Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarii 2009


107 replies to this topic

#1 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 21 January 2009 - 02:17 PM

Deschid acest topic in speranta ca o sa concentram aici tot ce este esential in calculul de salarii pe anul ce tocmai a inceput.
Rog moderatorii sa aiba grija ca postarile sa se mentina pe subiectul si tema propusa. Multumim :)
Inca o rugaminte e ca acest topic sa devina Pinned(agatat), nu ma pricep sa il fac singur.

Incep cu calendarul zilelor oficial lucratoare pe anul 2009(l-am facut respectand Legea nr. 202/2008 cu sarbatorile legale):

Luna Zile Ore
Ianuarie 20 160

Februarie 20 160

Martie 22 176

Aprilie 21 168

Mai 20 160

Iunie 21 168

Iulie 23 184

August 21 168

Septembrie 22 176

Octombrie 22 176

Noiembrie 21 168

Decembrie 21 168

Zile oficial nelucratoare in 2009, sarbatori oficiale conform Legii nr. 202/2008


01/01/2009 Prima zi a anului

02/01/2009 -II-

20/04/2009 A doua zi de Pasti

01/05/2009 Ziua Muncii

08/06/2009 A doua zi de Rusalii

15/08/2009 Adormirea Maicii Domnului, Sf. Maria

01/12/2009 Ziua Nationala a Romaniei

25/12/2009 Prima zi de Craciun

26/12/2009 A doua zi de Craciun

nu am introdus si prima zi de Pasti si prima zi de Rusalii, care implicit sunt zile de Duminica.

urmeaza si o centralizare a contributiilor si obligatiilor din salarii valabile in 2009.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 July 2009 - 08:07 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2009 - 03:06 PM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Jan 21 2009, 02:17 PM, a spus:

Rog moderatorii sa aiba grija ca postarile sa se mentina pe subiectul si tema propusa. Multumim :)

suntem cu ochii pe voi, dragilor :smile: , mai ales daca ne rugati ...

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Jan 21 2009, 02:17 PM, a spus:

Inca o rugaminte e ca acest topic sa devina Pinned(agatat), nu ma pricep sa il fac singur.
nici n-ai putea fiindca nu ai nivelul de acces necesar, numai moderatorii si adminii pot face asta :frusty:

moderatorul local de aici e d-ra MIKY2010, chiar se pricepe la probleme de salarizare personal, cu siguranta va sti sa modereze f bine acest topic :frusty: nu cred ca va mai fi nevoie de mine, va las pe maini f bune :sad:




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2009 - 07:14 PM

Pentru determinarea impozitului pe venitul din salarii la functia de baza contributia anuala deductibila la fondurile de pensii facultative este de maxim 400 euro
Codul fiscal:
ART. 57
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculeaza si se retine la sursa de catre platitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 400 euro;

Norme metodologice:
111.
Transformarea contributiilor retinute pentru fondurile de pensii facultative din lei in euro, pentru verificarea incadrarii in plafonul anual, se face la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei in vigoare in ultima zi a lunii pentru care se platesc drepturile salariale.
Platitorul de venituri din salarii cumuleaza sumele in euro reprezentand contributiile retinute pentru fondurile de pensii facultative si verifica incadrarea in plafonul deductibil prevazut de lege;



#4 madi60

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 February 2009 - 06:09 PM

:biggrin: Ma poate indruma cineva unde sa caut procentul pe care trebuie sa-l aplic in functie de codul CAEN la fondul de accidente? Am incercat pe site-ul CNPAS.org dar nu se deschide. Ma intereseaza in special pt. Codurile CAEN 4329 si 7022. Va multumesc



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2009 - 08:56 AM

http://www.conta.ro/...showtopic=34254



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2009 - 02:00 PM

Eu am un stat de salarii realizat in excel de mine, pe baza de formule actualizate cand e cazul.
Este obligatoriu sa folosesc un anume tipizat? Sau sa precizez functia in dreptul numelui? Nu avem spor de vechime sau ore suplimentare, de regula.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2009 - 04:21 PM

Vezi postareafboji, la Feb 5 2009, 02:00 PM, a spus:

Eu am un stat de salarii realizat in excel de mine, pe baza de formule actualizate cand e cazul.
Este obligatoriu sa folosesc un anume tipizat? Sau sa precizez functia in dreptul numelui? Nu avem spor de vechime sau ore suplimentare, de regula.
Eu nu am avut timp sa mai citesc dar studiaza Anexa privind doc.financiar-contabile aprobata prin Ordinul 3512/2008, incerc sa o atasez.[attachment=4189:Anexa_din_27.11.08.doc]. Nu stiu ce cauta ded.suplimentare si ch.profesionale in Statele de plata, trebuie sa studiez.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 February 2009 - 04:22 PM

Dana




#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2009 - 05:17 PM

N-am reusit sa descarc fisierul :frusty: .
Voiam sa mai spun ca nu inteleg de ce ar fi obligatoriu sa apara in statul de salarii o informatie care oricum apare in revisal. Iar modificarile intervenite in revisal trebuie comunicate la termen ITMului. Sta cineva sa se uite in statele de la fiecare firma?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 February 2009 - 06:37 PM

Vezi postareafboji, la Feb 5 2009, 05:17 PM, a spus:

N-am reusit sa descarc fisierul :frusty: .
Voiam sa mai spun ca nu inteleg de ce ar fi obligatoriu sa apara in statul de salarii o informatie care oricum apare in revisal. Iar modificarile intervenite in revisal trebuie comunicate la termen ITMului. Sta cineva sa se uite in statele de la fiecare firma?
Daca imi trimiti adresa de e-mail in mes.privata pot sa ti-l trimit si eventual si Normele, le-am extras astazi din prg.de legislatie.
La intrebarea ta raspunsul cred ca este simplu, la efectuarea unui control, ma refer la firmele mici, care multe nici nu au calculator in dotare, este mai usor sa iei statul de plata si sa vezi daca la locul potrivit este omul potrivit. Si oricum statele de plata trebuie arhivate 50 de ani, nu ? :sad:

Dana




#10 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 09 February 2009 - 09:43 AM

Stie cineva cotele de impozitare la salarii pe februarie ?
Multumesc.



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 February 2009 - 10:15 AM

Nu te grabi cu luna februarie. Asteapta sa apara Bugetul caci se asteapta o marire a contributiei CAS si inca nu stiu din ce luna se aplica.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 February 2009 - 12:34 AM

Vezi postareafboji, la Feb 5 2009, 05:17 PM, a spus:

N-am reusit sa descarc fisierul :frusty: .
Voiam sa mai spun ca nu inteleg de ce ar fi obligatoriu sa apara in statul de salarii o informatie care oricum apare in revisal. Iar modificarile intervenite in revisal trebuie comunicate la termen ITMului. Sta cineva sa se uite in statele de la fiecare firma?
Azi am apucat sa ma uit in Ordinul 3512/2008 si in Normele de aplicare. Referitor la statul de salarii, scrie :
" ART. 2
(1) Se aprobă Normele specifice de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile, cuprinse în anexa nr. 2*).
(2) Modelele documentelor financiar-contabile cuprinse în anexa nr. 3*) pot fi adaptate din punctul de vedere al formatului, în funcție de necesități, cu obligația respectării conținutului minimal prevăzut în anexa nr. 2."
NORME SPECIFICE din 27 noiembrie 2008
de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile (Anexa nr. 2)*):
" STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c și Cod 14-5-1/k )
1. Servește ca:
- document pentru calculul drepturilor bănești cuvenite salariaților, precum și al contribuțiilor și al altor sume datorate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Se întocmește într-un exemplar sau în două exemplare, după caz, lunar, pe secții, ateliere, servicii etc., pe baza documentelor de evidență a timpului lucrat efectiv, a documentelor de centralizare a salariilor individuale pentru muncitorii salarizați în acord etc., a evidenței și a documentelor privind reținerile legale, a listelor de avans chenzinal, concediilor de odihnă, certificatelor medicale.
2. Se semnează, pentru confirmarea exactității calculelor, de către persoana care determină salariul cuvenit și întocmește statul de salarii.
Coloanele libere din partea de rețineri a statelor de salarii urmează a fi completate cu alte feluri de rețineri legale decât cele nominalizate în formular.
Pentru centralizarea la nivelul unității a salariilor și a elementelor componente ale acestora, inclusiv a reținerilor, se pot utiliza aceleași formulare de state de salarii.
Plățile făcute în cursul lunii, cum sunt: avansul chenzinal, lichidările, indemnizațiile de concediu etc. se includ în statele de salarii, pentru a cuprinde astfel întreaga sumă a salariilor calculate și toate reținerile legale din perioada de decontare respectivă.
3. Circulă:
- la persoanele autorizate să exercite controlul financiar preventiv și să aprobe plata (exemplarul 1);
- la casieria unității pentru efectuarea plății sumelor cuvenite (exemplarul 1), după caz;
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în contabilitate (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2), care va servi la acordarea vizei atunci când se solicită plata salariilor neridicate, după caz.
4. Se arhivează:
- la compartimentul financiar-contabil, separat de celelalte acte justificative de plăți (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2), după caz.
5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității, secției, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele și prenumele; venitul brut; contribuția individuală de asigurări sociale; contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj; contribuția pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat și reținut; salariul net;
- semnături: conducătorul unității, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmește."
Deci, in continutul minimal nu apare functia, in schimb apar ch.prof.si deducerile suplimentare :sad: , oare ce "destept" din Min.Finantelor nu stie in ce an suntem ? Sau traieste in trecut ? Gresesc eu si au aparut iar ?

Dana




#13 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 10 February 2009 - 07:43 AM

Nu ar fi nici o graba, numa ca trebuie sa depun stat pentru o lichidare la zi si nu am ce face, in cazul asta cred ca voi depune cu impozitele din ianuarie.



#14 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 February 2009 - 11:17 AM

buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea problema:

cum se fac inregistrarile contabile pt acordarea de plati compensatorii neimpozabile conform codului fiscal (nu sunt considerate venituri salariale deci dupa parerea mea nu se inregistreaza prin 421)

va multumesc



#15 make01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 February 2009 - 08:43 AM

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca cineva deintre cei care viziteaza acest forum calculeaza salariul pentru orele de regie in functie de media orara lunara, adica 170 ore (ex. incadrare/170*ore regie) pentru ca eu nu am gasit niciun program care sa faca chestia asta, iar la noi in firma este o persoana care zice ca a fost informata de la ITM in acest sens.

Va multumesc



#16 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2009 - 10:33 AM

170 de ore reprezinta media anuala a orelor lucratoare ( o luna are 168, alta luna 184 etc.) . Cred ca persoana respectiva nu a inteles sensul acestor 170 de ore. Salariul realizat in regie exprima faptul ca oricate ore lucratoare are luna, salariul va fi acelasi, (in cazul in care salariatul a fost prezent toata luna) in fiecare luna.



#17 make01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 February 2009 - 10:41 AM

Vezi postareaflorika, la Feb 17 2009, 12:33 PM, a spus:

170 de ore reprezinta media anuala a orelor lucratoare ( o luna are 168, alta luna 184 etc.) . Cred ca persoana respectiva nu a inteles sensul acestor 170 de ore. Salariul realizat in regie exprima faptul ca oricate ore lucratoare are luna, salariul va fi acelasi, (in cazul in care salariatul a fost prezent toata luna) in fiecare luna.

Va multumesc pentru promptitudine

Pe alta parte, nu stiu cum a inteles sau nu a inteles, destul ca incepand cu luna ianuarie toate salariile care se calculeaza in functie de orele de regie vor fi calculate in functie de aceasta medie.

Si apropo, are voie sa faca asta fara a anunta in prealabil?
exista vre-o reglementare in acest sens?



#18 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 February 2009 - 12:16 PM

Buna ziua,

In ceea ce priveste calculul salariului exista 2 modalitati de calcul si anume:

1. pt persoanele care sunt incadrate in posturi platite "cu ora", salariul lunar se calculeaza salar orar x nr ore lucrate in luna unde salariul orar= salar de baza / 170 ORE.

Acest tip de plata se foloseste in general pt personalul care presteaza o munca care poate fi normata.

2. pt persoanele care sunt incadrate in posturi paltite "cu luna" , slariul lunar se calculeaza salar orar x nr ore lucrate in luna unde salariul orar= salar de baza / nr ore din luna, acestea avand acelasi salariu indiferent cate ore are luna.

Acest tip de calcul se foloseste in general pt personalul TESA

Eu folosesc ambele modalitati de calcul in cadrul aceleai companii.



#19 make01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 February 2009 - 12:56 PM

Dar exista reglementari in acest sens? Sau ramane la latitudinea angajatorului cum calculeaza salariul lunar?
Repet, pana in luna decembrie 2008 pentru tot personalul tesa si indirect productiv din firma, care este platit la regie se calcula in functie de orele lucratoare din luna ex: (pt o luna de 20 zile si un salariu de 1000) VB=1000/160 x 160=1000, iar din luna ianuarie 2009 se calculeaza in felul urmator: (pt o luna de 20 zile si un salariu de 1000) VB=1000/170 x 160=941

Si inca o intrebare... sa presupunem ca sunt persoane incadrate cu salariul minim pe economie, adica 600 ron, in lunile care au mai putin de 170 ore lucratoare, adica anul acesta 7 luni, cum se procedeaza? pentru ca vor avea un VB<600 (565 pt. 20 zile)

Va multumesc



#20 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 February 2009 - 03:02 PM

Eu nu stiu sa existe reglementari in legislatie referitor la modul de calcul al salariilor, dar cum nu exista reglementat in legislatie nici plata la bucata sau plata cu comision, acestea se pot folosi cu respectarea cerintelor minimale din codul muncii.

Modalitatea de calcul "cu ora" sau "cu luna" este data de specificul postului ocupat.
Plata cu ora se foloseste la muncile care pot fi normate sau asimilate acestora.
Plata cu luna se foloseste la personalul tesa, intrucat acesta are in fisa postului obiective lunare (ex: intocmire declaratii, state de plata, viramente la bugete, etc), obiective care sunt aceleasi indiferent cate zile lucratoare are luna, motiv pt care sunt platiti cu acelasi salar indiferent cate ore are luna.

Consider ca pana in decembrie personalul tesa a fost platit corect.

Legat de a doua intrebare:
Legislatia stabileste salariul minim orar calculat la 170 de ore, prin urmare salariul poate fi mai mic de 600 RON in lunile cu zile lucratoare mai putine.

Consider ca este o problema daca se acorda salar de 600 RON in lunile cu 23 de zile lucratoare de exemplu si nu faptul ca salariul este mai mic de 600 RON in lunile cu cu 20 de zile lucratoare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL