Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare mijloace fixe la institutii publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

amortizare mijloace fixe la institutii publice

amortizare mijloc fix reevaluat amortizare
13 replies to this topic

#1 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 21 January 2009 - 11:38 AM

cum stabiliti, pe ce baza care sunt mijloacele fixe ( toate cele 3 grupe de mijloace fixe ), se supun amortizarii si care nu?



#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 January 2009 - 05:12 PM

Vezi postareacriss2007, la Jan 21 2009, 11:38 AM, a spus:

cum stabiliti, pe ce baza care sunt mijloacele fixe ( toate cele 3 grupe de mijloace fixe ), se supun amortizarii si care nu?

Pe baza de hotarare de guvern.
Anual, pana la 31 martie, guvernul publica sumele institutiilor publice reprezenatand MIF care nu se amortizeaza, in baza propunerilor ordonatorilor de credite




#3 dnlvc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 February 2009 - 09:26 AM

CELE AFLATE IN PATRIMONIUL PRIVAT SE AMORTIZEAZA, CELE AFLATE IN PATRIMONIUL PUBLIC NU SE AMORTIZEAZA!
TREBUIE SA AI O CONCORDANTA INTRE CONTURILE DE FONDURI SI CELE DE MIJLOACE FIXE!



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 February 2009 - 10:09 PM

Te rog frumos scrie fara majuscule, conform regulamentului de pe forum.
Multumesc.



#5 claudiuzara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 September 2010 - 04:37 PM

Cum se calculeaza corect amortizarea in institutiile bugetare?
Intreb pentru ca am urmatoarea situatie: un mijloc fix intra in patrimoniu la o anumita data, dar nu este pus efectiv in functiune. El sta ani de zile pe un raft intr-un depozit. Specific faptul ca nu este in conservare. Amortizarea se calculeaza de cand a intrat in patrimoniu sau incepe numai dupa punerea lui efectiva in functiune? In cazul meu acest mijloc fix apare in evidenta contabila ca fiind in magazie, nou. Legislatia prevede, asa cum arat mai jos, ca se considera pus in functiune - litera a. E corect sa calculez amortizarea cand acest mijloc fix este in depozit si nu in functiune. Adica este in ambalajul original, nu este scos in folosinta si totusi se amortizeaza?
Ordinul 3471 din 25 noiembrie 2008 prevede:
Amortizarea se calculeaza incepand cu luna urmatoare punerii in functiune, pana la recuperarea integrala a valorii de intrare, conform duratelor normale de functionare.
Data punerii in functiune in vederea calcularii amortizarii se determina astfel:
a) activele fixe corporale independente, care nu necesita montaj si nici probe tehnologice, se considera puse in functiune la data achizitionarii lor, pe baza procesului-verbal de receptie;
b) utilajele care necesita montaj, dar nu necesita probe tehnologice, precum si cladirile si constructiile speciale care nu deservesc procese tehnologice se considera puse in functiune la data terminarii montajului, respectiv la data terminarii constructiei, pe baza procesului-verbal de receptie;
c) utilajele si instalatiile care necesita montaj si probe tehnologice, precum si cladirile si constructiile speciale care deservesc procese tehnologice se considera puse in functiune la terminarea probelor tehnologice, pe baza procesului-verbal de punere in functiune.



#6 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 September 2010 - 09:03 PM

pai ti-ai raspuns singur la intrebare, un mijloc fix este o investitie, valoarea lui trebuie sa se recupereze fie ca il folosesti fie ca nu, de ce l-ai achizitionat daca il ti in depozit in ambalajul original, inseamna ca nu aveai nevoie de el.



#7 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 February 2014 - 10:12 AM

Buna ziua.
Deci lista care este in art.24 din Codul Fiscal( ce-i drept reglementeaza amortizarea fiscala, si stabileste bunurile neamortizabile, printre care cele din domeniul public) nu poate fi o baza pentru stabilirea activelor fixe neamortizabile?
http://codfiscal.net...tizarea-fiscala



#8 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 February 2014 - 11:19 AM

Buna ziua.
Da-mi te rog un nr de HG( ca exemplu), pentru ca eu nu gasesc, ori nu stiu sa caut.
Multumesc frumos.



#9 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 February 2014 - 09:58 AM

Buna ziua. Cum facem, diferenta intre amenajarile de terenuri, respectiv " imprejmuiri" care se incadreaza in contul 2112 si au DU = 10 ani, si cele care sunt incluse in HG 2139/2004, de ex la grupa 1.6.3 " Imprejmuiri" fie din lemn( DU = 8-12 ani), fie din zidarie, beton armat...( 20-30 ani)?
Multumesc pentru raspuns.



#10 voicualinacosmina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 July 2014 - 08:46 AM

Buna ziua
Avem si noi o speta
S-a demarat procedura de cerere de oferta cu etapa de licitatie electronica pentru achizitie proiector
In fundamentarea facuta catre ordonatorul de credite si in fisa obiectiv trimisa s-a specificat numai achizitie proiector
Cand s-a facut caietul de sarcini s-a specificat ca proiectorul sa fie echipat cu cleme, lampa si cutie transport. Cand s-au primit ofertele un furnizor a dat valoare separata accesoriilor. I s-au cerut lamuriri ce este cu acele accesorii si a spus ca sunt accesoriile cerute de noi carora le-a dat valoare separata dar ca nu este nici o problema si ca le baga in pretul proiectoarelor cum se cere in caietul de sarcini. Sefa contabila face o sesizare cum ca cutiile de protectie transport au o valoare prea mare si sunt mijloace fixe sau obiecte de inventar. Se organizeaza licitatia electronica si castigatorul are un pret sub 80% si legea ne obliga sa cererem l;amuriri privind modul de stabilire a pretului. Ofertantul ne transmite oferta de la partenerul extern pentru a vedea cu cat achizitioneaza produsul si pe oferta apare proiector cu un pret si cutiile protectie transport cu alt pret (rezulta un prtet de mijloc fix). Factura pe care o primim de la ofertant va avea o singura pozitie - proiector(in pretul fiind incluse toate accesoriile si serviciile de instalare si punere in functiune). Acum doamna sef contabil vrea anularea procedurii (lucru imposibil de realizat) deoarece spune ca nu poate introduce in institutie un bun pe care nu-l poate inregistra cu valoare si anume cutiile de protectie care apar cu pretul in proiector. Mai spune ca ascundem un mijloc fix in alt mijloc fix si ca nu e corect. Eu cred ca in institutie intra un bun cu o valoare, bun echipat cu diverse accesorii. Accesoriile apar in fisa tehnica, ca doar de accea proiectorul este mai scump ca are mai multe accesorii.
Procedura este incheiata, a fost declarat castigatorul, acesta urmand sa vina sa incheiem contractul conform ofertei tehnice si financiare transmise si acceptate.
Cum trebuie sa procedeze doamna contabil sef pentru a inregistra produsele?



#11 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 July 2014 - 12:04 PM

Am aflat. Daca exista o autorizatie de constructie pentru respectiva amenajare...clar, este constructie. Uneori lucrurile sunt foarte simple, daca stii anumite amanunte.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2014 - 03:18 PM

multumim frumos pt informatie ! e bine de stiut nu numai pt institutii publice ... :smile:



#13 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 25 July 2014 - 07:59 AM

Buna.
Revin cu problema reevaluarii mijloacelor fixe amortizabile, la o institutie publica.
Daca eu sunt unitatea care face iesirea din folosinta, am inteles: trebuie sa reduc diferenta de reevaluare totala, cu cea aferenta acestuia. Dar aceasta diferenta din reevaluare conteaza pentru unitatea care le primeste in gestiune? Dupa principiul potrivit caruia, eu am inregistrat diferenta din reevaluare, si am scazut-o la iesire, nu ar trebui ca si unitatea primitoare, sa inregistreze diferenta din reevaluare?

Aceasta postare a fost editata de akares59: 25 July 2014 - 08:01 AM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2014 - 03:29 PM

Vezi postareaakares59, la 29 July 2014 - 12:04 PM, a spus:

Buna ziua.
In ce grupa de amortizare sa incadrez un semafor?
@akares59 : ti-am mutat intrebarea aici : http://www.conta.ro/..._20#entry262073

Vezi postareaval_17, la 29 July 2014 - 12:35 PM, a spus:

La un service auto am achizitionat un dulap scule echipat complet la valoarea de 2497.77 lei fara TVA. Eu l-am incadrat la obiecte de inventar, este corect?
iar tie, @val_17, aici : http://www.conta.ro/...601#entry263601






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL