Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila la o institutie de invatamant preuniversitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila la o institutie de invatamant preuniversitara

29 replies to this topic

#1 todi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 January 2009 - 04:50 PM

Buna ziua, tuturor!
Am tot cautat pe forumul acesta o monografie contabila la o scoala, cu operatiuni specifice. Scoala noastra ar dori sa se faca ordonator de credite tertiar, in consecinta are nevoie de un contabil. As dori sa fac eu acest lucru insa nu am experienta in domeniu decat o faculatate terminata si o monografie ar fi foarte utila. Daca nu o puteti posta pe forum trimiteti-o prin E-mail pe adresa vio_mu@yahoo.com.
Haideti sa facem noi una impreuna daca nu in acest topic! Cu siguranta ar fi de un real folos multor contabili.
Astept raspunsurile voastre! :thumbup:
Multumesc anticipat!



#2 todi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2009 - 11:14 AM

Postati ceva carti in care poti gasi asa ceva, dar strict despre operatiunile specifice unei institutii de invatamant.
Multumesc! :thumbup:




#3 eleysa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arges

Postat 22 January 2009 - 10:48 PM

a trecut un an de cand m-am angajat contabil la o scoala generala si oricat am cautat nu am gasit nimic dspre contabilitatea institutiilor de invatamant; cele mai multe probleme se rezolva pe linie de inspectorat (ordine sau circulare cum ar fi pt plata 100 euro, ore suplimentare dascali etc. cele mai multe date le-am strans din corespondenta scolii
pentru orice problema legata de inregistrari sau situatii care trebuie intocmite va stau la dispozitie



#4 todi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2009 - 12:16 PM

Multumesc mult! :frusty: Cand va fi nevoie o sa apelez la dumneavoastra. Sunt convinsa ca va fi greu putin la inceput.



#5 lungu lia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2010 - 09:06 PM

t

Vezi postareaeleysa, la Jan 22 2009, 10:48 PM, a spus:

a trecut un an de cand m-am angajat contabil la o scoala generala si oricat am cautat nu am gasit nimic dspre contabilitatea institutiilor de invatamant; cele mai multe probleme se rezolva pe linie de inspectorat (ordine sau circulare cum ar fi pt plata 100 euro, ore suplimentare dascali etc. cele mai multe date le-am strans din corespondenta scolii
pentru orice problema legata de inregistrari sau situatii care trebuie intocmite va stau la dispozitie
[i]Sunt si eu noua in domeniu...va rog mult daca se poate sa-mi lasati adresa de mail pe site sau direct pe archip_lia@yahoo.com[/i]



#6 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 10 March 2010 - 08:57 PM

Eu incerc sa postez un centralizator de salarii si contabili mai experimentati(si mai draguti)sa incerce cat mai pe intelesul celor mai noi in aceasta meserie , contabilizarea acestui centralizator.Vreti sa incercam ? :smile:


Vezi postareacfr, la Mar 10 2010, 09:55 PM, a spus:

Eu incerc sa postez un centralizator de salarii si contabili mai experimentati(si mai draguti)sa incerce cat mai pe intelesul celor mai noi in aceasta meserie , contabilizarea acestui centralizator.Vreti sa incercam ? :thumbup:

Fisiere atasate





#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 March 2010 - 10:11 PM

este ca si la privat. Sper ca maine sau in week-end sa imi fac mai mult timp si sa va ajut.



#8 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 11 March 2010 - 01:21 PM

La bugetari nu se calculeaza fondul de handicapati.



#9 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 11 March 2010 - 03:06 PM

Vezi postareavaleria, la Mar 11 2010, 02:21 PM, a spus:

La bugetari nu se calculeaza fondul de handicapati.
Ba se calculeaza ! Sau se achizitioneaza materiale,produse ceva in folosul lor(nu prea stiu cum)Noi calculam si viram !



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 03:58 PM

nu se calculeaza fond garantare salarii si comision ITM.



#11 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 11 March 2010 - 07:00 PM

Bazele de calcul pentru contribu?iile datorate de angajator sunt corecte, inclusiv contributie fond handicapati (Se plateste contributie fond handicapati in cazul cand sunt peste 50 salariati).
Salariul minim pe 2010 a ramas 600 lei sau este 705 ?

Aceasta postare a fost editata de G David: 11 March 2010 - 07:02 PM




#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 07:30 PM

705 care include, conf. Legii 330, sal. de baza si sporurile (-de ex vechime)



#13 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 March 2010 - 09:46 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 07:30 PM, a spus:

705 care include, conf. Legii 330, sal. de baza si sporurile (-de ex vechime)

salariul minim este 600 lei.
705 lei reprezinta baza de calcul a coeficientilor de salarizare pentru bugetari si nu salariul minim pe economie



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 10:05 PM

asa este, scuze pentru dezinformare



#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 10:11 PM

asa este, scuze pentru dezinformare

Art. 8. - În anul 2010, majorarea salariilor, a soldelorfuncțiilor de bază și a indemnizațiilor se va face numai pentru acelea care au un nivel mai mic de 705 lei/lună și fără a depășiaceastă valoare.
Art. 12. - (2) Valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 pentru anul2010 este de 705 lei, iar creșterea coeficientului de ierarhizare 1,00 după anul 2010 va fi condiționată de reducerea numărului de angajați, necesară realizării țintelor anuale privind ponderea cheltuielilor de personal în produsul intern brut prevăzute laart. 5, în vederea atingerii unui nivel al coeficientului deierarhizare 1,00 de 1.100 lei în 2015



#16 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2010 - 01:30 PM

Am o organizatie fara scop patrimonial unde contributiile de salarii de platesc semestrial conform legii, intrebarea mea este:
raman 6 luni in balanta cu solduri la conturile de contributii salarii, sau trebuie sa le mut in alt cont ????care ??? pana le achit

multumesc anticipat



#17 Dthey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2011 - 09:43 PM

Vezi postareaeleysa, la 22 January 2009 - 10:48 PM, a spus:

a trecut un an de cand m-am angajat contabil la o scoala generala si oricat am cautat nu am gasit nimic dspre contabilitatea institutiilor de invatamant; cele mai multe probleme se rezolva pe linie de inspectorat (ordine sau circulare cum ar fi pt plata 100 euro, ore suplimentare dascali etc. cele mai multe date le-am strans din corespondenta scolii
pentru orice problema legata de inregistrari sau situatii care trebuie intocmite va stau la dispozitie
Buna seara, as dori si eu putin ajutor fiindca tin evidente srl-uri mici, insa am auzit ca ar fi un post liber la o scoala generala, si nu am nici o idee despre cum se tine contabilitatea in asemenea institutii. M-ar ajuta foarte mult niste monografii contabile sau eventual circuitul documentelor, orice.... daca se poate chiar niste denumiri de programe contabile!!!!

Va multumesc foarte mult.
P.S: astept materiale si pe mail - cetate@clicknet.ro



#18 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 22 September 2011 - 05:21 AM

Vezi postareaG David, la 11 March 2010 - 07:00 PM, a spus:

Bazele de calcul pentru contribu?iile datorate de angajator sunt corecte, inclusiv contributie fond handicapati (Se plateste contributie fond handicapati in cazul cand sunt peste 50 salariati).
Salariul minim pe 2010 a ramas 600 lei sau este 705 ?
G David,poate imi spuneti si legislatia confom careia pana la 50 salariati nu virez fond handicap...
Multumesc anticipat!



#19 camyrusu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 October 2011 - 02:33 PM

Buna ziua,
In urma descentralizarii in sistemul de invatamant, s-au infiintat fractiuni de norma de contabil sef. De la 1 oct. am luat 0,5 norma la o scoala. va rog pe cei mai experimentati sa imi dati o mana de ajuror in rezolvarea unor probleme:
- cum se face preluarea patrimoniului de la primarie, va rog un model de Protocol de predare primire, daca are cineva: cred ca va fi foarte dificil :angry

- contabilul sef din scoala are voie sa ridice numerar(salarii) sau trebuie desemnata o alta persoana,
- deoarece pentru obtinerea Codului fiscal abia au fost facute demersurile, pentru luna septembrie salariile se ridica tot din primarie, preluarea se poate face in mijlocul lunii sau trebuie sa astept sa se inchida si luna oct, ce-i drept contabila din primarie nu a inchis nici luna septembrie, au termen pt darea de seama dupa 25 oct....,



#20 camyrusu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 October 2011 - 06:13 AM

buna, nimeni nu se confrunta cu astfel de probleme???? :angry:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL