Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata in EURO catre PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata in EURO catre PFA


3 replies to this topic

#1 birt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2009 - 01:13 PM

Sunt PFA si am contract cu o firma romaneasca, iar ca salariul primesc echivalentul in lei al unei sume in EURO. Intrebarea mea este: exista vreo modalitate sa fiu platit direct in EURO (firma ar fi de acord deci nu asta e problema)?

Imi imaginez ca nu se poate emite o factura in EURO catre o firma romaneasca... Dar poate se poate face o echivalare la cursul zilei cumva si efectua plata in EURO? Ca sa sumarizez, practic se pierd o gramada de bani cand firma schimba din EURO in LEI ca sa-mi faca mie plata si se mai pierde alta gramada cand eu schimb din LEI inapoi in EURO.

Multumesc anticipat.



#2 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 05:13 PM

Chiar sunt si eu interesat de intrebarea asta.
Cu stima




#3 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 09:10 PM

Ca sa nu aveti astfel de probleme si nici probleme cu diferente de curs valutar (adica sa aveti o anumita suma pe factura si o alta suma la data virarii-cateva zile mai tarziu) ati putea emite factura exact in data in care primiti banii in cont si sa scrieti la explicatii:prestari servicii....luna....cf. contract ex. 2000 euro la cursul...si puneti cursul, in rest faceti transformarea si cam asta este-firma daca are bani in contul de euro va vireaza euro, dvs. incasati euro dar faceti contabilitatea si in lei si in euro (registrele)...



#4 birt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2009 - 12:02 AM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Jan 16 2009, 09:10 PM, a spus:

Ca sa nu aveti astfel de probleme si nici probleme cu diferente de curs valutar (adica sa aveti o anumita suma pe factura si o alta suma la data virarii-cateva zile mai tarziu) ati putea emite factura exact in data in care primiti banii in cont si sa scrieti la explicatii:prestari servicii....luna....cf. contract ex. 2000 euro la cursul...si puneti cursul, in rest faceti transformarea si cam asta este-firma daca are bani in contul de euro va vireaza euro, dvs. incasati euro dar faceti contabilitatea si in lei si in euro (registrele)...

Multumesc mult. Firma are euro in cont, asa ca asta nu prezinta o problema. Cu toate astea, contabila firmei imi spune ca numai firmele de turism pot procesa facturi in euro emise de alte entitati juridice din Romania, deci din cate inteleg eu nu e in regula pentru firma sa-mi vireze banii in euro. Eu sunt destul de paralel cu problemele de genul asta si nu stiu ce sa zic... Cred ca problema asta trebuia sa o abordez pe alt forum (adica nu pe cel de PFA)?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL