Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri benzina cu valori mari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonuri benzina cu valori mari


13 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 13 January 2009 - 11:02 PM

buna ziua
imi puteti spune daca am voie sa platesc benzina pe un singur bon fiscal care e mai mare de 5000 lei?



#2 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 14 January 2009 - 12:11 AM

Ordonanță nr. 15 din 23/01/1996

privind întărirea disciplinei financiar-valutare

Art. 5. - (1) Pentru întărirea disciplinei financiare și evitarea evaziunii fiscale, operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plată fără numerar.

(2) Prin excepție de la prevederile alineatului precedent persoanele juridice pot efectua plăți în numerar în următoarele cazuri:

a) plata salariilor și a altor drepturi de personal;

b) alte operațiuni de plăți ale persoanelor juridice cu persoane fizice;

c) plăți către persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plățile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon zilnic în sumă de 50.000.000 lei. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plăți către o singură persoană juridică în limita unui plafon zilnic în numerar în sumă de 100.000.000 lei, în cazul plăților către rețelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate și funcționează în baza legislației în vigoare. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.

Ca o sugestie, poti baga bonul pe unul dintre angajati, urmand ca in urmatoarele doua zile sa ii returnezi banii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 January 2009 - 01:11 AM
citare mesaj anterior




#3 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 January 2009 - 12:44 AM

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 13 2009, 11:02 PM, a spus:

Fiind o plata catre o PJ nu cred ca e voie



#4 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 15 January 2009 - 08:36 PM

Corect, dar daca am considera ca angajatul a platit, ar merge..si am putea sa ii decontam suma pe parcusrul a 2 zile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 January 2009 - 01:12 AM
citare mesaje anterioare




#5 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 08:46 PM

"sa platesc benzina....." adica un anagajat a atasat un bf de 5000 ron de benzina la un decont ori ce ???????
parca pentru valori mai mari de 100 de ron trebuia sa iei si factura ?????
si cine cumpara benzina intr-o zi de 5000 lei ???? ce are hummer ??? umbla cu cisterna dupa ei ??????
edit: si da la decont se poate plati

Aceasta postare a fost editata de catalinandrei: 15 January 2009 - 08:48 PM




#6 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 15 January 2009 - 10:01 PM

a fost o sugestie..cum factura nu luase..asta era o rezolvare...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 January 2009 - 01:12 AM
citare mesaj anterior




#7 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 10:07 PM

1. daca vine un angajat cu un astfel de bon nimeni vreodata nu va crede ca acel angajat s-a trezit sa cumpere benzina de 5000 ron
2. alta presupunere ar fi ca daca cineva vine cu un bon de benzina ori factura de 5000 ron acea benzina a fost achizitionata pentru consum ulterior(deci intra pe stocuri)
3. Nu putea si el sa aduca mai multe bonuri in suma asta :)
O seara buna tuturor



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2009 - 01:34 AM

Catalinandrei, presupunerile tale nu sunt corecte in orice situatie. De exemplu, poate fi vorba despre un camion care are rezervor cu capacitate mare (500-600 litri), etc. Deci nu prea avea cum sa aduca mai multe bonuri decat daca alimenta cu pauze :thumbup:
Madalina



#9 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 January 2009 - 09:10 AM

daca ar fi motorina at rezervorul ar trebui sa aibe 1428 lt
si daca ar fi benzina 1497 lt... :)
si am facut analiza asta pentru ca eu inteleg ce cauta bonul asta aici, dar la fel va face si garda........



#10 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 17 January 2009 - 05:23 PM

daca acest bon exista inseamna ca acel combustibil chiar a fost cumparat, ca e pentru consum ulterior asta e altceva...dar concluzia mea e ...ca nu trebuie sa depaseasca 5000 lei...
parca stiam ca bonurile de benzina sunt exceptie de la regula ca daca dep 100 lei tb facturat....



#11 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 17 January 2009 - 07:31 PM

daca iei 1500 de lt de benzina pe un bon , teoretic, o iei ori pt a o depozita si deja are alt caracter, ori o iei pentru utilaje mari care iar are alt caracter....dar nu o iei pentru o masina pe care o are firma si se merge la clienti ori la administratii ori etc.... intelegi la ce ma refer?



#12 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 17 January 2009 - 11:33 PM

am inteles perfect...ideea e ca firma are utilaje destule si le fol in agricultura...de asta e asa mare bonul...:) :biggrin:



#13 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 18 January 2009 - 10:32 AM

pai atunci e ok. faci intrare cu nir in gestiune, dai la consum benzina pe baza ori a foilor de deplasare, ori pe baza fisei de mecanizare. Decontezi fara probleme omului. Cred ca nu mai e cazul de factura daca faci nir.



#14 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 18 January 2009 - 02:25 PM

doar ca imi asum raspunderea ca la un viitor control sa mi se dea amenda ca s-a depasit val de 5000 lei...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL