Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxele pe care trebuie sa le plateasca o Microintreprindere pentru un angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxele pe care trebuie sa le plateasca o Microintreprindere pentru un angajat


4 replies to this topic

#1 alexandru84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 January 2009 - 11:45 AM

Buna ziua,

Aveti idee care sunt tipurile de taxe ce trebuie sa le plateasca o Microintreprindere din domeniul IT, pentru un angajat ?

Ideea este sa platesc taxe ce se aplica pentru angajatii in domeniul IT si nu altele, din alte domenii.

Obiectul de activitate va fi 6203 - Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul, adica analiza si depanare a problemelor hardware si software, elementare, ale unui PC.

In Anexa cu numele, REFRITOR LA INREGISTRAREA FISCALA DECLAR URMATOARELE, la punctul:

I. DATE PRIVIND VECTORUL FISCAL, apar urmatoarele optiuni:

6. Impozit pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor
7. Contributia pentru asigurari sociale de sanatate
8. Contributia de asigurari pentru somaj
9. Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale
10. Contributia de asigurari sociale
11. Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale
12. Contributia pentru concedii si indemnizatii


Pentru care din taxele de mai sus sa ma inscriu ? Pentru toate ? Daca nu pentru toare, pentru care ?

Multumesc anticipat,

Alexandru Oprea

Aceasta postare a fost editata de alexandru84: 11 January 2009 - 11:48 AM




#2 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2009 - 01:31 PM

faptul ca esti microintreprindere te ajuta la declararea la trimestru nu la luna a acestor contributii deci le bifezi pe toate trimestrial. activitatea in domeniul it cred ca e scutita de plata impozitului pe salarii dar nu stiu sa iti spun concret. lasa nebifat la impozit salarii si intrebi la finante cand depui 010 si poti bifa pe loc daca trebuie




#3 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 09:45 AM

Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit:

l)veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice;

cred ca nu e cazul la dansului

Aceasta postare a fost editata de catalinandrei: 15 January 2009 - 09:46 AM




#4 alexandru84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 January 2009 - 12:00 PM

Multumesc pentru raspuns.

Insa, productia de soft este specificata la activitatile secundare.

Nu pot obtine scaderi in impozite in cazul in care am programatori in echipa, pe viitor ?

Multumesc anticipat



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2009 - 12:31 PM

Ca sa te lamuresti, am sa-ti dau doar una din conditiile necesare pentru acest tip de scutire de impozit:
4. angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari S.U.A. (...) pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea de impozit pe venit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL