Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli cu chiria administratoruli - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli cu chiria administratoruli


3 replies to this topic

#1 pollices

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2009 - 08:39 AM

Mi am facut o firma platitoare de tva acum cateva luni.
Vreau sa stiu si eu daca pot adauga in contabilitate cheltuielile mele (administratorul) cu chiria in Bucuresti. Sediul firmei este in alta localitate.
Mentionez ca am un contract inregistrat la fisc cu proprietarul apartamentului din Bucuresti. Contractul nu este pe numele firmei ci este pe persoana fizica...adica eu.
Multumesc.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2009 - 09:21 AM

Firma nu poate deduce cheltuielile si TVA decat de pe documente justificative in care apare numele firmei ca beneficiar. Chiar daca locuiati in aceeasi localitate cu firma, dar la alta adresa, tot nu se putea deduce chiria administratorului. Doar eventual chiria platita de firma pentru adresa ei (sau a punctelor de lucru).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 05:05 PM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2009, 11:21 AM, a spus:

Firma nu poate deduce cheltuielile si TVA decat de pe documente justificative in care apare numele firmei ca beneficiar. Chiar daca locuiati in aceeasi localitate cu firma, dar la alta adresa, tot nu se putea deduce chiria administratorului. Doar eventual chiria platita de firma pentru adresa ei (sau a punctelor de lucru).


se poate insa. stiu din sursa sigura ca am stat 4 ani in bucuresti si tot asa.
inchei un contract intre firma si proprietar (daca vrei sa deduci doar cheltuielile care vin pe factura proprietarul fiind persoana fizica faci unul de comodat in care specifici ca cheltuielile cad in sarcina beneficiarului)

firma iti face delegatie permanenta. e ca si cum in loc de un hotel firma iti inchiriaza o locuinta. privind raportul pret hotel pret chirie apartament nu cred ca cineva te va putea vreodata inculpa ca ai fost administrator prost si ai dat banii firmei aiurea.

fa contract pe firma chiar daca nu e punct de lucru.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 08:36 PM

locuinta de serviciu are un regim special, s-a mai discutat pe forum despre asta, foloseste fct. de cautare

pana atunci, iata baza legala pt. care nu poti sa deduci chelt. cu chiria locuintei patronului :

cod fiscal, art. 21, (4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
e) cheltuielile făcute în favoarea acționarilor sau asociaților, altele decât cele generate de plăți pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la prețul de piață pentru aceste bunuri sau servicii; Norme metodologice

Norme metodologice: Art. 21 al. 4 e)
43. Sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea participanților următoarele:
a) cheltuielile cu amortizarea, întreținerea și repararea mijloacelor de transport utilizate de către participanți, în favoarea acestora;
b) bunurile, mărfurile și serviciile acordate participanților, precum și lucrările executate în favoarea acestora;
c) cheltuielile cu chiria și întreținerea spațiilor puse la dispoziție acestora;
d) alte cheltuieli în favoarea acestora.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL