Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
garantie buna executie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


garantie buna executie


22 replies to this topic

#1 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 14 January 2009 - 03:48 PM

Stimati colegi am nevoie de ajutor urgent
Lucrez in domeniul constructiilor. Antreprenorul mi-a emis factura din care s-a scazut grantia de buna excutie 5% si o alta garantie de 5%, in total 10%.
Toate acestea sunt conform contract. Intrebarea mea este obligatoriu ca eu sa creez un cont " de garantie de buna executie " unde sa vars acesti bani ori ii pot folosi cum cred de cuviinta iar la sfarsitul perioadei (de lucrare si de garantie) sa ii restitui omului banii.
Daca raspunsurile sunt afirmative va rog sa indicati un cod de procedura, o norma,lege,ordonanta privind obligativitatea consitutirii unui cont de buna executie daca aceasta nu a fost prevazuta in contract. In contract se spune ca se vor retine 5 si 5 ca si garantie de buna executie.
Ori este o preluare tacita a acestei practici.



#2 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 09:07 PM

Acea garantie de buna executie pe perioada lucrarilor de constructie nu a fost blocata intr-un cont bancar??? (deobicei cam asa se practica si este stipulat in contract). Aceasta garantie se constituie de catre constructor in favoarea beneficiarului urmand ca la incheierea lucrarilor si dupa intocmirea procesului de predare a lucrari sa-si recupereze garantia de buna executie!




#3 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 14 January 2009 - 09:37 PM

Conform contractului : se retine o garantie de 5 % din valoarea facturii fara tva ca si garantie ce se va returna 50% la terminarea lucrarilor"
Deci nu se specifica clar: se consitutuie un cont bancar de buna executie
Dvs spuneti ca "de obicei asa se practica" dar nu exista in codul comercial, in proceduri comerciale, reglementari clare ???
Noi am deschis un asemenea cont , doar pentru siguranta dar am dori sa stim daca noi putem folosi acei bani iar la sf lucaririlor sa returam acei bani cf ctr.
Multumesc aniticipat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 11:08 PM
citare mesaj anterior




#4 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 05:18 PM

stiu doar ca poti sa-i bagi pe 462 ca si garantie insa mai departe fiind banii in firma nu stiu ce sa zic. oricum pe ei trebuie sa dai chitanta si chitanta o inregistrezi in 462. clienti creditori te crediteaza cu suma respectiva. teoretic faci ce vrei cu ea. daca ai contract ca e garantie esti si mai acoperit pt ei ca va urma si returnarea lor.

faza cu contul bancar este doar pt. ca omul sa nu piarda dobanda. normal el are voie sa iti ceara daca tu folosesti acei bani o dobanda egala (mai mica sau mai mare dupa cum v-ati inteles) cu dobanda de referinta a BNR pt banii astia. pt ca tu spui, mai aia sunt o garantie si nu vreau sa platesc eu dobanda, sau viceversa daca tu ca si constructor faci in favoarea lui garantia, atunci de comun acord se blocheaza intr-un cont sau depozit bancare. astfel pe perioada cat banii stau blocati ei produc ceva nu raman fara puiuti. chestia cu contul e strict legata daca fata de client vrei sa pari serios sau nu. se practica in germania inclusiv cand inchiriezi un apartament in favoarea proprietarului. daca tu pleci si demolezi locuinta el ia banii, el nu-i poate lua fara tine pe perioada derularii contractului si nici tu fara acordul lui in scris. deci 462 e pt tine, banii iti intra in firma asa ca trebuie sa produca. ori dobanzi ori faci altceva cu ei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:39 PM
citare mesaj anterior




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 09:01 PM

Vezi postarealagaman, la Jan 18 2009, 05:18 PM, a spus:

stiu doar ca poti sa-i bagi pe 462 ca si garantie insa mai departe fiind banii in firma nu stiu ce sa zic. oricum pe ei trebuie sa dai chitanta si chitanta o inregistrezi in 462.
gresit !

asa se inreg. cazul expus :

factura primita de la constructor:
% = 404 ........... 11.900
231 ........... 10.000
4426 ........... 1.900

garantia retinuta de la constructor (10.000 x 5% = 500 lei) :
404 = 167 ............ 500

plata facturii (11.900 - 500 = 11.400 lei) :
404 = 5121 ............. 11.400

achitarea garantiei :
167 = 5121 ............. 500

deci, nu e vb de o suma blocata ci o suma neplatita constructorului pe per. stipulata in ctr.
asadar, constructorul accepta sa NU i se plateasca aceasta suma in per. respectiva, banii ramanand la dispoz. beneficiarului.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 January 2009 - 09:18 PM




#6 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 10:54 PM

bun, insa poate eu nu vreau sa las banii la client. as fi tampit sa nu ma folosesc de ei daca-i pot avea la dispozitie. daca-i pot obtine, bafta celui care i-a primit. pana la dat inapoi, o casa dureaza 1 an, o dobanda la banca e de un 20-24%.

deci clar daca poate incasa si garantia o va face.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 12:24 AM

asa cum pui problema, nu cred ca inteleg ce vrei sa spui... poate fiindca e miezul noptii si nu mai functionez eu bine ... sau poate ca tu nu reusesti sa te exprmi suficient de clar ...

situatia prezentata arata ca fz./ constructorul nu vrea banii pe garantie in per. contractului, tocmai de aceea a si facturat mai putin cu acea garantie.
prin urmare, despre ce incasare a garantiei vb atunci ?? ce vrei sa spui cu "deci clar daca poate incasa si garantia o va face" ?? o va face dupa ce expira per. din ctr. , daca totul decurge cf ctr. si lucrarea nu are defecte, etc ...
spui " bun, insa poate eu nu vreau sa las banii la client" :thumbup: nu e vb aici ca vrea sa lase banii la client sau nu ! e obligat prin ctr sa lase acea garantie, nu-i pe vrute .. si constructorul stie f bine asta, de aia a si facturat cum a facturat - adica fara suma aferenta garantiei, ce D-zeu ..

ma rog, nu prea inteleg ce spui tu p-aici ... cred ca am obosit :frusty:



#8 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 09:29 AM

omul a spus:

Vezi postareacatalinandrei, la Jan 14 2009, 04:48 PM, a spus:

Toate acestea sunt conform contract. Intrebarea mea este obligatoriu ca eu sa creez un cont " de garantie de buna executie " unde sa vars acesti bani ori ii pot folosi cum cred de cuviinta iar la sfarsitul perioadei (de lucrare si de garantie) sa ii restitui omului banii.


Vezi postareacatalinandrei, la Jan 14 2009, 04:48 PM, a spus:

ori ii pot folosi cum cred de cuviinta


de aici am dedus ca el a incasat si banii aia desi pe factura sunt scazuti ca si garantie. ca urmare ce face cu ei?



#9 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 19 January 2009 - 10:00 AM

banii nu i-am incasat de la el... ci eu din banii mei am cosntituit acea garantie de buna executie. pentru mine reprezinta o datorie, nu o creanta.
pb mea este: in ctr nu se specifica clar se "consitutie cont de garantie de buna executie" ci zie ca se retine "garantie de buna executie" urmand a fi returanta in anumite transe.
caut un cadru legal pentru obligativitatea crearii contului si nu obligativitatea ca intr-un contract de antepriza sa apara retinerea garantiei.



#10 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 01:07 PM

- din bani personali sau din banii firmei? ca mai intervine aici ceva, trebuie prima oara sa bagi banii pe firma!
- tu lasi gaj acei bani din banii firmei tale. ca-i dai lui el trebuie sa iti confirme cumva plata. deci vei primi chitanta pe gaj. si aici intervine faza cu contul. tu daca nu esti de acord ca sa pierzi dobanda la banii aia ii soliciti ca suma sa se depuna intr-un cont de gaj/garantie. si este dreptul tau pt ca banii in mod normal trebuie sa produca alti bani. dar astea sunt lucruri care se prind contractual sau prin act aditiona. ii spui sincer ca tu pe banii tai vrei dobanda, ca daca tu ai lucra cu ei ai avea castig de pe urma lor. daca este de acord ca pe perioada cat iti retine acest gaj sa iti plateasca dobanda de referinta a BNR e un caz amiabil si-l poti prinde suplimentar prin act aditional la contract. daca el spune ca nu plateste dobanda, atunci e normal ca pe banii tai sa ceri sa se constituie un cont de unde ai dobanda. dobanda nu e a LUI. a lui poate fi doar gaj-ul. dobanda e venitul tau.

astea sunt insa lucruri pe care trebuie sa le prinzi mai intai contractual. daca nu are obligatia asta in contract nu il poti obliga sa o faca. poti cel mult prin instanta sa-i soliciti sa iti plateasca dobanda de referinta pe perioada cat ti-a tinut blocati banii la el. dar asta presupune ca deja sunteti certati, iar instanta iti va acorda in cazul in care castigi si nu iti da de la inceputul perioadei, cel putin dobanda din momentul inceperii litigiului/procesului/hotararii judecatoresti pana cand acesta plateste efectiv.

orice ban trebuie sa produca si e dreptul tau sa ceri dobanda!

nu vad insa daca tu executi lucrarea si el e antreprenorul cum ti-a facturat el tie si nu tu lui? el prinde lucrarea si ti-o da tie la executie si isi rezerva un 10% ca si garantie in cazul in care pica el de fraier fata de client pt ca tu nu ai executat calumea lucrarea.
normal ar fi fost el sa iti scrie un deviz/oferta ... in baza careia tu depui garantia. garantia poate fi in bani sau mai poate fi si prin scrisoare de garantie de la banca cu care lucrezi. (cred ca aici trebuie sa mergi sa vb.) banca iti da o scrisoare de garantie care tu o depui la dosarul tau de licitatie sau executie ce-o fi. banca inseamna ca iti confirma ca ai suma disponibila in favoarea celuilalt, ceva de genul nu am lucrat niciodata cu scrisori de garantie bancara.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:40 PM
citare mesaj anterior




#11 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 19 January 2009 - 01:11 PM

eu sunt dezvoltatorul si cel care mi-a factura garantia este anteprenorul.infine am inteles ideea.



#12 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 01:14 PM

mai am citit odata postul tau initial. el cu alte cuvinte iti da doar 90% din suma pe care o ai de primit. nu vad cum ai ajuns sa aduci de acasa banii!

tu spui ca "In contract se spune ca se vor retine 5 si 5 ca si garantie". adica din ceea ce ai tu de primit se vor retine.

tu de fapt ii scrii factura pe 100% cu specificatia se achita conform contract. el iti achita 90% si daca nu sunt probleme iti da si diferenta.
pe cei 10% atunci el trebuie daca ti retine sa iti dea un proces verbal sau ceva la mana ca au ramas la ei si tu iti inchizi factura cu cei 10% pe pierdere la final. adica cei 10% neincasati conform proces verbal de buna executie ....

atenti ai scris acolo ca "se vor retine" deci el retine la el. tu poti doar sa-i ceri sa-i depuna intr-un cont de gaj ca sa nu pierzi dobanda. dobanda cum am scris anterior e a ta. altfel ia el dobanda pe banii tai! a lui e doar garantia nu si dobanda pe garantie.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 01:31 PM

Vezi postarealagaman, la Jan 19 2009, 01:14 PM, a spus:

mai am citit odata postul tau initial. el cu alte cuvinte iti da doar 90% din suma pe care o ai de primit. nu vad cum ai ajuns sa aduci de acasa banii!

tu de fapt ii scrii factura pe 100% cu specificatia se achita conform contract. el iti achita 90% si daca nu sunt probleme iti da si diferenta.

mai omule, lagaman, n-ai inteles nimic ... pt. D-zeu ! ESTE EXACT PE DOS !!

garantia de buna executie este o suma pe care prestatorul o da beneficiarului, NU invers !! prestatatorul executa, deci el ofera aceasta garantie de buna executie, logic si firesc !!
banii stau la beneficiar, NU la prestator !!
dupa per. de garantie, beneficiarul ii da inapoi banii (garantia primita) constructorului - daca lucrarea e in regula - si nu invers, mai lagaman !!

catalinandrei e dezvoltatorul (adica beneficiarul), el plateste !! antreprenorul (adica cel care construieste) ii presteaza serviciul si ii factureaza acest serviciu. in loc sa ii factureze toata valoarea, i-a facturat mai putin cu 10% cat e val. garantiei, adica in loc sa primeasca banii pe 100 % din val. constructiei, dar sa ii dea inapoi lui catalin separat 10 % garantie (100-10inapoi = tot 90), i-a facturat direct 90% si catalin ii plateste ACUM doar acesti 90 % !!
adica, in loc constructorul sa-i zica lui catalin "da-mi tu 3 mere ca sa iti dau inapoi unul (garantia) si sa ramai tu cu acel 1", i-a zis "da-mi tu acum doar 2 mere din cele 3 pe care mi le datorezi si unul ramane la tine direct' (adica ramane garantia la catalin de la inceput), deci catalin nu ii mai plateste acum si cei 10% pe care ar fi trebuit sa ii primeasca inapoi drept garantie (adica nu se mai face rocada cu cei 10% asa cum s-ar fi facut daca factura ar fi avut cu val. de 100%), banii raman la catalin in firma si parerea mea e ca nu are obligatia sa ii blocheze intr-un cont bancar, poate sa ii foloseasca cum crede pana ce datoria nu devine exigibila, mai ales ca nici ctr nu il obliga sa-i blocheze !!

catalin nu a spus ca a adus bani de acasa, ci ne intreaba daca dif. aceea de 10% pe care nu o mai plateste acum constructorului e obligat totusi sa o blocheze intr-un cont bancar sau poate sa foloseasca banii respectivi in firma pana la termenul scadent al garantiei. atat si nimic mai mult !!

oofff, in loc sa ii spunem asta lui catalin, ne tot invartim in jurul cozii cu alte explicatii .. :frusty:

dragilor, fara suparare si cu tot respectul, daca nu va pricepeti la unele probleme, mai bine renuntati sa mai dati solutii fiindca nu ne ajutati cu absolut nimic, ba dimpotriva ! mai bine deveniti din "profesori", "elevi" si invatati alaturi de cei care o fac deja. :thumbup: nu e nimic rusinos in a accepta ca nu stii si a cere indrumare, rusinos e sa te dai ca stii cand de fapt nu stii ...

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 January 2009 - 02:55 PM




#14 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 29 January 2009 - 08:28 AM

Daca are cineva rabdare
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in situatia mea: Am gasit in 2008 urmatorul caz in conta: Pe 24.07.2007 s-a inregistrat in conta GBE asa cum am descries mai jos. Adica dupa reguli cum era pana la 01.01.2007.
In mod normal cand incasez GBE-pe 29.10.2008 daca e sa merg pe acelas principiu ar fi trebuit fara sa se mai emita factura sa fac inregistrarile exact caum am aratat tot mai jos.
inregistrarea facturii fiscale emise pe 24.07.2007:
411 = % 119.000
„Clienti“
704 100.000
„Venituri din lucrari
executate si servicii prestate“
4427 19.000
„TVA colectata“
• inregistrarea garantiei retinute:
119.000 x 5% = 5.950 lei
267 = 411 5.950
„Creante imobilizate“ „Clienti“
• inregistrarea taxei neexigibile aferente garantiei retinute:
5.950 x 19/119 = 950 lei
4427 = 4428 950
„TVA colectata“ „TVA neexigibila“
• inregistrarea incasarii facturii:
119.000 – 5.950 = 113.050 lei
5121 = 411 113.050
„Conturi la banci „Clienti“
in lei“
• Ar trebui sa fac inregistrarea incasarii garantiei retinute pe 29.10.2008:
5121 = 267 5.950
„Conturi la banci in lei „Creante imobilizate“
• Ar trebui sa fac inregistrarea facturii pentru garan¬tia deblocata:
4428 = 4427 950
„TVA neexigibila“ „TVA colectata“
Aceasta inregistrare se efectueaza chiar si in situatia in care garantia nu este incasata la data procesului-verbal de receptie definitiva.

Numai ca m-am pomenit, ca administratorul n-a tinut cont de ce s-a emis in 2007 si a emis pe data de 29.10.2008 factura cu astea 5% ca diferenta de lucrare. Si eu acuma cum procedez?
Am inregistrat factura 411=704+4427, respectiv 5121=411.
Si nu e bine ca m-am incarcat de doua ori cu venit si cum scap acuma de 267 si de 4428?
Va multumesc.

Daca fac inregistrarea facturii din 29.10.2008 asa 411=267 si 4428=4427 credeti ca o sa am probleme? Nu stiu cum sa procedez ca m-a incurcat tare faptul ca la insistenta beneficiarului a emis aceasta ultima factura.

Cred ca nu a mai avut nimeni nici o data asa ceva! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:27 PM




#15 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 01 February 2009 - 05:42 PM

Vezi postareacatalinandrei, la Jan 19 2009, 12:00 PM, a spus:

banii nu i-am incasat de la el... ci eu din banii mei am cosntituit acea garantie de buna executie. pentru mine reprezinta o datorie, nu o creanta.
pb mea este: in ctr nu se specifica clar se "consitutie cont de garantie de buna executie" ci zie ca se retine "garantie de buna executie" urmand a fi returanta in anumite transe.
caut un cadru legal pentru obligativitatea crearii contului si nu obligativitatea ca intr-un contract de antepriza sa apara retinerea garantiei.


In cazul tau, contractul este legea partilor. Nu exista un cadru legal care sa specifice ca TREBUIE sa deschizi un cont special (de garantie). Daca in contract se stipula ca aceasta garantie se va depune in cuantum de....% intr-un cont special deschis la banca X...atunci se deschidea un cont unde se vira garantia si acest cont era unul special deschis pe numele prestatorului si de unde el nu putea ridica banii decat cu semnatura beneficiarului....

cat despre inregistrari contabile, din cate stiu eu, exista un cadru legal de inregistrare a garantiilor de buna executie..daca nu ma insel, decizia nr. 6 (daca cineva vrea musai cadrul legal cum se inregistreaza in contabilitate aceste garantii, si anume ca se folosesc conturile 167/267 sa dea o cautare in legislatie dupa aceasta decizie)



#16 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 February 2009 - 12:24 AM

SALUT !

Am o alta problema ( cum probabil ati mai vazut in acest forum la alte topic-uri ) care as vrea sa o discut cu voi.
In cursul anului 2008 s-au facturat garantii de buna executie ( pe factura totala nefiind inclusa in baza de impozitare ) dar care
nu au fost contabilizate.
Acum am preluat eu contabilitatea am citit despre aceste garantii ca sunt deductibile fiscal si tb constituite provizioane cu valoare garantiilor.
Am scos aceste garantii am aflat valoarea lor dar cum le inregistrez , deoarece sunt aferente anului financiar incheiat.
Mentionez ca impozitul pe profit s-a declarat la nivelul trim III.



#17 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 06 February 2009 - 08:15 PM

Pentru garantiile de buna executie se constituie provizioane in trimestrul in care apar. Eu cred ca poti constitui aceste provizioane in decembrie 2008. Pana la urma aceste garantii sunt aferente lui 2008 si statul a avut de castigat ca nu au fost constituite la timp.



#18 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2009 - 11:25 PM

Vezi postarealucis, la Jan 29 2009, 08:28 AM, a spus:

Daca fac inregistrarea facturii din 29.10.2008 asa 411=267 si 4428=4427 credeti ca o sa am probleme? Nu stiu cum sa procedez ca m-a incurcat tare faptul ca la insistenta beneficiarului a emis aceasta ultima factura.

Cred ca nu a mai avut nimeni nici o data asa ceva! :frusty:
Nu te panica ! Eu as proceda asa :

Factura emisa de administrator in 29.10.2008 4111=267,4427
Incasarea facturii (respectiv a garantiei) : 5121=4111

Astfel nu ti-ai mari venitul cu 5.950 (valoarea garantiei), singura problema fiind TVA-ul colectat care din pacate este majorat cu 950;si totusi nu este o problema atat de mare pentru ca oricum tu l-ai incasat de 2 ori (o data la factura din 2007 si a 2a oara la factura din 2008). Daca ai face cum ai zis tu 4428=4427, nu ti s-ar inchide 4111.



#19 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 February 2009 - 09:26 AM

Cristina, Multumesc mult! :wink:



#20 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 February 2009 - 02:48 PM

Vezi postareacristina1969, la Feb 6 2009, 11:25 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Jan 29 2009, 08:28 AM, a spus:

Daca fac inregistrarea facturii din 29.10.2008 asa 411=267 si 4428=4427 credeti ca o sa am probleme? Nu stiu cum sa procedez ca m-a incurcat tare faptul ca la insistenta beneficiarului a emis aceasta ultima factura.

Cred ca nu a mai avut nimeni nici o data asa ceva! :frusty:
Nu te panica ! Eu as proceda asa :

Factura emisa de administrator in 29.10.2008 4111=267,4427
Incasarea facturii (respectiv a garantiei) : 5121=4111

Astfel nu ti-ai mari venitul cu 5.950 (valoarea garantiei), singura problema fiind TVA-ul colectat care din pacate este majorat cu 950;si totusi nu este o problema atat de mare pentru ca oricum tu l-ai incasat de 2 ori (o data la factura din 2007 si a 2a oara la factura din 2008). Daca ai face cum ai zis tu 4428=4427, nu ti s-ar inchide 4111.
Multumesc inca o data. Si totusi chear daca fac inregistrarile la fact din 29.10.2008 asa cum ai zis si tu si nu fac 4428=4427 ramin cu sold 4428 si cum scap?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL