Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere de practica / mentor / indrumator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cerere de practica / mentor / indrumator

practica contabil buna seara! practica contabilitate stagiu practica ramnicu valcea
205 replies to this topic

#1 ™Angel™

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucharest

Postat 06 April 2008 - 06:45 PM

off, e foarte greu la inceput, eu termin anul 3 de facultate, am facut si liceul economic si un curs de contabilitate, in prezent lucrez de 10 luni la o firma de contabilitate in cadrul careia ma ocup de contabilizarea a 8 firmulitze. acum insa eu vreau altceva mi s-a oferit sansa sa incep pe cont propriu si anume un prieten si-a infiinta o firma si m-a rugat sa ma ocup eu de tot ce tine de contabilitate, salarii... nu stiu insa la ce soft de contabilitate sa ma opresc, si nu prea stiu ce declaratii se fac atunci cand o firma este nou infiintata si ce termene sunt pt depunerea acestora, as citii eu legislatie dar cu proiectul de licenta si cu serviciul nu mai am timp de nimic Imagine postata . as fi foarte recunoscatoare daca cineva experimentat isi va gasi 20-30 de minute sa vb si cu mine pe mess sau prin mail pentru mai multe lamuriri. ID: glace_princesse, e-mail:glace_princesse@yahoo.com. Multumesc.



#2 Godfather

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2008 - 06:31 PM

Ma intereseaza tot ce trebuie sa stiu pentru a face o situatie contabila la o firma.
Sunt constient ca sunt o groaza de persoane care ma vor lua la bascalie, care imi vor spune ca nu se poate invata asta pe forum, dar mi-am propus sa incerc si sper sa reusesc.
In speranta ca voi gasi intelegere din partea dvs. PLEC LA DRUM cu entuziasmul si sper sa il duc pana la capat. Sunt inarmat cu rabdare, umor (am inteles ca e nevoie, dar nu stiu daca e voie), cartea "Reglementari contabile pentru agenti economici" - Ed. Economica 2002, eventual astept si alte recomandari si incep prin a va spune cam pe unde ma situez.
Stiu in mare sa completez formularele 100 si 300, formularul 010 si fisa 394, stiu unde se gasesc situatiile financiare pe www.mfinante.ro
Ma intereseaza ce soft sa folosesc din cele prezente pe site, care sa imi usureze munca si sa fie mai "pentru orice IQ", ce soft sa folosesc pentru scoaterea balantelor, si cum se introduc acestea in BILANTUL ANUAL.
Sunt dispus sa lucrez "pro bono" o perioada, de la domiciliul propriu, pentru o firma/persoana care poate sa ma ajute in insusirea cunostintelor de care am nevoie. :pullhair:




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 April 2008 - 05:57 AM

-cred ca glumesti o sa :pullhair: :frusty: :lostit (13): pana nu o sa mai poti si tot nu faci un bilant :lnr (42):
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 gabinschi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 September 2008 - 11:50 AM

Bună,
De curând am descoperit și eu acest site, și personal cred că este foarte interesan pentru cei care practică sau și-au propus să practice această profesie.
Dar mai întâi să prezin situația mea.
Am terminat facultatea de finanțe - conta în 2002. Cu toate că mi-ar fi placut să practic această profesie, din motive pe care nu vreau să le detaliez aici, nu am reușit acest lucru.
Acum m-am hotărât să intru și eu în acestă meserie, care mi se pare extraordinară.
În prezent am un serviciu al cărui program este 08-16 ( de luni până vineri ).
Aș vrea ca pentru început, pe lângă faptul că va trebui să mă pun la punct cu partea teoretică, să învăț si partea practică. Acest lucru cred să se poate realiza doar "furând meserie".
Vă adresez întrebarea: dacă cineva este dispus, ca în schimbul unor servicii ce ține de această profesie ( redactez document, aranjez dosare, operare pe calculator etc. ...fară să fiu recompensat financiar ), printre picături, să mă întrume spre acestă profesie.
Adresa la care pot fi contactat este gabivieriu2006@yahoo.com, sau pentru eventuale comentarii la acest subiect binențeles pe forum.
Am omis să vă spun că sunt din Brașov

Vă mulțumesc



#5 brindusa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 January 2009 - 01:05 PM

cine vrea sa invete contabilitate si crede ca poate face acest lucru cu pasiune sa ma contacteze .sunt din timisoara /adresa e-mail : radularion@yahoo.com



#6 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 January 2009 - 07:57 PM

buna,
sper sa nu fiu sanctionata pentru ca am creat acest topic nou dar sincer nu stiam unde sa ma adresez!
am o mare rugaminte catre toti membri acestui forum in special celor din constanta:as dori sa fac practica pe langa un cabinet,contabil particular sau oricare persoana care are experienta dar mai ales bunatatea de a o impartasi si altora .
precizez ca am cunostinte minime de contabilitate primara si as vrea sa invat mai mult.
chiar ma mir ca nu s a creat pana acum un astfel de proiect ,dar niciodata nu e prea tarziu!
astept o oferta pe adresa de email:stroetatiana@yahoo.com
multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 July 2009 - 02:21 PM




#7 gabilu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 January 2009 - 03:22 PM

Salut,
Mi se pare o idee foarte buna avand in vedere ca si eu caut in Constanta un cabinet contabil particular unde as putea invata contabilitate. Daca are cineva o idee va rog sa-mi soptiti si mie... Astept mesaj.
Multam



#8 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 17 January 2009 - 05:54 PM

buna
gabiu,se pare ca nimeni nu are timp sa ne citeasca acest strigat de ajutor asa ca nu ne ramane decat sa avem rabdare multa,multa.....................................
iti urez acelas lucru pe care mi l doresc si mie succes



#9 mihacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 January 2009 - 07:08 PM

:frusty:
Buna seara,
va rog ajutati-ma cum sa deprid cat mai bine notiunile de conta.
Mentionez ca am ajuns la stadiul de balanta , dar cu ajutorul unui program. Din carti nu am reusit sa invat diferite "artificii "care se pot face , bineinteles in limite legale. Ma ajuta uneori si o prietena , dar mi-e jena sa o tot sun. Daca ma puteti indruma , cum se poate invata mai bine v-as fi recunscatoare. Studiile mele nu sunt contabile, am absolvit Administratie publica.Nici-o legatura cu contabilitatea , dar din asta imi castig painea si ma impacientez cand nu stapanesc bine notiunile.

Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de mihacris: 27 January 2009 - 07:09 PM




#10 filipall

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 February 2009 - 10:01 AM

Buna Ziua !

Va rog daca puteti sa ma ajutati . Vreau sa devin contabil .Ideea e ca dejeaba fac eu o gramada de cursuri si tocesc cartile daca nu am experienta.Ma ofer sa muncesc pentru cineva doar ca sa capat putina experienta.
Are cineva curaj sa ma ajute ?



#11 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 February 2009 - 03:18 AM

daca ne spui si din ce oras esti poate cineva te va ajuta dar asa gandeste-te lumea este mare.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#12 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 25 February 2009 - 09:38 PM

buna. si eu sunt la inceput in descifrarea contabilitatii si am nevoie de ajutor. teoretic am notiunile de baza, dar practica ma "omoara". am o gramada de intrebari si nu are cine sa ma lamureasca.
va astept cu nerabdare.
ps.sunt din bucuresti



#13 Pirjol Adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 May 2009 - 09:55 PM

buna ziua nu shtiu daca am postat unde trebe dar acum sunt student la facultatea de finante banci si contabilitate si as vrea sa ma inscriu in asociatia contabililor din romania pentru drept de semnatura nu stiu exact cum ar trebui sa procedez sau daca mam exprimat corect mai exact vreau sa fiu contabil cum ar trebui sa procedez am nevoie de ajutor recunosc ca nu prea am invatat pe la scoala banuiesc ca se fac ceva cursuri spunetimi mai exact ce e asociatia aia as prefera sa ma contactati pe id de mess pirjol_adrian daca se ofera cineva sa ma ajute sau sami dea ceva sfaturi va multumesc mult



#14 robert24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 June 2009 - 04:16 PM

Buna ziua, ma numesc Nistor Robert Mihai, 26 de ani din Targu Mures. Am terminat ECTS in anul 2006 la Sibiu "Lucian Blaga"cu licenta luata.Am vrut sa mi deschid o firma de turism, dar cum in oras sunt foarte multe asemenea firme nu vad rostul sa mi deschid una.Am incercat sa ma angajez ca agent de turism dupa terminarea Universitatii ,n am reusit.Am lucrat 6 luni de zile la o pensiune ca receptioner si n-am mai stat deoarece lucram de noapte, acolo am descoperit ca as vrea sa ma ocup de contabilitate. SIncer am citit cursurile de contabilitate in timpul facultatii, dar intotdeauna am trecut cu nota 5 la examene.Cine ar putea sa ma ajute in Targu Mures sa ma invete practic aceasta meserie?



#15 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 14 July 2009 - 09:51 AM

Buna.

Sunt o incepatoare in domeniul contabilitatii, adica fac de aproape 2 ani de zile contabilitate financiara si inca din prima zi a trebuit sa invat singura si fac acest lucru si in prezent. Am terminat ASE-ul, Facultatea Administratie Publica, iar contabilitate am facut 1 an toata facultatea. Faptul ca nu am un ajutor la care sa apelez ori de cate ori am nevoie fara sa simt ca deranjez ma demoralizeaza si simt ca nu avansez in acest domeniu intr-un mod organizat si riguros. Recunosc ca pana in prezent am invatat de unde am putut foarte multe lucruri in privinta contabilitatii, dar mi-as dori o avansare frumoasa, organizata si nu stiu cum sa reusesc singura. Am nevoie de o persoana care sa-mi fie mentor, pentru a-mi usura munca si a ma indruma pe acest drum pentru a ma simti implinita profesional. Ma gandesc chiar sa renunt la un moment dat si sa fac altceva daca nu o sa gasesc pe cineva care sa ma formeze, gandind ca singura sunt mici sanse sa invat treptat acest domeniu. Ce ma sfatuiti?

Va multumesc pentru intelegere.



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 12:24 PM

din ce oras?



#17 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 15 July 2009 - 03:09 PM

eu am prezizat foarte clar doamna MARIANA ca sunt din constanta!
oricum am vazut ca nimeni nu se inghesuie sa mi trimita un email!



#18 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 16 July 2009 - 07:39 AM

Din Slatina sunt.



#19 ANGEL86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 July 2009 - 12:23 PM

Multumesc pentru incurajari. Sunt secretara dar fac si contabilitate primara(facturi, receptii, registru de casa), evidenta salariatilor, relatii ITM. am cautat in zona pe cineva pe langa sa fac contabilitate. altfel inveti cand ai pe cineva langa tine si pe masura ce te lovesti de o chestie noua sa ai pe cine intreba. in practica am observat ca nu se fac toate ca la carte si de aceea nu imi place sa citesc numai.
sper sa am si eu noroc. ma bucur ca am intrat pe acest forum si ca mi-ati raspuns.

sa aveti spor
:biggrin:



#20 catalina adina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 July 2009 - 03:05 PM

Imi doresc sa-mi schimb profesia, am invatat, am luat examenul de acces, dar nu am experienta in domeniu, de aceea va rog mult, poate cineva cu experienta sa ma ajute? Sunt din Bacau, Adresa este: catalinabreahna@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 July 2009 - 03:36 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL