Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii PFA la inceput de an - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii PFA la inceput de an


17 replies to this topic

#1 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 January 2009 - 11:57 AM

Buna ziua,

Sunt PFA cu norma de venit din aprilie 2008.

As vrea sa stiu daca trebuie depusa vreo declaratie la finante in acest inceput de an.

Eu am fost la Finante Brasov si un nene foarte sup[arat de la informatii mi-a zis ca nu trebuie sas depun nimic . Doar sa astept decizia de impunere prin posta pana la 15 martie.

Are cineva informatii suplimentare referitor la acest topic?

Multumesc



#2 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2009 - 05:37 PM

Sunt pfa cu norma de venit de vreo 3 ani, si pot sa confirm ca este adevarat! ... nu trebuie sa depui nimic, astepti impunerea pentru 2009.




#3 hutopila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2009 - 01:15 AM

Vezi postareadoraly21, la Jan 18 2009, 12:57 PM, a spus:

Buna ziua,

Sunt PFA cu norma de venit din aprilie 2008.

As vrea sa stiu daca trebuie depusa vreo declaratie la finante in acest inceput de an.

Eu am fost la Finante Brasov si un nene foarte sup[arat de la informatii mi-a zis ca nu trebuie sas depun nimic . Doar sa astept decizia de impunere prin posta pana la 15 martie.

Are cineva informatii suplimentare referitor la acest topic?

Multumesc
Dar estimativa nu ar trebuii sa o depui?



#4 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 19 January 2009 - 08:28 AM

La cei cu norma de venit nu se depune estimativa.
Sa nu uitati sa depuneti declaratiile la sanatate.



#5 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 January 2009 - 10:57 PM

Vezi postarealenuta.pop, la Jan 19 2009, 10:28 AM, a spus:

La cei cu norma de venit nu se depune estimativa.
Sa nu uitati sa depuneti declaratiile la sanatate.



La sanatate se depun dupa ce primesc decizia de impunere, nu?

Asa am procedat si anul trecut. In baza deciziei de impunere mi-a calculat datoria catre CAS.

Gresesc?



#6 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 20 January 2009 - 11:37 AM

Da asa este.Oricum programul de declaratii pentru PF nu este functional. Respectiv nu se poate face decxlaratia pe 2009, inca.



#7 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 January 2009 - 05:06 PM

Vezi postarealenuta.pop, la Jan 20 2009, 11:37 AM, a spus:

Da asa este.Oricum programul de declaratii pentru PF nu este functional. Respectiv nu se poate face decxlaratia pe 2009, inca.

asta inseamna ca cel mai rapid vom putea face in...?

PS: a primit cineva deciziile de impunere pe 2009 pt norma de venit, bucuresti sect 3?



#8 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 21 January 2009 - 05:37 PM

La sanatate mi-au spus ca se lucreaza la program si prin februarie se vor putea depune declaratiile.
Referitor la decizia de impunere am fost pe la finante azi si au zis ca se fac deciziile avand prioritate cei ce si-au preschimbat datele la Registrul comertului.
La Baia Mare inca nu am primit.



#9 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2009 - 12:03 PM

Buna ziua!

Pentru cei care tb sa depuna estimativa....mi s-a zis initial ca nu tb depusa deloc, apoi urmatoarea zi, acelasi nene mi-a zis ca tb depusa odata cu decl privind V real pt 2008, adica 220+200.

Ma puteti ajuta sa inteleg?

Multumesc,



#10 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 January 2009 - 01:50 AM

In caz de impozitare in sistem real ANAF-ul spune la telefon ca termenul este de 31 martie pentru estimativa, iar obligativitatea ei rezida din cresterea sau scaderea (evident estimata) in anul acesta a veniturilor cu +/- 20%. Altfel zice domnisoara de la asistenta contribuabili ca nu ar trebui.
Exista si un termen 31 ianuarie, insa nu imi mai amintesc exact pentru ce categorii! Oricum sunati cu incredere la 031/403.91.60, ANAF, Asistenta contribuabili. Am apelat de vreo trei ori la ei si au fost destul de exacti.



#11 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2009 - 08:35 AM

Vezi postareaLyvyoo, la Jan 28 2009, 03:50 AM, a spus:

In caz de impozitare in sistem real ANAF-ul spune la telefon ca termenul este de 31 martie pentru estimativa, iar obligativitatea ei rezida din cresterea sau scaderea (evident estimata) in anul acesta a veniturilor cu +/- 20%. Altfel zice domnisoara de la asistenta contribuabili ca nu ar trebui.

Adica daca venitul net estimat pt 2009 depaseste cu +/- 20% venitul net estimat pt 2008, suntem obligati sa depunem estimativa. Daca nu, nu?

Am inteles corect?



#12 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 28 January 2009 - 08:45 AM

Cred ca cel mai bine ar fi sa mearga fiecare la Admin. Fin. de care apartineti. Traim in Romania, tara tuturor imposibilitatilor, si nu m-as mira ca in alte orase sa fie altfel.



#13 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 28 January 2009 - 12:35 PM

Vezi postareaRomina, la Jan 28 2009, 09:35 AM, a spus:

Vezi postareaLyvyoo, la Jan 28 2009, 03:50 AM, a spus:

In caz de impozitare in sistem real ANAF-ul spune la telefon ca termenul este de 31 martie pentru estimativa, iar obligativitatea ei rezida din cresterea sau scaderea (evident estimata) in anul acesta a veniturilor cu +/- 20%. Altfel zice domnisoara de la asistenta contribuabili ca nu ar trebui.

Adica daca venitul net estimat pt 2009 depaseste cu +/- 20% venitul net estimat pt 2008, suntem obligati sa depunem estimativa. Daca nu, nu?

Am inteles corect?

Si eu ma mirasem insa aceasta era parerea fatucii de la asistenta contribuabili!
Va propun sa dati un telefon la numarul de mai sus si sa puneti aceeasi intrebare. Daca avem inca un raspuns identic e clar, daca nu, punem alt user sa sune si el, si din trei pareri probabil ca vom gasi varianta corecta! :)



#14 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2009 - 03:07 PM

Eu ma duc maine la Administratia Financiara la sectorul 1 si va spun.
Nu prea am incredere in telefon, ma duc cu ambele declaratii, 200+220 si om vedea.

Sa aveti o seara buna!



#15 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2009 - 04:29 PM

Declaratia estimativa se depuneo data cu declaratia 200, cf.art 81 al. 3 Cod Fiscal:

art. 81 (3) Contribuabilii care, in anul anterior, au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior depun, odata cu declaratia privind venitul realizat, si declaratia estimativa de venit.



#16 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2009 - 09:45 AM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Jan 28 2009, 05:29 PM, a spus:

Declaratia estimativa se depuneo data cu declaratia 200, cf.art 81 al. 3 Cod Fiscal:

art. 81 (3) Contribuabilii care, in anul anterior, au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior depun, odata cu declaratia privind venitul realizat, si declaratia estimativa de venit.

Eu am depus azi dimineata. Venitul estimat nu difera cu +/- 20%, dar mi-au primit ambele declaratii 200+220.



#17 glumetzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2009 - 10:51 AM

Buna ziua,

Mi-am deschis un PF in mai 2008! Am cateva intrebari in legatura cu ce am de facut la inceput de an! Imi cer scuze daca la intrebarile mele s-a mai raspuns si in alta parte si va rog sa ma indrumati inspre forumurile respective.

Cum se opereaza in acte amortizarea utilajelor cu valoare peste 5000 RON?

Trebuie vizata autorizatia de functionare la inceputul anului?

PF-ul l-am deschis in luna mai! Au mai survenit modificari astfel incat sa fie necesara schimbarea certificatului de inmatriculare? (asa mi-a spus cineva)

Ce forumare trebuiesc completate la Finante?



Multumesc mult pentru ajutor.



#18 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 02 February 2009 - 10:41 PM

Incerc sa va ofer un raspuns partial : Daca v-ati autorizat ca PERSOANA FIZICA in baza Legii 300/2004 va trebui sa mergeti din nou la Reg Comertului (pana la 29 aprilie 2009) pentru a va preciza forma de organizare in care doriti sa activati, asa cum este ea definita de Ordonanta 44/2008. Aceasta ordonanta abroga prevederile L 300/2004 si aduce modificari destul de importante pentru activitaile desfasurate in mod independent. In urma acestui demers (prevazut expres de art 39 din Ord. mai sus amintita) veti obtine un nou certificat de inmatriculare care va contine numele dvs, urmat de extensia PERSOANA FIZICA AUTORIZATA. Aceasta procedura nu este complicata, mergeti la Reg Com cu toate documentele originale, faceti cateva copii si aprox 140 lei...si gata ! Daca activitatea dvs presupune eliberarea unor licente, avize , autorizatii prevazute de legi speciale , atunci va trebui sa le obtineti inainte de a merge la Reg Com
Tot pana la termenul de 29 aprilie 2009 mai puteti opta pentru una din cele 3 forme (si nu 2 ca pe vechea L 300/2004) in care doriti sa va desfasurati activitatea. Ca un element de noutate introdus de aceasta ordonanta este si posibilitatea de functionare ca titular al unei intreprinderi individuale ceea ce va permite sa faceti angajari de personal, precum si posibilitatea continuarii activitatii de catre mostenitori
Daca insa ati fost autorizat ( in luna mai ) pe baza acestei oronante nu mai trebuie sa mergeti la Reg Com (uitati-va pe certificatul de inmatricualre: daca la denumire apare PERSOANA FIZICA AUTORIZATA, nu mai este nevoie sa mergeti)
Referitor la ce trebuie sa depuneti la Admin Financiara la inceput de an :daca desfasurati o activitate care este impozitata pe baza normei d evenit, atunci nu mai trebuie nimic, daca insa desfasurati o activ. pentru care venitul net se determina in sistem real, atunci treb sa depuneti declaratia 220 privind veniturile estimate ( insa aceasta trebuia facuta pana la 31 ian 2009) urmand sa vi se comunice in scris de catre Admin Financiara impozitul datorat si esalonarea acestuia
Succes !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL