Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


somaj


27 replies to this topic

#21 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2009 - 11:48 AM

HG 449/05/2009, noi reglementari cu privire la modificarile de asigurari somaj

Fisiere atasate





#22 adrianoo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 July 2009 - 07:34 PM

salut!va rog sa ma ajuta-ti si pe mine,am o situatie foarte nasoala: lucrez de 2 ani intr-un magazin,si acum m-au concediat si urmeaza sa ma duc in somaj. de asemenea acuma m-or sunat sa ma duc sa semnez ceva!!!!!ce poate fi acea hartie?????? nu as vrea sa semnez ceva aiurea!stie cineva??????? ajutooorrr!!!! nu stiu care is conditiile si ce drepturi am!pot sa ma dea afara????? pot sa nu semnez lichidarea?????AJUTOOOORRR!




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2009 - 08:00 PM

Poate sa te dea afara doar daca ai facut ceva grav sau daca se reduce activitatea magazinului si numarul de posturi; in caz ca ti se reduce postul, pe locul tau nu mai poate angaja pe nimeni (decat pe tine) timp de 2 ani. Poate te cheama sa-ti dea preavizul de 20 de zile inainte de concediere. In aceste 20 de zile ai dreptul sa vii doar 4 ore pe zi la servici, la acelasi salariu. La plecare trebuie sa-ti plateasca concediul de odihna neefectuat si sa-ti dea o suma egala cu un salariu de baza (in afara salariului). Dupa aceea daca mergi la Agentia de ocupare a fortei de munca primesti timp de 9-15 luni o indemnizatie pana gasesti alt loc (si chiar si dupa). Vezi ca Agentia de ocupare a fortei de munca din mun.Bucuresti a anuntat acum vreo 8 zile ca are 1384 de locuri de munca disponibile.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 adrianoo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2009 - 07:57 PM

LUCREZ DE 2 ANI LA O FIRMA,M-AU CONCEDIAT SI URMEAZA SA MA DUC IN SOMAJ,AM DREPTUL SI LA SALARIU COMPESATOR SI SOMAJ SAU DOAR LA UNUL DINTRE ELE????SUNT FOARTE BULVERSAT CA NU MI STIU DREPTURILE!!!MA POATE AJUTA CINEVA???VA ROG MULT!!!!SI DACA SE POATE UN ARTICOL DE LEGE IN BAZA CARUIA MA REGASESC???



#25 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 10 July 2009 - 08:36 AM

pot fi amandoua

salariul compensator il plateste firma la plecare in anumite conditii. Musai in caz de concedieri colective (peste 29 angajati concediati), sau (mai rar) daca contractul de munca il prevede explicit

somajul il plateste AJOFM-ul, dupa regulile lor de calcul, ib baza stagiului de cotizare (inteleg din intrebare ca este)

Aceasta postare a fost editata de vics: 10 July 2009 - 08:41 AM




#26 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 29 July 2009 - 12:21 PM

Conform Contractlui Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 Art. 78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Dar nu stiu daca prevederile Contractlui Colectiv de Munca se aplica si in cazul Contractelor individuale.

Stie cineva ?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 July 2009 - 08:02 AM




#27 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2009 - 03:59 PM

Se aplica si in cazul contractelor individuale, si chiar daca exista si contract colectiv la nivel de unitate.
Daca cititi cu atentie CCM la nivel National o sa gasiti si aplicabilitatea lui.
Dragos



#28 nafanaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 September 2009 - 10:24 AM

Buna ziua, Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare. Am primit preaviz pe motivul ca din cauza situatiei financiare a firmei mi se desfiinteaza postul. Lucrez intr-o firma particulara de proiectare si consultanta. As vrea sa stiu daca am dreptul la salariu compensatoriu. Mentionez ca in CIM nu este specificat acest aspect. Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL