Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SCOATERE DIN GESTIUNE MAT PRIMA (TABLA) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SCOATERE DIN GESTIUNE MAT PRIMA (TABLA)


13 replies to this topic

#1 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 16 January 2009 - 02:04 PM

VA ROG SA MA AJUTATI CU ARTICOL CONTABIL PENTRU TABLA (CAPETE) VANDUTA LA FIER VECHI
TREBUIE SA SCAP DE STOC 301
MENTIONEZ CA NU ESTE SPAN CI EFECTIV TABLA
-PENTRU VANZARE AM INREG 411=703
VA ROG



#2 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 16 January 2009 - 02:40 PM

pai unde aveai inregistrata acea tabla? in ce cont?si in functie de contul in care se afla tabla, folosesti un ct de venituri, si scazi si gestiunea




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 03:36 PM

bizi, :thumbup:

nu mai scrie mesajele integral cu majuscule, in limbaj de net inseamna ca tipi la noi :frusty:
e si neregulamentar pe acest forum, ai citit regulamentul ??



#4 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2009 - 06:51 PM

Poate ar trebui sa spui mai intai de unde provin acele capete de tabla. Asa au fost achizitionate sau au alta provenineta? Conteaza acest lucru.



#5 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 05:26 PM

Vezi postareafloriflorina, la Jan 17 2009, 08:51 PM, a spus:

Poate ar trebui sa spui mai intai de unde provin acele capete de tabla. Asa au fost achizitionate sau au alta provenineta? Conteaza acest lucru.


- ce vrea sa spuna este ca daca capetele de tabla ti-au intrat ca si marfa ca atare, poti face un proces verbal de constatare ca sunt rebuturi si le dai la deseuri. sau sunt furtisaguri (atunci nu o vinde pe PJ la fier vechi ci pe PFizica)

- daca sunt capete rezultate din taiere atunci sunt deseuri pt tine pe care le revalorifici. acii intervin si consumuri, fise magazie ...
daca sunt rezultatul unor produse finite intra odata pe costuri pt ca tu trebuie sa cumperi coala intreaga ca sa faci un burlan din ea de ex. si cand o tai cu restul daca nu poti optimiza pt un burlan mai mic este pierdere de material la procesul de fabricatie.

nu stiu conturile sa ti le zic, dar un contabil bun ti le zice.

important este sa le spui oamenilor de aici provenienta capetelor.



#6 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 05:43 PM

Vezi postareacatalinandrei, la Jan 16 2009, 02:40 PM, a spus:

pai unde aveai inregistrata acea tabla? in ce cont?

A spus ca tabla o avea inreg in 301 !



#7 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 January 2009 - 08:23 PM

Vezi postareacristina1969, la Jan 18 2009, 07:43 PM, a spus:

Vezi postareacatalinandrei, la Jan 16 2009, 02:40 PM, a spus:

pai unde aveai inregistrata acea tabla? in ce cont?

A spus ca tabla o avea inreg in 301 !

301 sunt materii prime, cel mai bine e sa o dea in consum pe bon de consum si inregistrare 607 debit la 301 credit
si reprezinta o cheltuiala, astfel e scoasa de tot din firma.

daca insa a vandut-o la fier vechi de pe firma si ea a reprezentat o materie prima poate sa o scoata si cu o Asamblare (proces verbal de asamblare componenete sau asemanator)

fiind vorba de capeti adica un produs rezidual vanzarea o poate prinde pe 703 - venituri din vanzarea produselor reziduale. pt el de fapt capetii de tabla asta reprezinta. un mic proces verbal de constatare a unui stoc mare de materiale reziduale si tot ce mai ai pe 301 arunci acolo. ca de fapt tu ai primit mai putini bani decat ai dat pe ea, probabil ca asa e, restul pe pierdere.

are optiuni destule.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 09:46 PM

Vezi postarealagaman, la Jan 18 2009, 08:23 PM, a spus:

inregistrare 607 debit la 301 credit

601 (nu 607) = 301
411=703 +tva

sau
371=301
411=707+tva
607=371

pt deseuri rezultate din productie mai sunt niste conturi specifice : 346 si 711, cine e tare pe felia asta sa ne zica si noua cum se inreg deseurile rezultate si apoi vanzarea deseurilor prin 346 si 711.



cu multumiri anticipate :thumbup:



#9 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 10:09 PM

Nu sunt tare pe felie, dar cred ca in cazul in care avem o activitate de productie in urma careia rezulta si niste produse reziduale care pot fi valorificate, in baza raportului de productie inregistrarile ar fi :


Inregistrarea productiei:
%=711
345
346
348 rosu sau negru (daca se lucreza cu pret prestabilit)

Vanzare produse finite :
4111=%
345
4427
desc gest prod finite 711=%
345
348

Vanzare produse reziduale :

4111=%
346
4427

desc gest de prod reziduale 711=346

astept si completari daca nu este bine :thumbup:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 12:27 AM

ms mult, Cris :thumbup:



#11 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 19 January 2009 - 07:48 AM

Vezi postareafloriflorina, la Jan 17 2009, 06:51 PM, a spus:

Poate ar trebui sa spui mai intai de unde provin acele capete de tabla. Asa au fost achizitionate sau au alta provenineta? Conteaza acest lucru.

-capetele de tabla provin din achizitioarea unei foi de tabla care s-a folosit pentru executia de produs finit
-80 %s-a folosit pentru produs finit 601=301, 345=711,711=345, 711%701,4427
- 20 % capete din foaia de tabla pe care le-am vandut la fier vechi "deseu fier" 411=703
- intrebarea este cei 20% trebuie sa-i scad din gestiune (din 301) si nu stiu nota contabila?
- nu mi se pare corect 601=301 deoarece nu este consum pentru produsul finit executat

Multumesc,



#12 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 09:15 AM

eu nu sunt contabil ci administrator dar fac si eu productie si:

1) - daca sunt rezultatul productiei sunt deseuri. asta daca nu faci altceva din ele
daca sunt deseuri trebuie sa iti intre si ori calculatia de costuri a produsului tau finit ca si cheltuiala/ costuri ori resturile le scoti ca atare.
tu trebuie sa o vezi altfel, cand cumperi tabla tu nu poti cumpara doar cei 80% pe care-i folosest. tu cumperi 100%. daca nu bagi diferenta pe cheltuiala si nu o prevezi in costurile de productie o sa ajungi contabil sa numai ai bani pt materii prime noi. eu lucrez confectii si de la o rola de material capetii nu pot intra. la fel si multe alte bucati (saci intregi). eu nu am cui sa dau aceste materiale. atunci valoarea lor intra ca si costuri in valoarea produsului finit.

2) - ca vii si revalorifici o parte dintre ele, dilema se pune nu cum scazi din stocul de materii prime, pt ca de acolo le scazi ca si cheltuiala, dar revalorificarea capetelor, respectiv daca sunt scazute si prinse in costurile de productie, valoarea acestora de la fier vechi reprezinta pentru tine profit.

tu ai 2 variante - le bagi pe cheltuiala/costuri in procesul de productie ( si iti recomand sa le prinzi ca atare) si le arunci
- idem ca si anterior si le revalorifici


de ex si iti spun asta din firme mari unde am mai lucrat. la CTC cad produse finite la calitatea a 2-a pt export (asta inseamna calitatea I pt romania) tot ce este calitatea a 2-a se considera initial rebut si intra in calculatia costurilor pt calitatea I. => produse finite de calitate diferita cu costuri de intrare 0, ele au fost prinse deja in calitatea I. aici eventual mai ai costuri inmagazinaj, distributie ... pt calitatea a 2-a care ti se compenseaza, dar in rest pretul de vanzare al acesteia reprezinta pt tine deja profit pur.

nu e ilegal, nu e imoral si asta e singura modalitate de a le vedea ca sa nu te trezesti luna ce vine ca iti trebuie din nou 100 de table si cand vrei sa iei bani din cont nu ai decat pt 80+1, pt ca tu nu le-ai trecut la cheltuieli ci ai compensat doar cu pretul obtinut ca si deseu, care pun pariu ca este mai mic decat cel care l-ai platit tu pt tabla ca materie prima. insasi de aici iti rezulta ca prima oara trebuie sa le treci toate pe cheltuieli.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 January 2009 - 04:20 PM
citare mesaj anterior




#13 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 January 2009 - 09:33 AM

Treci pe consum intreaga cantitate de materie prima (tabla), chiar daca ti-a rezultat 80% produs finit. Inregistrezi productia de deseuri 711 = 346, si o descarci 346 = 711.
Cand vinzi deseurile de tabla la fier vechi, intosmesti factura 411% 703 , specifici pe factura "taxare inversa" ( dunt deseuri feroase), scazi fondul de mediu de 3% din valoarea de vanzare , 3% ii treci pe cheltuieli (635), si este in regula. Daca ai nelamuriri mai intreaba.



#14 miniosu simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 January 2009 - 02:12 PM

firma platitoare de tva, pe facturile de achizitie inregistreaza tva 4426 normal, dar la vanzare e scutit cu drept de deducere.
La facturile de la furnizori fac inreg. 371=401 si 4426=401
La vanzare fac doar 411=707 fiind scutit
nu stiu cum fac descarcarea de gestiune. la 4428 ce suma se trece?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL