Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depozit bancar - overnight - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Depozit bancar - overnight

28 replies to this topic

#21 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 06:44 PM

De regula tu trebuie sa ceri expres extrasul de depozit. Ai facut f bine ca ti-ai facut un analitic. Pe 19.04.09 chiar daca nu ai extras de depozit, in contul curent vei avea virata suma depusa +dobanda.



#22 gore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 April 2009 - 12:28 PM

Dar daca am un depozit la termen in valuta? E corect asa?:

581 = 5124x conform extrasului de cont curent in valuta
5124y = 581 conform extrasului de depozit la termen in valuta
apoi
2678z = 5124y constituire depozit la termen (analitic banca z de ex)
apoi lunar bonificarea dobanzii
5124y = 2679z cu valoarea dobanzii
si imediat
2679z = 763

parerea mea.....




#23 alexa0515

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 24 April 2009 - 01:48 PM

ma poate ajuta si pe mine cineva cu inregistrarea overnight-urilor. este corecta inregistrarea prin 581?



#24 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 24 April 2009 - 02:43 PM

da
la sfarsit luna in 5125
ada



#25 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 April 2009 - 01:28 AM

5125=5121 initiere contract
5121=5125 incetare contract
5121=762 pentru dobanda obtinuta din overnight
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#26 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 29 April 2009 - 09:54 PM

Citeaza

ramo2008
cred in primul rand ca nu e cazul sa folosesti 5122, care nu exista ca si cont in planul de conturi;
pentru aceste depozite pe termene scurte, se poate crea un analitic 5121.xx, in functie de cum permite programul de contabilitate; in fond,acest depozit pe termen scurt este de fapt un alt cont, la care s-a negociat o dobanda mai mare cu conditia ca banii sa fie la dispozitia bancii perioada trecuta in contract; in cazul in care societatea ar avea nevoie disperata de acesti bani, ei se pot transfera in contul curent fara probleme, doar ca dobanda nu mai este cea negociata.
nu mi se pare corect sa se foloseasca 5125, pentru ca nu sunt sume care se vor deconta ulterior; sunt pur si simplu sume de bani intr-un cont diferit de contul curent ( vezi contul de card daca firma are asa ceva)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 12:41 PM




#27 tar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 July 2009 - 10:31 AM

Eu fac asa :

Constituire depozit in baza extras de cont:

2678x = 5121z valoare depozit

in baza contractului de depozit (in aceeasi zi cu constituirea depozitului):

2679x = 766 valoare aferenta perioadei exercitiului financiar si
2679x = 472 daca scadenta depaseste perioada exercitiului financiar

Scadenta depozit in baza extras de cont:

5121z = 2678x valoarea depozitului
5121z = 2679x valoarea dobanzii incasate
si
472 = 766 cu valoarea dobanzii aferente perioadei daca depozitul a fost constituit in perioada trecuta.

unde x este analitic la creante imobilizate (poti sa-ti faci o clasificare pe termene de scadenda: o/n, 1 week, 1 month, etc)



#28 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 27 August 2009 - 02:14 PM

nu cred ca 2678 ar fi solutia corecta, depozitele overnight sau cu scadente mici ( o luna, o saptamana) sunt depozite care se pot desfiinta daca se doreste inainte de scadenta, binenteles cu dobanda corectata corespunzator; din punctul meu de vedere nu este corecta incadrarea lor la grupa contabila de imobilizari pentru ca sunt lichiditati, deci fac parte din grupa activelor circulante.



#29 contnews

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 March 2010 - 09:35 PM

depozitele trebuie inregistrate in mod distinct in contul 5081 analitic incepand cu 01.01.2010, chiar daca sunt pe termen scurt (overnight)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL