Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acte la ITM pt. incetare contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

acte la ITM pt. incetare contract de munca

26 replies to this topic

#21 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 03:46 PM

decizia de incetare o semneaza si sngajatul ????? .... nu doar angajatorul ???? .... sau trebuie pe decizie angajatul sa scrie am luat la cunostinta si sa semneze ??? :((((( ... este ingrozitor :((( ... nu-mi place cand trebuie sa plece cineva :(((

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 10:05 AM




#22 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 May 2010 - 04:11 PM

da semneaza de luare la cunostinta, vezi sa ii dai toate drepturile ce i se cuvin pe perioada cat a lucrat , de exempl concediul de odihna, daca pe societate aveti max 21 xzzile lucratoare concediu de odihna atunci lui i se cuvin 5 zille, sau ce alte drepturi aveti prevazut in regulamentul intern sau contr colectiv de munca....bafta, CURAJ!!!!!! :) :frusty:




#23 cobieanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 04:16 PM

ok .... merci mult de tot ... am sa-i platesc zilele de co ... scuze ca am fost insistent .... dar sunt mai greoi de cap :))))))

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 10:05 AM




#24 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 31 May 2010 - 04:34 PM

ma bucur ca ai inteles i sper sa fi inteles bine....bafta!!!!! :frusty:



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2010 - 08:19 AM

daca angajarea s-a facut pe perioada 01.03.2010 - 01.06.2010, atunci cu 01.06. 2010 ii faci lichidarea. asta inseamna ca a lucrat pana in 31.05 inclusiv, adica exact 3 luni.


cobieanu, ai deschis 2 topice cu acelasi subiect, in locuri diferite. te inteleg ca esti incepator si vrei raspunsuri urgente, dar regulamentul acestui forum trebuie respectat. eu ti-am unit aici cele doua topice.

Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 10:14 AM




#26 Sorin1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 July 2010 - 02:39 PM

Bine v-am gasit,


Am o problema legata de contractul individual de munca si decizia de incetare a acestuia:

La 2 saptamani de la angajare mi s-a inmanat un contract individual de munca semnat si parafat de inspectorul ITM Bucuresti(semnat, bineinteles si de mine in prealabil).
Cartea de munca in momentul incheierii contractului se afla la celalalt loc de munca.

Dupa 6 luni mi-am dat demisia cu respectarea preavizului de 15 zile. In ziua plecarii din firma am fost sa verific stadiul actelor la departamentul de resurse umane al firmei. De aici mi s-a comunicat ca nu mai este nevoie sa aduc cartea de munca si sa astept decizia de incetare a contractului de munca. Timp de 3 luni de zile am tot incercat sa intru in posesia acestei decizii dar degeaba; fie nu era respectiva in birou, fie mi se spunea ca voi fi sunat.
Intre timp m-am angajat la o firma care imi cere la randul ei aceasta decizie de incetare a contractului;

Intrebarea este urmatoarea:
1. ma pot duce, personal, la inspectorul ITM trecut pe antetul contractului rugandu-l sa imi faca o copie a acestei decizii?
2. Daca nu s-a operat in cartea de munca este vreo problema?

Din cate am inteles acesta decizia de incetare a contractului individual de munca se intocmeste in 2 exemplare ce vor trebui certificate de ITM in termen de 5 zile de la incheierea activitatii angajatului.

Multumesc



#27 sgmn4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 August 2010 - 10:45 AM

Buna ziua,

Am si eu o serie de intrebari de pus daca ma poate ajuta cineva .
Daca trebuie concediat cineva datorita restrangerii activitatii ce trebuie facut sau mai bine zis are cineva formulare de preaviz si decizie de incetare a contractului de munca .
Cat este mai exact preavizul 15 sau 20 zile lucratoare ?
Cu ce articol se inchide carte de munca la concediere cf Codului Muncii ?


Multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL