Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
garantie buna executie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


garantie buna executie


22 replies to this topic

#21 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2009 - 10:43 PM

Vezi postarealucis, la Feb 7 2009, 02:48 PM, a spus:

Daca fac inregistrarea facturii din 29.10.2008 asa 411=267 si 4428=4427 credeti ca o sa am probleme? Nu stiu cum sa procedez ca m-a incurcat tare faptul ca la insistenta beneficiarului a emis aceasta ultima factura.

Multumesc inca o data. Si totusi chear daca fac inregistrarile la fact din 29.10.2008 asa cum ai zis si tu si nu fac 4428=4427 ramin cu sold 4428 si cum scap?

Tu in postul initial ai zis ca pentru factura din 2008 sa faci 4428=4427, in aceasta situatie ti-am zis eu ca nu ti se va inchide 4111
Pentru cea din 2007, e normal sa faci 4428=4427, pentru ca tu atunci ai colectat acest TVA si l-ai si incasat.

Aceasta postare a fost editata de cristina1969: 07 February 2009 - 10:44 PM




#22 daria_743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 November 2009 - 11:30 AM

Sustin cele spuse de otilia. dar v-as ruga sa imi spuneti si mie referitor la inregistrarea facturilor (de la furnizori) care contin garantii, este suficient inregitrarea 628=401 cu valoarea totala a facturii ( respectiv inregistrarea 4426=401), astfel in momentul in care se plateste factura, mai putin garantia, eu am o situatie clara in soldul furnizorului respectiv, a tuturor garantiilor ce vor trebui platite, sau sunt obligata sa le evidentiez si in alt cont contabil, o alta inregistrare concomitenta. va multumesc mult




#23 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 November 2009 - 12:36 PM

Daca te referi la garantii din factura, nu 628-nu este cheltuiala, ci 167 (opusul lui 267,care e inreg la client). Si trebuie tinut in clasa 8.
In factura treb sa apara clar ce scrie in contract: valoare lucrari si garantii retinute.
Notele le-a explicat Otilia

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 20 November 2009 - 12:39 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL