Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somaj


27 replies to this topic

#1 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 16 January 2009 - 11:58 AM

Din cauza crizei, din pacate nu mai putem sa tinem multi salariati si asa unul dintre ei l-am concediat.El ar vrea sa intre in somaj ca a fost el la itm si sa-i desfac cim cu art.65.Eu il incetez cu art.65, desi eu stiu ca trebuie sa aiba 1 an vechime el are doar 6 luni.Pe mine ma afecteaza daca fac asta?????
va multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 April 2009 - 07:03 PM




#2 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 20 January 2009 - 11:21 AM

cu acest articol un angajat poate intra in somaj art.61 lit d).????




#3 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2009 - 04:56 PM

LEGEA 76/2002
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizație de șomaj, șomerii prevăzuți la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situații:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiți sau aleși, dacă anterior nu au fost încadrați în muncă sau dacă reluarea activității nu mai este posibilă din cauza încetării definitive a activității angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajați pe bază de contract sau li s-a desfăcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de muncă în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru șomaj și nu realizează venituri sau realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate și care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă și nu au reușit să se încadreze în muncă;
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) *** Abrogată
j) reintegrarea în muncă, dispusă prin hotărâre judecătorească definitivă, nu mai este posibilă la unitățile la care au fost încadrate în muncă anterior, din cauza încetării definitive a activității, sau la unitățile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfășurată exclusiv pe baza convenției civile.

sincer, nu stiu sa-ti raspund exact. din cum inteleg eu legea, as zice ca NU... asteptam sa vedem si alte pareri. legea somajului zice la art.17(1) lit.a, ca beneficiaza de somaj daca:"le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor". iar art. 61d) la care faci tu referire,din Codul Muncii, se refera la concedieri ce tin de persoana salariatului. iar Codul Muncii, in legatura cu art.61d) spune:

ART. 64(Codul Muncii)
(1) În cazul în care concedierea se dispune pentru motivele prevăzute la art. 61 lit. c) și d), precum și în cazul în care contractul individual de muncă a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligația de a-i propune salariatului alte locuri de muncă vacante în unitate, compatibile cu pregătirea profesională sau, după caz, cu capacitatea de muncă stabilită de medicul de medicină a muncii.
(2) În situația în care angajatorul nu dispune de locuri de muncă vacante potrivit alin. (1), acesta are obligația de a solicita sprijinul agenției teritoriale de ocupare a forței de muncă în vederea redistribuirii salariatului, corespunzător pregătirii profesionale și/sau, după caz, capacității de muncă stabilite de medicul de medicină a muncii.
(3) Salariatul are la dispoziție un termen de 3 zile lucrătoare de la comunicarea angajatorului, conform prevederilor alin. (1), pentru a-și manifesta în scris consimțământul cu privire la noul loc de muncă oferit.
(4) În cazul în care salariatul nu își manifestă consimțământul în termenul prevăzut la alin. (3), precum și după notificarea cazului către agenția teritorială de ocupare a forței de muncă conform alin. (2), angajatorul poate dispune concedierea salariatului.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 January 2009 - 05:06 PM




#4 ioana_balan85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2009 - 12:53 PM

buna ziua
am terminat anul trecut o facultate de contabilitate si tocmai m am angajat pe un post de economist la o firma.Preblema mea e ca patronii sunt cam neseriosi in ceea ce priveste salariul, in sensul ca daca in CIM se stipuleaza ca se da pe 20 ale lunii, acum mi s a spus ca dupa 10 se da avansul si dupa 25 lichidarea.Eu insa n am primit nimic.Ce pot face asadar?

Va multumesc



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 February 2009 - 01:57 PM

Data platii salariilor este cea inscrisa in CIM (sau in Contractul colectiv de munca). Oricum nu cred ca e legal dupa 25 a lunii urmatoare, care e termenul final al multor declaratii privind salariile, care trebuiie deja sa fie intocmite pana la acea data. Termenul platii ar trebui sa fie scris si pe antetul statelor de plata a salariilor, pe care trebuie sa le semnezi lunar. Avansul se plateste inainte sfarsitul lunii, ca de aceea e avans. Dar multi patroni sunt imorali si ilegali. Ce Poti face? Daca nu ti-e frica de persecutii, cu risc de concediere, poti:
- in primul rand sa faci o contestatie scrisa adresata conducerii si inregistrata la registratura;
- in al 2-lea rand poti face contestatie scrisa la ITM (Inspectoratul teritorial de Munca);
- in al 3-lea rand poti face chemare in judecata, cu cerere de plata de dobanzi de intarziere din partea firmei pentru fiecare zi de intarziere.
Poti cere o dobanda foarte mare, ca sa-i sperii putin, dar, din pacate dobanda oferita de tribunal este foarte mica.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 geanina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 12 February 2009 - 10:23 AM

buna ziua.
problema pe care o am este urmatoarea:
unei angajate care vine din concediu de ingrijire copil administratorul societatii vrea sa-i desfaca contractul de munca pe motiv ca ar vrea sa pastreze angajatul care i-a tinut locul.
angajata ar fi de acord doar cu o conditie: sa o treca in somaj.
admin soc nu vrea ptr ca nu poate sa mai angajeze pe nimeni pe postul respectiv. ce as putea face sa impac ambele parti?
multumesc si astept raspunsul dvs.



#7 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 February 2009 - 01:11 PM

Nu e o practica prea ortodoxa a patronului, insa...trebuie sa recunoastem ca asemenea situatii se mai intalnesc in sectorul privat...eu as proceda astfel: (sper sa nu riposteze vreo persoana care considera ca astfel de patroni nu trebuiesc ajutati...)

1. As schimba functia persoanei in cauza, intr-o functie de care as considera ca nu as putea avea vreodata nevoie...si...bineinteles care sa aiba legatura cu obiectul meu de activitate.
2. As desface contractul de munca...astfel incat femeia sa poate primi indemnizatia de somaj...si astfel...pe functia respectiva nu voi mai angaja pe altcineva.. :wink:



#8 geanina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 17 February 2009 - 01:36 PM

multumesc



#9 redice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2009 - 10:52 AM

Buna ziua ,

nu stiu care e locul potrivit pt acest topic dar sper sa gasesc raspunsiri si aici ..
as dori sa aflu daca se poate apela la somaj tehnic avand in vedere ca eu miam dat demisia ( deci nu am fost concediat ) , si nu posed nici un loc de munca din luna decembrie?
mentionez ca la unitate am lucrat 1 an. Eventual daca se poate apela care sunt actele necsare?


astep raspunsuri serioase ,
va multumesc.



#10 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 March 2009 - 10:41 AM

http://www.conta.ro/...showtopic=26888
aici gasesti mai multe despre somajul tehnic, pentru ca s-a mai discutat pe forum despre acest subiect.
ce trebuie tu sa stii, este ca , din moment ce ti-ai dat demisia nu ai cum sa beneficiezi de somaj.
iar "somajul tehnic" este atunci cand firma, datorita reorganizarii, problemelor financiare, etc, trimite angajatii in somaj tehnic, si le plateste minim 75% din salariu, fara incetarea raporturilor de munca. deci e altceva. e o intrerupere temporara a activitatii.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 March 2009 - 10:43 AM




#11 ally_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 March 2009 - 07:23 PM

Buna ziua!
Sper sa incadrez bine intrebarea mea la aceasta sectiune....Am absolvit facultatea in luna iulie 2008, in septembrie mi-am facut acte de somaj si acum am aflat ca se prelungeste perioada de acordare a somajului cu trei luni, insa ma intreb daca si eu ma incadrez avand in vedere ca perioada de somaj in cazul meu este de 6 luni :bann: . In aceasta luna mi se termina somajul.
Sper sa imi raspunda cineva :sad: .
Va multumesc :smile: !!!



#12 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 March 2009 - 08:09 PM

Ordonanță de urgență nr. 28 din 18/03/2009
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 186 din 25/03/2009
privind reglementarea unor măsuri de protecție socială

Art. 1. - (1) Prin derogare de la dispozițiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare, pentru persoanele care se încadrează în una dintre situațiile prevăzute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizației de șomaj, stabilită în condițiile legii, se prelungește cu 3 luni.
(2) Pentru șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, perioada de acordare se prelungește cu 3 luni de la data până la care a fost stabilit dreptul respectiv.


Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.

SECȚIUNEA a 4-a
Categorii de beneficiari

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
a) au devenit someri in sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant sau dupa satisfacerea stagiului militar;
c) ocupa un loc de munca si, din diferite motive, doresc schimbarea acestuia;
d) au obtinut statutul de refugiat sau alta forma de protectie internationala, conform legii;
e) cetateni straini sau apatrizi care au fost incadrati in munca sau au realizat venituri in Romania, conform legii;
f) nu au putut ocupa loc de munca dupa repatriere sau dupa eliberarea din detentie.

Art. 17.
----------
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;
---------
Dupa cum se vede din lege, beneficiezi de cele 3 luni de prelungire. Sfatul meu este sa mergi si la agentia de somaj unde ai dosarul si sa te interesezi pentru a fi mai sigur(a).
bafta! :sad:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 28 March 2009 - 08:11 PM




#13 haruca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 March 2009 - 05:04 PM

Buna!

Este prima data cand postey un topic si sper sa primesc ajutor.
Daca o mamica se afla in maternal si mai are doar cateva luni pana la terminare stiu ca poate dupa sa intre in maternal daca postul ei a fost desfiintat. Adevarat nu?

Dar daca intre timp firma la care lucra a fost lichidata?

Unde trebuie sa se intereseze pentru a afla informatii avand in vedere ca nu mai da de nimeni de la fosta firma. Parca ar fi disparut cu totii? Unde se pastreaza actele firmelor in lichidare? Si daca se poate ce acte sunt necesare in acest moment pentru somaj?

Multumesc mult de ajutor!!!!!!!!!1



#14 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 March 2009 - 07:57 PM

Toate documentele se afla la firma ce a fost desemnata sa efectueze lichidarea societatii. Pentru asta trebuie sa mergi la judecatorie si sa afli cine se ocupa de lichidarea societatii.



#15 ioana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2009 - 01:53 PM

Buna ziua!Numele meu este Ioana si sunt un bobocel pe acest forum......
Am o nelamurire....am abosolvit anul trecut, am fost in somaj pana in 28 februarie 2009, iar incepand cu data 1 martie m-am angajat. Vreau sa stiu daca pot beneficia de acea "prima de absolvent"? La agentia de somaj mi s-a spus ca trebuie sa fiu in categoria de somer indemnizat pentru a putea primi acesta prima, iar in normele de aplicate a legii 76-somaj, nu este mentionata acesta conditie.
O zi frumoasa sa aveti

Aceasta postare a fost editata de ioana.luca: 02 April 2009 - 01:57 PM




#16 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 02 April 2009 - 02:40 PM

pt ioana.luca:

Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.

Art. 73-1. - (1) Absolventii institutiilor de invatamant si absolventii scolilor speciale, in varsta de minimum 16 ani, inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca, in situatia in care se angajeaza cu program normal de lucru, pentru o perioada mai mare de 12 luni, beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o prima egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data incadrarii.



#17 CLOROFILA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 April 2009 - 02:51 PM

Buna,
Problema mea e urmatoarea: am lucrat la o societate timp de cca. 3 ani. In urma cu doua luni, pe motive de restructurare, contractul meu de munca cu aceasta societate a luat sfarsit. De doua luni si ceva incerc sa imi recapat cartea de munca in vederea depunerii dosarului pentru ajutorul de somaj. De fiecarea data cand contactez firma , nu primesc altceva decat o amanarea. Ma ingrijoreaza ca timpul trece, iar eu o sa pierd indemnizatia cuvenita. Ce pot face in aceasta situatie??
Multumesc anticipat.



#18 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 03:01 PM

Cel mai indicat ar fi sa te duci la ITM sa vezi ce se intampla cu cartea ta de munca.
Dragos



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 06:30 PM

eu zic ca nu-ti trebuie cartea de munca pt intrarea in somaj si zic asta fiindca uite care sunt pasii de urmat pt. dosarul resp.

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 13 2009, 12:26 PM, a spus:

procedura de trecere in somaj :

*se inchide ctr de munca cu art. 65 (1)
*se da salariatului o adev. din care sa rezulte vechimea in munca din ultimele 24 de luni (tre' sa aiba minim 12 luni lucrate in ult. 24)
*salariatul se duce la agentia de somaj din sectorul/loc. in care domiciliaza (NU unde are sediul firma)
*de acolo i se da un fluturas in care i se specifica ce docum. imi mai trebuie pe a intra in somaj (ale lui personale, NU de la firma)
*se formeaza dosarul si ... se intra in somaj

CCMNN,
ART. 78. - (1) La încetarea contractului individual de munca din motive ce nu țin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensație de cel puțin un salariul lunar, in afară drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu țin de persoana salariatului.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:34 PM




#20 ally_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 April 2009 - 07:10 AM

Mersi mult ptr. raspuns marra...intre timp am fost la somaj si mi s-a spus ca e posibil sa beneficiez de cele 3 luni de somaj dar sa mai revin in data de 15 Aprilie. :sad: ....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL