Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO mai mult decat aveam dreptul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CO mai mult decat aveam dreptul

5 replies to this topic

#1 Raptor_40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 January 2009 - 06:44 AM

Lucrez la o firma din luna august. Am beneficiat de 10 zile CO pe anul 2008. Mi s-a spus ca am beneficiat de 2 in plus. Mi se retin din salariu, sau din CO pe 2009?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 07:31 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2009 - 02:39 PM

Nu se stipuleaza nicaieri ce se intampla in acest caz. Cel mai corect este sa ti se retina din salariu.

Dragos



#3 Rubia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 April 2009 - 04:54 PM

In ce data v-ati angajat?



#4 cristinn33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 April 2009 - 09:02 PM

Lucrez intr-o firma de la 1 ianuarie pot sa-mi iau toate cele 21 zile de concediu pentru 2009 sau nu ?



#5 kmyitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 April 2009 - 09:21 PM

Daca esti angajata de la 1 Ianuarie 2009 si cu contract de munca pe o perioada nedeterminata sau determinata mai mare de 1 an de zile, Da cate stiu eu. Dar in cazul in care pleci se va retine din salariu conform procedurii. :sad:

Aceasta postare a fost editata de kmyitza: 24 April 2009 - 09:22 PM




#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 April 2009 - 12:06 PM

Art. 140. - (1) ............
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Prin urmare, angajatorul nu este obligat sa-ti acorde concediul de odihna in luna aprilie, in avans, pentru tot anul..dar poate face asta prin acordul ambelor parti....asa inteleg eu acest alineat.
Poate interveni situatia in care va trebui sa recupereze banii, daca nu mai lucrezi la el pana la sfarsitul anului...si implicit poate interveni situatia in care...din venitul obitnut de tine in ultima luna nu-si poate recupera integral acesti bani. Si atunci ce face???






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL