Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont 121 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cont 121

4 replies to this topic

#1 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 January 2009 - 10:59 AM

La sfarsit de an am avut de constituit rezerva legala in valoare de 40 de lei. Pe care l-am facut in urmatorul fel:
121=129 3255
129=1061 40
129=1171 3215
Este corect?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2009 - 11:46 AM

Draga mea, daca ai facut cele 3 operatiuni la sf. anului ai gresit. OMF 1752/2005 cu 2374/2007 spune clar ce si cum...daca mai cautai putin in forum gaseai si aici cateva discutii.
Deci, la sfarsitul anului nu ai voie sa ''umbli'' la 121 decat pentru a inchide cheltuieli sau venituri. Doar a doua inregistrare este corecta la sf. anului:
129=1061 40

Madalina



#3 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 January 2009 - 08:53 AM

Mersi pt raspuns
Sa vad daca am inteles bine???
121=129 40
129=1061 40



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 January 2009 - 09:54 AM

NU ai inteles bine. Reciteste ce a scris "madalinab" despre contul 121.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 10:10 AM

Draga mea, fara suparare, dar nu ai citit cu atentie ceea ce am scris si nu ai avut bunavointa sa citesti reglementarea pe care ti-am indicat-o. De asemenea, puteai citi si in forum daca ai fi dat cautare.

Nu mi-e greu sa spun ca doar a doua inregistrare este buna, cu riscul de a ma repeta, dar ideea este sa mai si punem mana pe carte.
Voi posta mai jos si textul din OMF pe care tu l-ai evitat:

222. - (1 ) În contabilitate, profitul sau pierderea se stabilește cumulat de la începutul exercițiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exercițiului financiar se stabilește la închiderea acestuia și reprezintă soldul final al contului de profit și pierdere.
(3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinații, după aprobarea situațiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 «Repartizarea profitului» = 106 «Rezerve». Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale în contul 117 «Rezultatul reportat», de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații legale. Evidențierea în contabilitate a destinațiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acționarilor sau asociaților care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acționarilor sau asociaților, rezerve și alte destinații, potrivit legii. Entitățile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.
(5) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve, prime de capital și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acționarilor sau asociaților, respectiv a consiliului de administrație.
(6) Închiderea conturilor 121 și 129 se efectuează la începutul exercițiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situațiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare în bilanțul întocmit pentru exercițiul financiar la care se referă situațiile financiare anuale.
__________
Alineatele (4) și (5) au fost modificate prin art. III pct. 17 din Ordinul nr. 2374/2007.
- Alineatul (6) a fost introdus prin art. III pct. 18 din Ordinul nr. 2374/2007.

Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL