Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare mijloace fixe necorporale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

amortizare mijloace fixe necorporale

13 replies to this topic

#1 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 January 2009 - 10:52 AM

Buna ziua.
Lucrez la o scoala si in cadrul unui program de dotatre a laboratoarelor de info. am primit printre altele si diverse programe informatice. Acestea din urma le-am inregistrat in contul 208. Ce ma intereseaza pe mine in cat timp se amortizeaza (daca se amortizeaza), si cum pot regla treaba pt ca noi le-am primit acum aprox. un an.
As avea nevoie urgent de un raspuns.
Multumesc pt intelegere.



P.S. Eu am gasit intr-o carte ca s-ar amortiza (programele info.) pe o perioada de maxim 5 ani. Cum este pana la urma?



#2 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 January 2009 - 11:36 AM

Corect: Art. 14. din L 15/1994 - Programele informatice create de agentul economic sau achiziționate de la terți se amortizează în funcție de durata probabilă de utilizare, care nu poate depăși o perioadă de 5 ani.
In ceea ce priveste rectificarea erorii, aceasta se face in momentul in care ea a fost descoperita. Inca o mai poti face pe 2008, pana la predare bilant. Inregistrezi in luna decembrie toate articolele contabile aferente.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 11:20 PM
citare mesaj anterior




#3 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 14 January 2009 - 03:37 PM

Pai cum adica. Este o perioada destul de mare aprox doi ani.
Cum inregistrez in contabilitate intr-o luna amortizarea pe aprox. 24 luni in urma.
Merci pt intelegere.



#4 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2009 - 09:00 PM

681 = 280 parca, pentru necorporale, cum altfel, pentru toata perioada in care l-ai avut in folosinta si nu l-ai amortizat.

Nu e nicio problema in a inregistra asa, pentru ca institutiile publice nu platesc imp pe profit si nu poti fi acuzat de micsorarea bazei de impozitare, in vederea calcularii unui impozit mai mic.
Asadar stai linistit(a).



#5 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 January 2009 - 08:18 AM

Mutumesc mult.



#6 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 January 2009 - 11:42 AM

Daca licenta la un program are valoarea sub 1800 lei cand il scot din evidenta si cum?
Merci.



#7 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 January 2009 - 03:43 PM

Il scoti prin casare, vanzare sau alte metode stabilite prin lege

formula contabila este 281 = 208

Aceasta postare a fost editata de trikule: 16 January 2009 - 03:44 PM




#8 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 February 2009 - 08:43 AM

Sa ne lamurim:
1)Programele informatice se amortizeaza intr-o perioada de 3 ani (vezi art.24,alin.(10) din Codul Fiscal.
2)Se poate inregistra amortizarea neinreg.in anii anteriori dar fara a afecta rezultatul exercitiului financiar curent,adica:


Revin pt.ca am expediat raspunsul din greseala,fara sa-mi termin ideeea.
Amortizare imob.necorporale anii anteriori:117=280
Amortizare 2008 : 680=280
Trebuie sa avem in vedere si principiile contabilitatii nu numai impozitul pe profit.



#9 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 February 2009 - 05:57 PM

Nu cred ca inregistrarea 117 = 280 este chiar corecta dpdv contabil.
Bineinteles ca in final 681 ajunge in 121 si acesta se inchide in 117, dar parca totusi, sa-l bagi direct in 117 e cam fortat, eu nu as faca aceasta inregistrare.
Nu cred ca e chiar gresita, dar nu cred ca e un tratament contabil corect.



#10 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 06 February 2009 - 01:55 PM

[Nu cred ca inregistrarea 117 = 280 este chiar corecta dpdv contabil.
Bineinteles ca in final 681 ajunge in 121 si acesta se inchide in 117, dar parca totusi, sa-l bagi direct in 117 e cam fortat, eu nu as faca aceasta inregistrare.
Nu cred ca e chiar gresita, dar nu cred ca e un tratament contabil corect.
Citeste OMFP 1917/2005,pct.2.7.2.3 Corectarea erorilor contabile:
"corectarea erorilor contabile aferente exercitiilor precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat"[i][/i]



#11 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 February 2009 - 08:17 AM

Cred ca ai dreptate. Ma mai gandesc daca asta e o greseala in sensul ordinului 1917, dar am impresia ca este.



#12 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 February 2009 - 07:09 PM

Eu zic sa cititi cu atentie paginile 30,31.si 32 din OMFP 1917.Sunt imobilizari necorporale.Ca si in conta comerciala, la bugetari erorile contabile de la un exercitiu la altul, conform independentei exercitului si intangibilitatii bilantului, se fac prin 117.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 07 February 2009 - 07:10 PM




#13 tucu_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 08 February 2009 - 07:56 PM

Vezi postareaBIBI, la Feb 7 2009, 09:09 PM, a spus:

Eu zic sa cititi cu atentie paginile 30,31.si 32 din OMFP 1917.Sunt imobilizari necorporale.Ca si in conta comerciala, la bugetari erorile contabile de la un exercitiu la altul, conform independentei exercitului si intangibilitatii bilantului, se fac prin 117.



Sunt de aceeasi parere. 117=280 pentru anii precedenti.



#14 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 February 2009 - 07:58 PM

Da, si eu zic la fel, pana la urma, cu toate ca daca vezi functiunea contului 117 din acelasi Ordin.............................
Dar asa eviti orice neplacere.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL