt profesionisti, practic...depinde de fiecare.

Iti doresc noroc in gasirea unor oameni de incredere! :thumbup:
Madalina



#5 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 January 2009 - 11:29 AM

Iti multumesc!Mai intai am sa ma documentez foarte bine si apoi voi lua o hotarare daca ma pot descurca :thumbup: sau apelez la cineva!

Te-am pupat :frusty: !



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 January 2009 - 01:33 PM

Gaseste si citeste:
- Ordonanta de urgenta a Guvernului 44 din 16.04.2008 privind activitatea PFA, II si IF
- OMFF 1040 din 2004 cu NM de organizare a contabilitatii in partida simpla
- Codul fiscal (ceva mai greu de asimilat dar necesar).

P.S. Pupa-ma si pe mine!

Aceasta postare a fost editata de nopris: 08 January 2009 - 01:35 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 January 2009 - 06:51 PM

Iti multumesc mult pentru informatii... :frusty:


Te-am pupat! :thumbup:



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 05:07 AM

:thumbup:

Iertare, dar n-am putut rezista...m-a amuzat teribil nota de dragalasenie inserata in mesajele voastre :frusty:

Va pup si eu.
Madalina



#9 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 January 2009 - 10:51 AM

Buna!

Avand in vedere ca sunt in sesiune inca nu am avut timp sa ma uit spre ce m-ati indrumat..oricum promit sa va tin la curent si sa mai apelez la voi in caz ca voi mai avea nevoie... :biggrin:


Va pup...(inca o data )!!! :thumbup:



#10 solcan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2009 - 02:13 PM

Sunt nou pe acest forum am infiintat un PFA pe consultanta de afaceri si am unele nelamuriri, va rog frumos daca poate cineva sa imi raspunda la cateva intrebari:
Cum inregistrez in jurnalul de incasari si plati retragerile de numerar din contul PFA-ului?



#11 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 03:14 PM

NU LE TRECETI



#12 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2009 - 06:26 PM

Buna din nou..
m-am documentat(partial) si am observat ca desi sunt multe avantaje la PFA(contabilitate mai usoara , mai putina bataie de cap) sunt si niste restrictii care imi pun mari semne de intrebare..daca ma poate ajuta cineva, va rog!
Ideea era sa deschid un PFA si sa ma ocup cu comert..dar eu momentan sunt angajata si nu as dori pentru inceput sa renunt la acest loc de munca...ma gandeam in caz ca merge sa ma duc in paralel vreo 3-6 luni cu amandoua... :biggrin:
Astfel am ajuns la concluzia ca mai bn deschid un SRL....ma poate ajuta cineva care a mai trecut prin asta cu un sfat cum ar fi mai bine sa procedez!??Va rog...

Absolut in cazul unui SRL va trebui sa vorbesc cu un contabil ca altfel imi pierd urechiile rau de tot..si cu asa ceva nu merita sa risc :frusty: !


Va multumesc! :thumbup:



#13 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 12 January 2009 - 08:37 PM

Pai si care e legatura intre PFA si a-ti pierde locul de munca?



#14 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 January 2009 - 10:35 AM

Legatura(din cate am inteles eu ) ar fi ca:avand un punct de lucru eu ca persoana fizica autorizata ar trebui sa fiu constant acolo sa ma ocup de vanzare etc....nu am voie sa angajez pe nimeni, nu?Si cum as putea oare sa sa fiu si la serviciu si sa ma ocup si de propria "afacerica"...?
Imi cer scuze daca spun niste mari "balarii"..asta am inteles si apelez la voi ca as avea nevoie de unele lamuriri...
:thumbup:
Va multumesc! :biggrin:



#15 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 13 January 2009 - 06:38 PM

Nu cred, dar poate iti raspunde cineva compentent, nu ca mine. Eu tind sa cred ca nu are nicio legatura. Tu poate ai nevoie de 20 de minute pe zi pentru a-ti vinde produsele. Nu are nimeni ce sa-ti faca/reproseze.



#16 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 January 2009 - 06:42 PM

Mersi de raspuns..astept sa primesc un rasp pe care sa ma bazez 100%....sper sa pot deschide PFA si sa si lucrez, sa ma ocup de amandoua..ca mi-ar fi bn asa la innceput! :biggrin:



#17 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 January 2009 - 01:52 PM

Nu se gaseste nimeni sa imi raspunda la ultima postare va rog???? :thumbup:
Cum as putea sa me descurc cu un PFA-comert si totusi sa pot lucra in continuare la program de 10 ore pe zi?Eu din ce am citit am tras concluzia ca trebuie sa aleg.....




Va multumesc!



#18 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 January 2009 - 02:03 PM

Poti sa lucrezi cu contract de munca undeva si sa ai PFA. Daca timpul iti permite sa le faci pe amandoua bravo tie. Daca esti singura care se ocupa de magazin, atunci nu e nici o problema.
Insa daca pui pe altcineva sa vanda in locul tau, atunci e o problema. Daca e PFA, e persoana fizica autorizata (una singura), deci numai tu. Fiind alta persoana care ar sta sa vanda bijuteriile, ar trebui sa ii faci contract de munca, altfel se considera munca la negru. Iar ca sa poti angaja ai nevoie de o societate. PFA-urile nu pot face angajari.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#19 Gabriela_24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 January 2009 - 01:31 PM

Mersi mult..exact acest lucru intelesesem si eu...Dar cum jobul meu inseamna 10 ore pe zi..nu le pot face pe amandoua o data..pe de alta parte mi se pare prea mult societate la inceput avand in vedere de ce vreau sa ma ocup!


Te-am pupat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 09:16 PM
citare mesaj anterior




#20 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 18 January 2009 - 11:28 AM

Daca vrei sa si angajezi pe cineva, fa-ti un I.I. (Intreprindere Individuala). Acelasi lucru ca si PFA, numai ca poti face si angajari. ;)

Totusi, eu raman la ideea ca poti face PFA-ul in conditiile date de tine.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL