Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor in PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutor in PFA


30 replies to this topic

#1 eugen 42

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 January 2009 - 08:37 PM

Salut !Sunt nou in breasla si as dori niste inform.cat mai corecte.Am lucrat intr-o companie mare si acum se cere externalizarea serviciilor de accea am facut PFA : Ce trebuie facut si daca se poate ca auto. personal sa-l trec pe PFA si sa-i scot cheltuieli deductibile? Pot deduce tinuta obligatorie[costum] ? Contrib. la casa de asig.sociale obligatorie? daca da, se plateste la venitul estimat sau la profit? este deductibila? Am nevoie de telef.si laptop,le pot deduce? Pot sa-mi aloc bonuri de masa? Cheltuielile ptr. perfectionarea profesionala sunt deductibile? La fel ptr.ochelari de vedere si analize med.?Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?



#2 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 09:56 PM

LA UNELE INTREBARI S-A MAI RASPUNS PE ACEST FORUM...REVENITI CU CE NU A INTREBAT NIMENI...




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 10:01 PM

Ce trebuie facut si daca se poate ca auto. personal sa-l trec pe PFA si sa-i scot cheltuieli deductibile?
Contract de comodat si poti deduce combustibilul.

Pot deduce tinuta obligatorie[costum] ?
Da.

Contrib. la casa de asig.sociale obligatorie? daca da, se plateste la venitul estimat sau la profit? este deductibila?
Se plateste la total venit.

Am nevoie de telef.si laptop,le pot deduce?
Da.

Pot sa-mi aloc bonuri de masa?
Nu. Nu ai contract de munca si nici functie de baza.

Cheltuielile ptr. perfectionarea profesionala sunt deductibile?
Eu zic ca da.

Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?
De PFA.
Dragos



#4 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 10:16 AM

Vezi postareanegocont, la Jan 13 2009, 11:01 PM, a spus:

Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?
De PFA.
Imi puteti si da argumente legale in favoarea acestui raspuns?
Cu stima



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 08:25 PM

Nu am la indemana o baza legala, dar iti spun din proprie experienta.
Dragos



#6 Lara Dean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2009 - 01:10 PM

Vezi postareakristen69, la Jan 14 2009, 10:16 AM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 13 2009, 11:01 PM, a spus:

Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?
De PFA.
Imi puteti si da argumente legale in favoarea acestui raspuns?
Cu stima


:frusty: PFA-ul este considerata persoana juridica prin urmare se diferentiaza de persoana fizica. Internetul este un instrument mai mult decat util pentru cautarea bazelor legale ce va lamuri incertitudinile dvs. :thumbup:



#7 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 05:37 PM

Vezi postareaLara Dean, la Jan 15 2009, 02:10 PM, a spus:

Vezi postareakristen69, la Jan 14 2009, 10:16 AM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 13 2009, 11:01 PM, a spus:

Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?
De PFA.
Imi puteti si da argumente legale in favoarea acestui raspuns?
Cu stima


:frusty: PFA-ul este considerata persoana juridica prin urmare se diferentiaza de persoana fizica. Internetul este un instrument mai mult decat util pentru cautarea bazelor legale ce va lamuri incertitudinile dvs. :thumbup:

-Acesta este un raspuns rautacios si... inutil. Daca intr-adevar ati fi vrut sa ajutati ati fi postat macar un link catre un raspuns. Acesta este un forum unde incercam sa ne ajutam unii pe altii.
-Relativ la contul de PFA, as vrea sa adaug ca PFA-ul ca si forma de organizare inseamna ca orice venit sau cheltuiala se face la latitudinea persoanei respective (de ex: Ionescu Gheorghe PFA) CARE este indreptatita sa faca ce vrea cu banii, sa-i scoata sau depuna in banca sau la ciorap, pentru ca acei bani sunt ai lui si numai ai lui. (La fel si responsabilitatea fiscala, ca PFA raspunzi cu bunurile personale daca ai debite care trebuie achitate)
Prin opozitie, banii dintr-un SRL sunt ai TUTUROR asociatilor si profitul se imparte la sf de an prin dividende si nu poti scoate bani din srl cand vrei tu, decat ca si cheltuieli ai firmei. Ionescu Gh. NU este in aceeasi situatie, el poate scoate bani cand doreste din PFA, nu trebuie sa astepte sf de an, nu depune bilant si poate sa faca ce doreste cu banii LUI. In aceste conditii nu vad de ce nu poate fi acelasi cont bancar si pe PFA si pt Ionescu Gh.
-Si... apropo, PFA-ul NU are personalitate juridica deci NU poate fi considerata persoana juridica cum spuneti dvs. mai sus.
Cu stima

Aceasta postare a fost editata de kristen69: 16 January 2009 - 05:40 PM




#8 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 18 January 2009 - 11:25 AM

Si eu stiam la fel, ca nu are.

CLIC AICI



#9 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 01:08 PM

Citeaza

-Acesta este un raspuns rautacios si... inutil.

Nu sta nimeni sa caute legi pentru tine :ciocan:.

Aceasta postare a fost editata de unPFA: 20 January 2009 - 01:08 PM

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#10 Lara Dean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2009 - 11:29 AM

Vezi postareakristen69, la Jan 16 2009, 05:37 PM, a spus:

Vezi postareaLara Dean, la Jan 15 2009, 02:10 PM, a spus:

Vezi postareakristen69, la Jan 14 2009, 10:16 AM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Jan 13 2009, 11:01 PM, a spus:

Contul in care primesc banii trebuie sa fie pe PFA sau nominal?
De PFA.
Imi puteti si da argumente legale in favoarea acestui raspuns?
Cu stima


:smile: PFA-ul este considerata persoana juridica prin urmare se diferentiaza de persoana fizica. Internetul este un instrument mai mult decat util pentru cautarea bazelor legale ce va lamuri incertitudinile dvs. :frusty:

-Acesta este un raspuns rautacios si... inutil. Daca intr-adevar ati fi vrut sa ajutati ati fi postat macar un link catre un raspuns. Acesta este un forum unde incercam sa ne ajutam unii pe altii.
-Relativ la contul de PFA, as vrea sa adaug ca PFA-ul ca si forma de organizare inseamna ca orice venit sau cheltuiala se face la latitudinea persoanei respective (de ex: Ionescu Gheorghe PFA) CARE este indreptatita sa faca ce vrea cu banii, sa-i scoata sau depuna in banca sau la ciorap, pentru ca acei bani sunt ai lui si numai ai lui. (La fel si responsabilitatea fiscala, ca PFA raspunzi cu bunurile personale daca ai debite care trebuie achitate)
Prin opozitie, banii dintr-un SRL sunt ai TUTUROR asociatilor si profitul se imparte la sf de an prin dividende si nu poti scoate bani din srl cand vrei tu, decat ca si cheltuieli ai firmei. Ionescu Gh. NU este in aceeasi situatie, el poate scoate bani cand doreste din PFA, nu trebuie sa astepte sf de an, nu depune bilant si poate sa faca ce doreste cu banii LUI. In aceste conditii nu vad de ce nu poate fi acelasi cont bancar si pe PFA si pt Ionescu Gh.
-Si... apropo, PFA-ul NU are personalitate juridica deci NU poate fi considerata persoana juridica cum spuneti dvs. mai sus.
Cu stima

OK :sad: :frusty: Sunt PFA, vorbesc din experienta. La intrebarea adresata catre banca, mi s-a raspuns ca avand un cod fiscal functionez, in relatia cu ei, ca si o persoana juridica si deci nu pot primi banii (facturati pentru servicii ca PFA) in cont de persoana fizica. Este logic daca ne gandim putin....se pune problema justificarii incasarilor pe PFA (completarea registrelor) pe care le dovedesti prin extrasele de cont. :cha (6):



#11 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 02:58 PM

Vezi postareaLara Dean, la Jan 22 2009, 12:29 PM, a spus:

OK :frusty: :sad: Sunt PFA, vorbesc din experienta. La intrebarea adresata catre banca, mi s-a raspuns ca avand un cod fiscal functionez, in relatia cu ei, ca si o persoana juridica si deci nu pot primi banii (facturati pentru servicii ca PFA) in cont de persoana fizica. Este logic daca ne gandim putin....se pune problema justificarii incasarilor pe PFA (completarea registrelor) pe care le dovedesti prin extrasele de cont. :frusty:

As vrea sa ma corectati daca gresesc:
1.Ca Pfa trebuie sa tin evidenta platilor si incasarilor in RJIP. In registrul acesta trec toate platile si incasarile fara TVA (eu sunt platitor de tva).
2.Cand am o cheltuiala, primesc o factura (sa zicem factura de mobil). Ca sa o achit(nu o achit prin banca cu op ca nici nu am vre-un cont pe pfa) iau bani de... unde vreau eu (fizic) si achitand factura primesc o chitanta. In RJIP trec "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica PLATI coloana NUMERAR.
3.Cand am un venit, emit o factura si o chitanta. Cei pentru care lucrez:
a)scot bani din casierie si imi achita banii in mana. In RJIP trec chitanta emisa "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica INCASARI coloana NUMERAR.
SAU
b)achita cu op in contul meu de persoana fizica "normala", cu CNP etc (relativ la identificare). In RJIP trec extrasul din banca la rubrica INCASARI coloana BANCA.

Acum, dupa ce am expus mecanismul de mai sus, va rog sa-mi spuneti de ce ar trebui facut un cont separat, special pentru PFA.?



#12 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 03:13 PM

Vezi postareaLara Dean, la Jan 22 2009, 12:29 PM, a spus:

OK :frusty: :sad: Sunt PFA, vorbesc din experienta. La intrebarea adresata catre banca, mi s-a raspuns ca avand un cod fiscal functionez, in relatia cu ei, ca si o persoana juridica si deci nu pot primi banii (facturati pentru servicii ca PFA) in cont de persoana fizica. Este logic daca ne gandim putin....se pune problema justificarii incasarilor pe PFA (completarea registrelor) pe care le dovedesti prin extrasele de cont. :frusty:

As vrea sa ma corectati daca gresesc:
1.Ca Pfa trebuie sa tin evidenta platilor si incasarilor in RJIP. In registrul acesta trec toate platile si incasarile fara TVA (eu sunt platitor de tva).
2.Cand am o cheltuiala, primesc o factura (sa zicem factura de mobil). Ca sa o achit(nu o achit prin banca cu op ca nici nu am vre-un cont pe pfa) iau bani de... unde vreau eu (fizic) si achitand factura primesc o chitanta. In RJIP trec "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica PLATI coloana NUMERAR.
3.Cand am un venit, emit o factura si o chitanta. Cei pentru care lucrez:
a)scot bani din casierie si imi achita banii in mana. In RJIP trec chitanta emisa "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica INCASARI coloana NUMERAR.
SAU
b)achita cu op in contul meu de persoana fizica "normala", cu CNP etc (relativ la identificare). In RJIP trec extrasul din banca la rubrica INCASARI coloana BANCA.

"La intrebarea adresata catre banca, mi s-a raspuns ca avand un cod fiscal functionez, in relatia cu ei, ca si o persoana juridica si deci nu pot primi banii (facturati pentru servicii ca PFA) in cont de persoana fizica." Aici fac precizarea ca ANAF-ul are in evidenta toate PFA-urile NU dupa codul fiscal CI DUPA CNP (sa intrebati de curiozitate cand platiti impozitul anticipat).
Asa ca, parerea mea este ca orice raspuns dat de un angajat al unei banci sa fie privit cu suspiciune, din doua motive:
1. Lucreaza pt banca deci reprezinta interesele bancii si nu ale mele. Sigur ca il intereseaza, pe angajatul bancii, sa dechid un nou cont de PFA ca sa mai ciupeasca banca niste comisioane de la INCA un client.
2.Cei cu care intram noi in contact sunt FOARTE slab pregatiti si mai totdeauna pila lui x sau y, asa se ajunge intr-o banca, asa ca ei insisi sunt aerieni daramite sa mai lamureasca clientul in favoarea lui... Eu am alergat pe la cateva banci cu aceasta problema si am primit tot atatea raspunsuri diferite ori de cate ori am intrebat (la ghiseu, la hot line etc)

Acum, dupa ce am expus mecanismul de mai sus, va rog sa-mi spuneti de ce ar trebui facut un cont separat, special pentru PFA.?



#13 Lara Dean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2009 - 03:14 PM

Vezi postareakristen69, la Jan 22 2009, 02:58 PM, a spus:

Vezi postareaLara Dean, la Jan 22 2009, 12:29 PM, a spus:

OK :frusty: :sad: Sunt PFA, vorbesc din experienta. La intrebarea adresata catre banca, mi s-a raspuns ca avand un cod fiscal functionez, in relatia cu ei, ca si o persoana juridica si deci nu pot primi banii (facturati pentru servicii ca PFA) in cont de persoana fizica. Este logic daca ne gandim putin....se pune problema justificarii incasarilor pe PFA (completarea registrelor) pe care le dovedesti prin extrasele de cont. :smile:

As vrea sa ma corectati daca gresesc:
1.Ca Pfa trebuie sa tin evidenta platilor si incasarilor in RJIP. In registrul acesta trec toate platile si incasarile fara TVA (eu sunt platitor de tva).
2.Cand am o cheltuiala, primesc o factura (sa zicem factura de mobil). Ca sa o achit(nu o achit prin banca cu op ca nici nu am vre-un cont pe pfa) iau bani de... unde vreau eu (fizic) si achitand factura primesc o chitanta. In RJIP trec "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica PLATI coloana NUMERAR.
3.Cand am un venit, emit o factura si o chitanta. Cei pentru care lucrez:
a)scot bani din casierie si imi achita banii in mana. In RJIP trec chitanta emisa "chitanta nr. xxx, reprezantand achitarea facturii cu nr. yyy" si suma la rubrica INCASARI coloana NUMERAR.
SAU
b)achita cu op in contul meu de persoana fizica "normala", cu CNP etc (relativ la identificare). In RJIP trec extrasul din banca la rubrica INCASARI coloana BANCA.

Acum, dupa ce am expus mecanismul de mai sus, va rog sa-mi spuneti de ce ar trebui facut un cont separat, special pentru PFA.?


:frusty: Chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni... :cha (6): am spus ce mi s-a intamplat mie cand am intrebat la banca. Explicatia la intrebarea finala este ca avem un cod fiscal de identificare ca PFA si toate documentele doveditoare pentru incasari si plati trebuie sa detina acest COD FISCAL si nu CNP-ul. Poate altcineva de pe acest forum are explicatii mai elevate pentru exigentele Dvs.



#14 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 03:21 PM

Vezi postareaLara Dean, la Jan 22 2009, 04:14 PM, a spus:

Chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni... :frusty: am spus ce mi s-a intamplat mie cand am intrebat la banca. Explicatia la intrebarea finala este ca avem un cod fiscal de identificare ca PFA si toate documentele doveditoare pentru incasari si plati trebuie sa detina acest COD FISCAL si nu CNP-ul. Poate altcineva de pe acest forum are explicatii mai elevate pentru exigentele Dvs.

Doamne Fereste, eu NU ma cert si a discuta in contradictoriu nu inseamna cearta ci ne putem lamuri cum este de fapt. Imi pare chiar rau ca am dat impresia asta. Este posibil ca EU sa gresesc si atunci adopt opinia partenerului de discutie cu avantajul evident de a afla lucruri care sunt de fapt altfel de cum credeam.
Cu toata stima



#15 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 05:10 PM

Eu pot sa-ti spun ce sa nu faci dupa ce infiintezi un pfa, pt ca nu am gasit info respective pe forumuri:
Trebuie sa declari la Fisc cat mai putin deoarece:
- s-ar putea sa nu realizezi veniturile respective, dar impozitul il vei plati obligatoriu 16% din total venituri in primul an, nu din venit-cheltuieli; iti vor da ei inapoi diferenta anul urmator, sau niciodata;
- firma care ma va plati vrea sa imi retina alti 10% impozit la sursa, zic ca asa scrie in lege, am vazut si eu legea;
- ma gandesc sa il desfiintez sa ma re-angajez, inteleg insa de la fisc ca inainte de asta trebuie sa platesc tot impozitul estimat, desi nu am avut activitate, si pe urma il desfiinteaza, iar banii ii vezi din nou la anu'

Succes, dar atentie!
pge71



#16 Lara Dean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2009 - 05:52 PM

Vezi postareakristen69, la Jan 22 2009, 03:21 PM, a spus:

Vezi postareaLara Dean, la Jan 22 2009, 04:14 PM, a spus:

Chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni... :sad: am spus ce mi s-a intamplat mie cand am intrebat la banca. Explicatia la intrebarea finala este ca avem un cod fiscal de identificare ca PFA si toate documentele doveditoare pentru incasari si plati trebuie sa detina acest COD FISCAL si nu CNP-ul. Poate altcineva de pe acest forum are explicatii mai elevate pentru exigentele Dvs.

Doamne Fereste, eu NU ma cert si a discuta in contradictoriu nu inseamna cearta ci ne putem lamuri cum este de fapt. Imi pare chiar rau ca am dat impresia asta. Este posibil ca EU sa gresesc si atunci adopt opinia partenerului de discutie cu avantajul evident de a afla lucruri care sunt de fapt altfel de cum credeam.
Cu toata stima


Am fost "acuzata"ca am dat un <<raspuns rautacios si inutil>> :frusty:
In calitate de PFA d-vostra va incadrati la intreprindere (IMM), conform Legii 346/2004 care precizeaza "prin intreprindere se intelege orice forma de organizare a unei activitati economice, autonoma patrimonial si autorizata potrivit legilor in vigoare sa faca acte si fapte de comert, in scopul obtinerii de profit, in conditii de concurenta, respectiv:
- societati comerciale,
- societati cooperative,
- persoane fizice care desfasoara activitati economice in mod independent si
- asociatii familiale autorizate potrivit dispozitiilor legale in vigoare."
Asta incercam sa transmit ...mi-am facut timp si am gasit argumentul legal care demonstreaza ca suntem persoane juridice.
Daca nu credeti ca va ajuta la nimic sfatul, actionati cum va dicteaza instinctul.
Succes in afaceri :frusty:



#17 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 09:50 AM

Vezi postareapge71, la Jan 22 2009, 06:10 PM, a spus:

- firma care ma va plati vrea sa imi retina alti 10% impozit la sursa, zic ca asa scrie in lege, am vazut si eu legea;

Am o rugaminte, specificati unde in codul fiscal spune asta (articolul, aliniatul). Ca daca e asa, chiar ca nu merita...
Cu stima



#18 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 09:56 AM

Vezi postareakristen69, la Jan 23 2009, 10:50 AM, a spus:

Vezi postareapge71, la Jan 22 2009, 06:10 PM, a spus:

- firma care ma va plati vrea sa imi retina alti 10% impozit la sursa, zic ca asa scrie in lege, am vazut si eu legea;

Am o rugaminte, specificati unde in codul fiscal spune asta (articolul, aliniatul). Ca daca e asa, chiar ca nu merita...
Cu stima

Da, am gasit eu:
Retinerea la sursa a impozitului reprezentand plati anticipate pentru unele (atentie!) venituri din activitati independente
Art. 52. - (1) Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit
prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate, din veniturile platite:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
b) venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie;
c) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil, altele decat cele mentionate la art. 78 alin. (1) lit. e);
e) venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
f) venitul obtinut de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica contribuabil, potrivit titlului IV, care nu genereaza o persoana juridica.

Deci se retine impozit la sursa 10% numai pentru activitatile de mai sus.
Cu stima



#19 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 23 January 2009 - 10:51 PM

Eu am incheiat un Contract de Agent cu un SRL, dar nu am priceput nimic din treaba cu retinutul impozitului la sursa. Imi poate explica si mie cineva in ce consta? Sa-nteleg ca nu mai platesc eu 16% sau... ?



#20 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2009 - 07:14 AM

Acum veti plati 16% din estimat (pe 2009) iar anul viitor cand veti depune decl. 200 trebuie sa duceti la administratie o adeverinta din care sa rezulte cat v-a retinut si virat srl-ul respectiv, suma ce va fi deasemenea declarata pe decl. 200. Si atnul viitor se va plati numai diferenta: din cat aveti de lata (procent de 16%) se scad impozitele anticipate si cele achitate de firma si mai ramane ceva-nu prea mult, sau nu asa de mult..






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL